Gadu-Gadu zmienia regulamin - I wojna komunikatorowa?

Użytkownicy, którzy po kilkudniowej przerwie uruchomili komunikator Gadu-Gadu, zostali powitani dużą planszą z informacją, że nastąpiły pewne istotne zmiany w regulaminie. Jednak język, jakim został on napisany, jest na tyle trudny, że trzeba olbrzymiego samozaparcia, by przebrnąć przez wszystkie punkty. Nie wspominając już o właściwej interpretacji - w Internecie pojawiły się podszyte paniką doniesienia, że posiadacze innych komunikatorów będą odcinani od sieci GG, a ich numery zostaną skasowane. Czy to prawda? Co w takim razie stanie się z Tlenem, Spikiem, Stefanem? Gdzie podzieją się użytkownicy EKG, Kadu czy GNU Gadu?

Dostępny na stronie Gadu-Gadu regulamin korzystania z usługi powinien w sposób precyzyjny - ale zrozumiały dla przeciętnego użytkownika - ustalać zasady, na jakich internauci mają prawo korzystać z komunikatora. Niestety, nie ma tak łatwo. Gadu-Gadu, próbując dokładnie opisać wszystkie możliwe sytuacje, posłużyło się trudnym, prawniczym językiem, którego poprawne zinterpretowanie graniczy z cudem.

W Internecie pojawiły się nawet dość kuriozalne doniesienia mówiące o "jasnych stwierdzeniach sformułowanych zawiłym językiem." Natychmiast zrobił się szum, użytkownicy wystraszyli się, że ich ulubiona Miranda, Tlen.pl czy Kadu zostaną wykryte, oni - odłączeni od sieci GG, a ich numery skasowane.

Ten okropny regulamin...

Punkty 1., 2. i 3. nowego regulaminu są jasne - określają, kto jest użytkownikiem, kto zajmuje się GG i zastrzegają, że regulamin, nie ma zastosowania do usług dodatkowych.

Ciekawie wygląda punkt 4., w którym dowiadujemy się, że na regulamin i licencję Gadu-Gadu zgadzamy się nie tylko w momencie zainstalowania komunikatora, ale nawet po jego pobraniu.

Jak oceniasz Gadu-Gadu 7 na tle konkurencyjnych komunikatorów?
Wyniki miniankiety PCWK Online

Wyniki miniankiety PCWK Online

Na łamach PC World Komputer Online przeprowadziliśmy ankietę "Jak oceniasz Gadu-Gadu 7 na tle konkurencyjnych komunikatorów?". Spośród 1228 uczestników ankiety 21,74 % - 267 osób - wybrało odpowiedź "dobrze". Niemalże tyle samo użytkowników (21,34% - 262 osoby) uznało, iż GG7 na tle konkurencji wypada słabo. 243 uczestników ankiety (19,79%) było bardzo zadowolonych z najnowszej edycji programu, a według 18,08% (222 użytkowników) aplikacja wypadła bardzo słabo.

109 głosujących (8,88%) nie dostrzegło ani żadnych przewag Gadu-Gadu 7 nad konkurencją, ani wad, a 10,18% (125 ankietowanych), nie ma zdania.

Punkt 5. - kontrowersja za kontrowersją

Olbrzymi oddźwięk spowodował punkt 5. następującej treści:

Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu może się odbywać wyłącznie w celach niekomercyjnych i wyłącznie dla użytku osobistego Użytkownika. Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu w celach zarobkowych bądź komercyjnych lub w celach związanych z prowadzoną jakąkolwiek działalnością gospodarczą bądź w związku z prowadzeniem takiej działalności może nastąpić wyłącznie na podstawie pisemnego porozumienia z Operatorem.

Postawił on bowiem pod znakiem zapytania legalność firmowych rozmów z klientami, wykorzystywanie numeru GG jako kontaktu na Allegro/eBayu itd. Pan Jarosław Rybus z Gadu-Gadu skomentował te interpretacje w następujący sposób:

W rozumieniu punktu 5. "korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu może się odbywać wyłącznie w celach niekomercyjnych" - oznacza to m.in., że nie można pobierać opłat za korzystanie z komunikatora Gadu-Gadu, który był, jest i będzie bezpłatnym programem.

Punkt ten ma w zamiarze dotyczyć takich sytuacji, gdy np. sieć Gadu-Gadu jest wykorzystywana w celach komercyjnych, np. do przesyłania spamu do użytkowników Gadu-Gadu lub pobierania opłat za korzystanie z nieoryginalnej wersji programu Gadu-Gadu.

Punkt 5 nie dotyczy w żaden sposób sytuacji, gdy numer GG jest traktowany jako forma kontaktu, nie tylko prywatnego, ale również komercyjnego wewnątrz firmy, jak i z kontrahentami, gdy podawany jest jako sposób kontaktu na aukcjach internetowych, w sklepach internetowych, na firmowych stronach WWW, wizytówkach i innych materiałach.

Takie wykorzystanie numeru GG nie jest łamaniem regulaminu. Ideą komunikatora jest komunikowanie się. Nie jest celem regulaminu ograniczanie tej podstawowej właściwości i zalety Gadu-Gadu, które jest powszechnym narzędziem komunikacji w polskim Internecie.