Gadżetologia

Odtwarzacz MP3 z nadajnikiem radiowym, nadmuchiwane głośniki, zegarek z palmtopem. Do niedawna urządzenia te były wymysłem autorów książek science fiction. Teraz wymienione gadżety możesz mieć w domu.


Odtwarzacz MP3 z nadajnikiem radiowym, nadmuchiwane głośniki, zegarek z palmtopem. Do niedawna urządzenia te były wymysłem autorów książek science fiction. Teraz wymienione gadżety możesz mieć w domu.

Rynek gadżetów zaczyna się rozwijać coraz szybciej. O ile niedawno pojawienie się urządzenia o nieprzeciętnej funkcjonalności lub wyglądzie było wielkim wydarzeniem, o tyle teraz w każdym miesiącu na półki sklepów trafiają nowe gadżety. Te najciekawsze i najnowsze postanowiliśmy opisać. Do tematu będziemy systematycznie wracać.

Nadmuchiwane głośniki

Co zrobić, gdy ustawione w domu głośniki zajmują za dużo miejsca? Odpowiedź okazuje się bardzo prosta - spuścić z nich powietrze. HotAir to seria niekonwencjonalna. Aby ich używać, należy je napełnić ciepłym powietrzem. Proces ten jest automatyczny i trwa kilkanaście sekund, po czym głośniki osiągają 17 cm wysokości. HotAir doskonale nadają się do podróży, gdyż "w stanie spoczynku" zajmują niewiele miejsca. Sprzedawane są w różnych kolorach i kształtach np. puszki piwa. Szkoda, że nie mogą być nadmuchiwane helem, bo wtedy unosiłyby się w powietrzu i robiły jeszcze większa furorę.

Więcej informacji Ellula Sounds, www.ellula.com

Cena 39 USD

PalmOS w zegarku

Firma Fossil zaprezentowała nowy model zegarka z systemem PalmOS. Poprzednie pozwalały jedynie na przeglądanie wgranych do nich informacji, nowa wersja to coś znacznie lepszego. W Wrist PDA zamontowano procesor taktowany zegarem 33 MHz, 2 MB pamięci ROM i tyle samo RAM. Zainstalowany w zegarku system operacyjny to PalmOS 4.1, który wszelkie informacje wyświetla na ekranie o rozdzielczości 160x160 pikseli, korzystając z 16 odcieni szarości. Dzięki dotykowemu ekranowi zamontowanemu w Wrist PDA możesz wprowadzać dane do aplikacji, tak jak do zwykłego palmtopa. Do komunikacji z innymi urządzeniami posłuży port podczerwieni.

W zegarku zainstalowano takie aplikacje, jak Address Book, Date Book, To Do List, Memo Pad, Note Pad, Calculator.

Kupując Wrist PDA, nabywasz zminiaturyzowaną wersję prawdziwego palmtopa. Bateria litowo-jonowa pozwoli na pracę z funkcjami palmtopa jedynie przez 2 godziny. Niestety, waga 161g sprawi, że będziesz czuł ciężar swoich danych.

Więcej informacji Fossil, www.fossil.com

Cena nieznana

Biometryczny palmtop

Jeśli trzymasz poufne dane w pamięci palmtopa, to ogromne znaczenie ma dla Ciebie fakt, aby nikt niepowołany nie mógł ich odczytać. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem okazuje się czytnik linii papilarnych, dzięki któremu tylko ty dostaniesz się do pamięci palmtopa. Są takie urządzenia do komputerów stacjonarnych, nie było ich do palmtopów, dopóki IBM w porozumieniu z firmą CDL nie wyprodukował Parona MPC. Wbudowano w niego czytnik linii papilarnych oraz układ odpowiedzialny za szyfrowanie danych, co ma zapewnić poufność przechowywanych informacji. Palmtop wyposażono dodatkowo w moduł Bluetooth, GPRS/CSD. Całość kontroluje system Linux. Paron dysponuje 64 MB pamięci RAM, ekranem wyświetlającym 16-bitową paletę kolorów oraz portem USB z funkcją host. Procesor zamontowany w Paronie to ARM 1110SA taktowany jest z częstotliwością 206 MHz.

Więcej informacji www.cdlusa.com

Cena nieznana

Rozgłośnia radiowa

Tego jeszcze nie było! Rozgłośnia radiowa w odtwarzaczu MP3. Neuros wyposażony jest w twardy dysk o pojemności 20 GB lub pamięć flash 128 MB. Przesłane przez USB pliki odszukiwać można na liście wszystkich utworów lub docierać do piosenek wykonanych przez konkretnego autora albo pochodzących z określonego albumu. To jednak standard, zdecydowanie nowatorską funkcją jest za to MyFi. Działa następująco: Neuros sprawdza częstotliwości przeznaczone do radia w poszukiwaniu wolnego pasma, a następnie nadaje na nim (na małym obszarze) piosenki odgrywane na Neurosie. Każdy kto ma radio, może nastawić je na używaną przez odtwarzacz częstotliwość i słuchać nadawanej muzyki tak jak stacji radiowej. Neuros potrafi też odpowiedzieć na pytanie, "jaka to piosenka". Wystarczy przy użyciu stosownej funkcji nagrać 30-sekundowy fragment utworu z radia (urządzenie poza nadajnikiem wyposażone jest też w odbiornik) i zsynchronizować odtwarzacz z komputerem. Specjalny program połączy się z bazą internetową i poda tytuł oraz wykonawcę zapisanego utworu.

Więcej informacji Neuros, www.neurosaudio.com

Cena 399 USD (Neuros 20 GB)