Gadu-Gadu z dopalaczami - Zmuś słoneczko do uśmiechu

Ktoś wysyła głupie komunikaty na twój numer GG? Chciałbyś się ukryć się przed natrętnym rozmówcą, który dzień w dzień zanudza cię swoimi przemyśleniami? Nie ma problemu: komunikator dorobił się rzeszy programistów fascynatów, którzy robią wszystko, żeby zwiększyć możliwości swej ulubionej aplikacji. Utworzone przez nich dodatki pozwalają odzyskać zapomniane hasło, ustawić wielopiętrowe opisy oraz - tak, tak - ukryć się przed wybranymi osobami bez usuwania ich z listy.


Najbardziej zaawansowanym nieoficjalnym dodatkiem do Gadu-Gadu jest zestaw PowerProject3 wraz ze StrongGG, który po instalacji dołącza się do komunikatora, dodając w nim swoje menu: CloneGG, Inwigilator oraz Banner Killer 2. CloneGG pozwala na uruchomienie więcej niż jednego profilu. Podstawowym warunkiem jest jednak, aby ten znajdował się na komputerze użytkownika.

Drugi dodatek, Inwigilator, umożliwia poznanie IP komputera, z którego pisze do nas nasz rozmówca - dodatkowo wtyczka poinformuje, czy istnieje możliwość rozpoczęcia transferu P2P. Podstawowym warunkiem działania rozszerzenia jest jednak to, aby "inwigilowana" osoba miała twój numer na liście swoich kontaktów.

Jak zainstalować wtyczki?

Aby skorzystać z opisywanych wtyczek, należy zainstalować pakiet PowerProject3 w folderze GG, a następnie skopiować wybrane pliki DLL do katalogu \Program Files\Gadu-Gadu\plugs (komunikator powinien być wyłączony).

Uwaga, to tylko nieoficjalne rozszerzenia GG, dlatego mogą nie działać z niektórymi wersjami Gadu-Gadu lub powodować nieoczekiwanie awarie aplikacji - wiemy również, że pewne programy antywirusowe (w tym Avast i Norton AntiVirus) ze starszymi bazami sygnatur wykrywają PowerProject3 jako szkodliwe oprogramowanie.

Pożądanym składnikiem zestawu PowerProject3 jest również Banner Killer 2, czyli prosta aplikacja pozwalająca na wyłączenie pojawiających się reklam. Dodatkowo, razem z PowerProject3 oraz StrongGG użytkownik otrzymuje kilkadziesiąt nowych skórek do wyboru, które umożliwiają dowolną modyfikację wyglądu programu.

Inwigilator kontra Ukrywacz

Jeśli cenisz sobie prywatność i nie podoba ci się, że ktoś eksperymentuje na tobie z użyciem Inwigilatora, możesz skorzystać z wtyczek, które funkcjonują jako czapki-niewidki. Ukrywacz ukryje cię przed konkretnymi osobami bez wyrzucania ich z listy znajomych, a Ignorant znacznie rozszerzy funkcję blokowania innych użytkowników. Jednak najbardziej wartościowa - przynajmniej koncepcyjnie, bo z jej działaniem bywa bardzo różnie - wtyczka to, naszym zdaniem, Access Denied. Blokuje ona rozmowy przychodzące, dopóki znajdujący się po drugiej stronie internauta nie poda odpowiedniego hasła. Warto jednak pamiętać, że dodatek Access Denied działa bez krztyny delikatności, więc jeśli coś ci się pomyli i zmusisz swoich znajomych do podawania hasła, możesz ich do siebie mocno zniechęcić.

Hasło jak na dłoni

Znacznie mniej agresywne, a często bardziej użyteczne są dodatki pozwalające na odzyskanie zapomnianego hasła do profilu. Spośród nich z czystym sumieniem polecamy dwa: Gadu-Readera oraz GG Tools. W wypadku pierwszej aplikacji należy jedynie wskazać dysk, na którym znajdują się pliki konfiguracyjne komunikatora (zwykle jest to C) - a narzędzie samo przeskanuje wolumin w poszukiwaniu utraconych danych. Korzystanie z drugiego programu również nie jest trudne, chociaż w tym wypadku trzeba precyzyjnie wskazać lokalizację pliku config.dat, w którym Gadu-Gadu przechowuje swoje ustawienia.

Gadu-Gadu z dopalaczami - Zmuś słoneczko do uśmiechu

Aby odczytać hasło GG, wystarczy uruchomić Gadu-Readera i odczekać kilkanaście sekund.

Łatwo się domyślić, że obydwie aplikacje wymagają bezpośredniego dostępu do katalogu, w którym Gadu-Gadu przechowuje swoje dane. Żadna z nich nie pozwala natomiast na odczytanie hasła użytkownika jedynie po wpisaniu jego numeru GG - wymaga to ... złamania zabezpieczeń serwera Gadu-Gadu lub przechwycenia informacji przesyłanych przez komputer użytkownika, który znajduje się gdzieś w Internecie. Nie są to proste operacje, a już na pewno nie da się ich zautomatyzować - chyba że potrafisz utworzyć konia trojańskiego i namówisz swojego kogoś, aby go zainstalował.

