Gadu-Gadu po 9 latach - 3 razy większe niż Windows 95

Minęła dziewiąta rocznica stworzenia firmy Gadu-Gadu, obecnie GG Network SA. Spółka Gadu-Gadu rozwijała jeden z pierwszych, a obecnie najpopularniejszy komunikator w Polsce. Postanowiliśmy przyjrzeć się najnowszej wersji programu - Nowe GG 8.0 - oraz porównać ją ze starszymi wydaniami. Byliśmy ciekawi, jak przez te wszystkie lata program ewoluował i jak prezentowało się GG 7.7, GG 6.1, a także stare wydania SMS-Express. Okazało się, że aplikacja potrzebuje ponad 23x więcej pamięci RAM niż na początku, a folder z programem jest trzy razy większy niż katalog Windows 95.


Najpopularniejsze komunikatory w Polsce

Zgodnie z rankingiem firmy Gemius, Gadu-Gadu pozostaje najpopularniejszym komunikatorem w Polsce. Nowa metodologia zliczania użytkowników sprawiła, że aplikacja zanotowała "wzrost" popularności: w maju z GG korzystało prawie 6,9 miliona użytkowników. Na drugiej pozycji znalazł się Skype posiadający w Polsce zaledwie 4,4 mln użytkowników.

Na pozostałych miejscach znajdują się Tlen (0,7 mln) i MSN/Live Messenger Microsoftu (0,35 mln), który po chwilowym wzroście popularności w kwietniu - aplikacja była na 3. pozycji - spadł na 4. miejsce.

W przeciągu ostatnich 9 lat komunikator Gadu-Gadu dość znacząco urósł: w 2000 roku potrzebował 2,6 MB pamięci, dziś wymaga jej 61,4 MB, co oznacza prawie 24-krotny przyrost apetytu na RAM.

Dla porównania: w 2000 roku powszechne były komputery z procesorami 300 MHz i 64 MB pamięci RAM. Jeśli przyjąć, że dziś, po 9 latach, przeciętna ilość pamięci RAM to 2 GB, okaże się, że Gadu-Gadu rozwija się wolniej niż możliwości komputerów. W ciągu ostatnich 9 lat objętość pamięci operacyjnej powiększyła się bowiem aż 32-krotnie.

Wniosek? Dość zaskakujący: twórcy GG całkiem nieźle przewidują moc następnych pokoleń komputerów i dodają do GG funkcje na miarę możliwości obliczeniowych współczesnych maszyn. Każda kolejna edycja potrzebuje mocniejszego procesora i więcej pamięci RAM, ale wymagania ciągle pozostają w granicach rozsądku - dają się spełnić.

To prawda, że Nowe GG zatraciło już swój dawny charakter, program przestał być tylko aplikacją do prowadzenia rozmów, wielu użytkowników zrezygnowało z GG na rzecz lżejszego Skype, AQQ czy Mirandy. Ci, którzy nie odeszli, w zamian otrzymali wielofunkcyjny o olbrzymich możliwościach i sporej liczbie usług dodatkowych. Niekiedy powolny, nierzadko awaryjny, ale cóż... Oto cena, jaką płaci się za postęp.

Wystarczy przyjrzeć się ostatnim wersjom programu, by go zauważyć. Rzućmy okiem na historię Gadu-Gadu.

Nowe GG 8

Gadu-Gadu po 9 latach - 3 razy większe niż Windows 95

Nowe GG

Najnowsza wersja Gadu-Gadu to Nowe GG zwane często Gadu-Gadu 8 (pobierz: Gadu-Gadu 8.0 Build 9215). Program posiada następujące liczące się z punktu widzenia użytkownika funkcje:

- rozmowy tekstowe

- rozmowy głosowe, w tym również z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi

- rozmowy wideo

- wysyłanie SMS-ów

- możliwość przesyłania plików

- integracja ze słownikiem pisowni

- integracja z portalem MojaGeneracja.pl

- integracja z radiem internetowym Open.FM

- a także sporą liczbę ciekawych skórek i dodatków - patrz artykuł: "Najlepsze dodatki do Nowego Gadu-Gadu", które, tak jak Banner Killer 2, pozwalają na usuwanie reklam z komunikatora.

Plik wykonywalny aplikacji zajmuje 10,5 MB. Na dysku katalog programu zawiera 489 plików i zajmuje 75,7 MB - około trzy razy więcej niż potrzebował system operacyjny Windows 95.

Tuż po uruchomieniu 1 okienka rozmowy, Nowe GG:

- wyświetla 3 flashowe reklamy

- zajmuje 61,4 MB pamięci (pomiar Private Bytes z użyciem Process Explorera)

- w zależności od liczby reklam potrzebuje od 1 do 20 procent czasu procesora (Core Duo T2500, 2 GHz).

Nowe GG to jedyna wersja, w której można wyłączyć komunikat "UWAGA: W trosce o bezpieczeństwo, w wiadomości od nieznajomych...". W pozostałych wersjach komunikatora trzeba nauczyć się z nim żyć.

Gadu-Gadu 7.7 - ostatnie ze "starej" linii

Gadu-Gadu po 9 latach - 3 razy większe niż Windows 95

Gadu-Gadu 7.7

Ostatnie Gadu-Gadu sprzed ery Nowego GG to Gadu-Gadu 7.7 (pobierz: Gadu-Gadu 7.7 build 3746). Program posiada następujące istotne z punktu widzenia użytkownika funkcje:

- rozmowy tekstowe

- rozmowy głosowe, w tym również z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi

- wysyłanie SMS-ów

- możliwość przesyłania plików

- integracja z portalem MojaGeneracja.pl.

Plik wykonywalny programu zajmuje 2,1 MB, 5x mniej niż w wypadku Nowego GG - co spowodowane jest zapewne faktem, że nowa wersja obsługuje dużo większą liczbę funkcji oraz została przepisana z użyciem bibliotek Qt.

Na dysku katalog GG7 zajmuje 12,2 MB, ponad 6x mniej niż w wypadku Nowego GG. Tuż po uruchomieniu 1 okienka rozmowy, aplikacja:

- wyświetla 3 flashowe reklamy

- zajmuje 44,3 MB pamięci (Private Bytes)

- w zależności od liczby reklam, przeciętnie potrzebuje od 0 do 6 procent czasu procesora, chociaż reklamy flash mogą obciążyć CPU nawet w 100 procentach.

GG 7.7 posiada wszystkie liczące się funkcje Nowego GG, a przy okazji jest lżejsze i mniej pamięciożerne. Jeśli nie chcesz łamać licencji, a korzystasz z netbooka (patrz też artykuł: Ranking: najlepsze netbooki - dla kobiety, studenta, ucznia), nie instaluj Nowego GG. GG 7.7 spełni wszystkie twoje wymagania, a nie spowoduje, że komputer będzie zamierał z powodu zbyt dużego obciążenia.

Czytaj dalej: stare, dobre Gadu-Gadu 6.1, GG5, GG4 i SMS-Express 2.x >>