Gadu-Gadu w komórce

Mobilne Gadu-Gadu ma już ponad milion użytkowników. To świetny wynik, choć podyktowany głównie popularnością internetowej wersji komunikatora. Czas się przekonać, jakie są wady i zalety programu, a także poznać aplikacje alternatywne - często bezpłatne. Aby ułatwić ci wybór, dodatkowo sprawdziliśmy, ile danych przesyłają poszczególne aplikacje. Okazało się, że na największe koszty narazi cię Nimbuzz, podczas gdy najtańsze w eksploatacji będzie Mobilne Gadu-Gadu.


Mobilne Gadu-Gadu od czasu premiery w Polsce (16 lipca 2007 roku), zdobyło już ponad milion użytkowników. Dowodzi to, że nie boimy się nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych i jesteśmy otwarci na mobilne technologie. W naszym zestawieniu prezentujemy wybór najciekawszych aplikacji, za pomocą których można błyskawicznie nawiązać kontakt ze znajomymi przez telefon komórkowy. Zestawiliśmy również taryfy internetowe różnych operatorów.

Statystyczny użytkownik Mobilnego GG przesyła miesięcznie około 3 MB danych. W czasie jednej sesji, która trwa średnio półtorej godziny, przesyła zazwyczaj od 50 do 100 kB danych. To sporo, biorąc pod uwagę, że komunikacja odbywa się w formie tekstowej.

Gadu-Gadu w komórce

Platformy z których korzystają użytkownicy Mobilnego GG (źródło: Gadu - Gadu)

Według danych firmy Gadu-Gadu, użytkownicy oficjalnej wersji klienta Mobilne GG, korzystają w przytłaczającej większości z telefonów działających w środowisku Java. Następne w kolejności to Symbian S60, iPhone, Windows Mobile i na końcu Android do telefonów G1.

Dominacja środowiska Java skłoniła nas do opisania w pierwszej kolejności komunikatorów obsługujących Mobilne GG odpowiednich na tę platformę. Oczywiście nie zapomnieliśmy o użytkownikach innych platform.

Mobilne Gadu Gadu

Gadu-Gadu w komórce
Ten oficjalny klient Gadu-Gadu przeznaczony na platformy mobilne jest podobny do oryginalnej wersji komunikatora, z której korzystamy na co dzień. Jedną z jego zalet jest bardzo prosta instalacja. Aby pobrać i zainstalować program na dowolnej platformie - Java, Symbian S60, iPhone, Windows Mobile, UIQ lub nawet Android - wystarczy wysłać SMS lub zainstalować z pliku, np. poprzez połączenie kablowe, Bluetooth lub IrDA (Java), pakiet PC Suite do Symbiana S60 lub ActiveSync w wypadku smartfonów. W czasie testu pobraliśmy oficjalnego klienta GGPlus do telefonu Nokia 6600 slide. Cały proces - wysyłanie SMS-u i pobrania pliku - trwało około minuty. Po tym czasie można już konfigurować aplikację - wybrać własny numer GG lub utworzyć nowe konto. Warto zaznaczyć, że Mobilne GG umożliwia obsługę wielu kont użytkowników.

Już na pierwszy rzut oka Mobilne Gadu-Gadu przypomina internetowy pierwowzór. Do dyspozycji jest doskonale znany interfejs, tyle że nowe rozmowy wyświetlane są na kartach, a nie w oknach. Lista kontaktów zajmuje cały ekran, ale można ją przewijać. Biorąc pod uwagę niewielki ekran telefonu, jest to dobre rozwiązanie.

Zarządzanie kontaktami jest bardzo proste. Listę znajomych z GG można bardzo szybko importować z serwera lub pliku. Choć Mobilne GG testowaliśmy w momencie szczytu, między 20.00 a 22.00, to listę kontaktów i połączenie z serwerami uzyskaliśmy w niecałe kilkadziesiąt sekund. Użytkownik może swobodnie edytować kontakty, usuwać je, dodawać oraz blokować niechcianych rozmówców.

Gadu-Gadu w komórce

Wersja mobilna wyświetla opisy znajomych na głównym ekranie z listą kontaktów. Własny opis oraz status również można szybko zmieniać - służy do tego górne menu. Z ciekawszych możliwości dotyczących rozmów warto wymienić powiadomienie dźwiękowe i wibracyjne o wiadomości oraz archiwum rozmów (z wyjątkiem wersji Symbian UIQ3 i Android). Większość użytkowników wersji Java aplikacji ma również dostęp do gier online, takich jak kółko i krzyżyk, warcaby, chińczyk, statki czy kulki. Można również zmieniać wygląd GG, obsługiwać odnośniki do stron internetowych, grupować kontakty czy korzystać z funkcji rozmów głosowych.