Wielopiętrowe opisy

Kiedy Gadu-Gadu zyskało na popularności, internauci z artystyczną duszą zaczęli je wykorzystywać do informowania świata o swym stanie ducha - wyłącznie za pomocą "statusu". Niektórzy z nich dokonywali wręcz ekwilibrystycznych sztuczek, żeby zmieścić w opisie całe zwrotki ulubionych piosenek albo rysunki! Jeśli uważasz, że dzień bez pionowego opisu to dzień stracony, zainteresuj się aplikacją GG PIONier (go.pcworld.pl/e1579). Pozwala na szybkie tworzenie pionowych opisów, które następnie można skopiować do Gadu-Gadu.

Podobną funkcjonalnością charakteryzuje się Statusek, który ma znacznie większe możliwości: pionowe opisy wykonywane są automatycznie, a ich ustawienie w komunikatorze nie wymaga kopiowania i wklejania. Umożliwia też skorzystanie z funkcji, którą posiadacze innych komunikatorów cieszą się od lat: za pomocą Statuska do opisu GG wstawisz tytuł piosenki aktualnie odtwarzanej w Winampie.

Nie ma mnie teraz przy komputerze!

Jeśli komputer i GG są włączone przez większą część dnia, przydadzą ci się wtyczki, które poinformują znajomych, że jesteś, ale... cię nie ma. Dwie najczęściej stosowane to Away i GGBot - obie potrafią wysyłać automatyczne odpowiedzi na zapytania, GGBot umożliwia ponadto stosowanie zaawansowanych zasad reagowania.

#Dla hakerów i... rodziców

Trzy kolejne wtyczki - H4x0re, Paskuda i cCenzor - modyfikują sposób wyświetlania znaków lub słów w oknie rozmowy. H4x0re na przykład pozwala na zaciemnianie tekstu w sposób zbliżony do zastosowanego w nazwie wtyczki, dzięki czemu napis staje się bardziej "hakerski": zamiast wpisanego słowa "Haxore" wyświetli się "H4x0re". Podobnie działa Paskuda, chociaż akurat w tym wypadku tekst jest czytelniejszy, ponieważ wtyczka losowo zmienia tylko wielkość wpisywanych liter, ale nie dodaje do wyrazów cyfr (np. słowo "samochód" może zostać wyświetlone jako "sAmoChÓd". Natomiast cCenzor wykreśla z wypowiedzi wszelkie niecenzuralne wyrażenia - zamiast nich w oknie rozmowy pojawi się emotikon z tabliczką: cenzura.

Szybka zmiana wyglądu

Skórkę w Gadu-Gadu można zmienić, instalując zestaw PowerProject3 albo korzystając z zewnętrznego menedżera motywów. Takich aplikacji jest w Internecie bez liku: GG Skin Manager pozwala na szybką, niemal automatyczną zmianę, XP style umożliwia korzystanie ze stylów XP - w tym również Royale - w oknie komunikatora.

Z mniej ciekawych i starszych dodatków warto wspomnieć o Tip Control, który przewija zbyt długie opisy znajomych (i ułatwia w ten sposób ich odczytanie), Fool Teen zmienia wygląd i funkcjonowanie okien na zdecydowanie bardziej ekstrawagancki i nieco zbyt młodzieżowy, naszym zdaniem, a RexInfo rozszerza zestaw informacji, które można przypisać do kontaktu z listy.

Gadu-Gadu z dopalaczami - Zmuś słoneczko do uśmiechu

Inwigilator umożliwi ci zbadanie, z jakich adresów IP korzystają twoi znajomi. Nie zawsze mu się jednak udaje – czasem podawany jest adres localhost (127.0.0.1).

Oficjalne dodatki

Olbrzymie zapotrzebowanie na dodatki do GG nie umknęło uwadze twórców komunikatora. Od niedawna funkcjonuje witryna GaduDodatki.pl, udostępniająca oficjalne, zaaprobowane przez GG Network rozszerzenia. W momencie, gdy powstawał ten artykuł, liczba skórek wynosiła nieco ponad 7300, usprawnień - 3, a wtyczek... 0. Najwyraźniej firma bardzo ostrożnie je dobiera rozszerzenia: wśród oficjalnych są Gadu Przyciski, Gadu Status oraz WebGadu.

Gadu Przyciski to mały program umożliwiający wstawianie na swoją stronę internetową specjalnych ikon - po ich kliknięciu zostanie rozpoczęta rozmowa z właścicielem numeru, do którego przyciski zostały przypisane. Na podobnej zasadzie działa Gadu Status - moduł informuje odwiedzających stronę (blog, witrynę firmową) o dostępności (bądź też nie) jej właściciela. WebGadu to klasa sama w sobie: pozwala na rozmowy przez GG bezpośrednio w oknie przeglądarki, bez instalowania jakiegokolwiek programu.