Bardzo rozczarowało nas natomiast, że podczas testu na aparacie Nokia 6600 slide wiele opcji było niedostępnych - m.in. możliwość minimalizacji aplikacji czy archiwum rozmów. Warto także zaznaczyć, że komunikacja za pomocą mobilnej wersji GG znacznie odbiega od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w Sieci - wiadomości pisze się w panelu SMS-owym, przepływ informacji jest znacznie wolniejszy. Do innych ograniczeń możemy zaliczyć brak możliwości przesyłania plików, bardzo skromny zestaw emotikonów czy niedopracowany model wybierania kontaktów z listy.

Niewątpliwą wadą jest również to, że za komunikator trzeba płacić. Tydzień korzystania kosztuje 1,22 zł, miesiąc 4,88 zł, zaś 90 dni - 10,98 zł. Do tego dochodzą opłaty za transmisję danych GPRS według stawek określonych przez operatora (patrz tabela).

Gadu-Gadu w komórce

Na szczęście Mobilne Gadu-Gadu okazało się tak atrakcyjne dla operatorów sieci, że z czasem zdecydowali się na wprowadzenie własnych wersji. W rezultacie oficjalny klient GG ma odmiany EraGG/HeyahGG, PlayGG oraz PlusGG. Choć funkcjonalność aplikacji właściwie się nie zmienia, to wprowadzona zostaje istotna nowość dotycząca kosztów korzystania z niej. EraGG oraz PlusGG wymagają bowiem jedynie opłaty miesięcznej - bez płacenia za transmisję danych GPRS. W PlusGG transmisja ta jest płatna, ale klient może wykupić promocyjny Pakietu Internet, w którym za 5 zł otrzymuje prawo do 5 MB transferu. Korzystanie z Mobilnego GG u większości operatorów jest całkowicie bezpłatne przez pierwszy tydzień użytkowania.

Nimbuzz - wszystko w jednym

Gadu-Gadu w komórce
Nimbuzz to bezpłatny komunikator do telefonów komórkowych, działający z systemami: J2ME, Symbian S60 i Windows Mobile, a także urządzeniami Apple iPhone czy Blackberry. Jest przedsięwzięciem międzynarodowym, dlatego współpracuje z imponującą liczbą komunikatorów, m.in. Gadu-Gadu, Skype, MSN, Yahoo, ICQ, AIM, Google Talk oraz serwisy społecznościowe Facebook czy MySpace. Dzięki Nimbuzz użytkownik może korzystać z wszystkich wymienionych form przekazu w jednym miejscu i bezpłatnie - jedyna opłata pobierana jest za transfer według taryfy operatora sieci. Warto podkreślić, że konfiguracja Nimbuzz pod GG jest bardzo prosta - wystarczy podać login i hasło - ale do używania programu trzeba się przyzwyczajać dłużej niż do klasycznego klienta. Wciąż brakuje też kilku funkcji Mobilnego GG, ale całkowicie rekompensują to opcje wysyłania wiadomości offline, przesyłania zdjęć i plików muzycznych, połączenia VoIP czy też możliwość lokalizacji innych użytkowników komunikatora za pomocą modułu GPS i Google Maps.

Mobilny serwis społecznościowy - Inspiro

Od kilku miesięcy dostępna jest w Polsce finalna wersja ciekawego projektu mobilnego serwisu społecznościowego Inspiro. Jest to komunikator przeznaczony do telefonów komórkowych działających z systemem J2ME, ale też jednocześnie internetowy portal Web 2.0 Głównym założeniem Inspiro jest umożliwienie użytkownikom całkowicie darmowej wymiany SMS-ów z wykorzystaniem technologii Bluetooth. Użytkownik zakłada konto, uzupełnia profil, a następnie wykorzystuje Bluetooth do skanowania najbliższego otoczenia swojego telefonu. Dzięki temu może szybko znaleźć inne osoby należące do sieci Inspiro. Pozwala to m.in. na szybkie i dyskretne nawiązanie znajomości podczas długiej podróży, np. w pociągu. Dodatkowo Inspiro może pełnić funkcję klienta Mobilnego Gadu-Gadu. Rozwiązanie jest bezpłatne, ponosi się jedynie koszty transmisji GPRS. Dodatkowo użytkownik zyskuje dostęp do usług oferowanych przez serwis społecznościowy (wyszukiwanie znajomych, zdjęć itp.)

Palringo - uniwersalny i rozbudowany multikomunikator

Gadu-Gadu w komórce
O Palringo pisaliśmy już w zeszłym miesiącu, a tym razem - wobec sporego zainteresowania czytelników - zestawiamy go z konkurencją. Mogą z niego skorzystać posiadacze telefonów z najpopularniejszymi platformami - Symbian, Windows Mobile - urządzeń Apple iPhone, Blackberry, Google Android, a także wszystkich komórek obsługujących środowisko wykonawcze Java MIDP2. Komunikator dynamicznie się rozwija, a korzystanie z niego jest bezpłatne. Dla większości rodzimych internautów najważniejsza będzie obsługa protokołu Gadu-Gadu, jednak program może służyć także jako komunikator do sieci MSN, Yahoo, Facebook, Jabber, ICQ, Google Talk oraz wielu innych.

Pod względem możliwości prowadzenia rozmów za pośrednictwem protokołu GG Palringo oferuje znacznie więcej niż Mobilne Gadu-Gadu. Umożliwia wysyłanie zdjęć - w oknie rozmowy jest przycisk, po którego kliknięciu otwiera się interfejs aparatu. Po wykonaniu zdjęcia wystarczy kliknąć Wyślij, a po chwili odbiorca otrzyma odnośnik do serwisów Palringo, w których obejrzy przesłane multimedia bez logowania. Podobnie jest z komunikatami głosowymi, jednak warto pamiętać, że ich rozmiar, mimo niskiej jakości, jest duży i może kosztować sporo, jeśli w chwili wysłania korzysta się z usług operatora, a nie np. sieci bezprzewodowych.

Dodatkowo Palringo umożliwia ujawnienie innym zarejestrowanym użytkownikom swojej lokalizacji (ustawionej ręcznie, automatycznie za pośrednictwem modułu GPS lub na podstawie "namierzenia" aktualnie używanego adresu IP) oraz tworzenie grup kontaktów. Oferuje także duże możliwości konfiguracyjne oraz import kontaktów z serwerów Gadu-Gadu. Na przysłowiową piątkę zasługuje również jego interfejs - prowadzenie nawet wielu rozmów z użytkownikami różnych sieci jest bezproblemowe i nawet początkujący bez trudu będą się nim posługiwać.

Aplikacja ma jednak pewne niedociągnięcia. Części użytkowników może się nie podobać np. dodawanie na końcu statusu opisowego nawiasu z dopiskiem "Via Palringo" świadczącym o korzystaniu z tego komunikatora. Brakuje także możliwości przesyłania plików, odbierania zdjęć bezpośrednio z protokołu Gadu-Gadu oraz podglądu archiwum rozmów.

GoChat - stary, ale użyteczny

Aplikacją jest oparta na środowisku Java. Pozwala bezpłatnie korzystać z sieci Gadu-Gadu, jednak żeby pobrać komunikator do telefonu komórkowego, należy najpierw wysłać płatny SMS na podany przez producenta numer (1,22 zł). Aplikacja poza protokołem GG obsługuje również sieci Tlen, Jabber, ICQ oraz MSN. Skutecznie radzi sobie z transferem kontaktów z i do serwerów Gadu-Gadu, ma dużo opcji konfiguracyjnych i umożliwia korzystanie z wielu profili użytkowników. Wygląd domyślnego interfejsu aplikacji można zmienić, wykorzystując jedną z czterech skórek. Ważną zaletą jest możliwość wysyłania krótkich wiadomości tekstowych za pośrednictwem publicznych bramek - wszystko odbywa się bezpośrednio w GoChat. Główną wadą aplikacji jest to, że nie łączy się przez Wi-Fi i działa bardzo wolno.

Jarosław Rybus, rzecznik prasowy GG Network S.A. o alternatywnych komunikatorach

Zgodnie z regulaminem GG Network S.A., producenta komunikatora Gadu-Gadu, korzystanie z sieci GG przez inne, nieoficjalne aplikacje jest zabronione, a takie postępowanie jest złamaniem regulaminu i może skutkować między innymi usunięciem numeru GG. Administrujemy jedną z największych sieci w polskim Internecie, pozwalamy codziennie komunikować się ze sobą milionom osób, dzięki wersjom mobilnym również z dala od biura, domu - rozwijanie i utrzymywanie takiej infrastruktury jest zarówno pracochłonne, jak i kosztowne i jest działalnością komercyjną, podobnie jak innych serwisów społecznościowych czy portali. Oferujemy usługę w ramach ustalonego regulaminu, zatem jego łamanie jest wykorzystywaniem sieci (GG) bez zgody jej producenta. Inne aplikacje przeznaczone do urządzeń przenośnych i pozwalające się komunikować z siecią GG nie są naszego autorstwa, poza dostępnymi na oficjalnej stroniehttp://mobilne.gadu-gadu.pl/. Wspólnie z wybranymi operatorami GSM udostępniamy też wersje przeznaczone dla użytkowników danej sieci GSM - odpowiednie informacje i warunki dostępne są u konkretnego operatora.

MobiDesk - komunikator Interii

Producent udostępnia go bezpłatnie, bez cyklicznych opłat. Aplikacja umożliwia korzystanie z sieci Stefan oraz Gadu-Gadu i będą z niej zadowolone osoby szukające prostego programu do komunikacji tekstowej. MobiDesk automatycznie pobiera kontakty z serwera Gadu-Gadu, wyświetla emotikony, dobrze radzi sobie z obsługą sieci bezprzewodowych i umożliwia wyszukiwanie osób w katalogu publicznym. Pośród wad należy wymienić długi czas ładowania aplikacji (ponad 30 sekund), utrudnienia w użytkowaniu (np. grupy kontaktów rozwija się z poziomu menu) i konieczność podświetlenia kontaktu, żeby zobaczyć opis. Podobnie jak oficjalny klient Gadu-Gadu do komórek, aplikacja Interii nie pozwala wyświetlać przesyłanych zdjęć ani wysyłać czy odbierać plików.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: