Gadżetowe przeboje 2006 r.

Z nastaniem nowego roku czas na podsumowanie tego, co działo się w branży IT w roku poprzednim. Dobrą po temu okazją jest kolejna edycja plebiscytu PC World Innovations Awards. Tym razem, spośród konkurujących o to miano ofert w branży IT wybrano 25 najciekawszych produktów i usług (pogrupowanych w 5 kategoriach), które w minionym już, 2005 r. wywołały najwięcej emocji i wzbudziły największe zainteresowanie. Zapraszamy do zapoznania się z nominacjami - jeśli jesteście zainteresowani kupnem laptopa, cyfrowego aparatu fotograficznego, przenośnego odtwarzacza MP3 czy ciekłokrystalicznego monitora, koniecznie sprawdźcie nasze rekomendacje.

Podczas ustalania nominacji do PC World Innovations Awards 2006 kierowano się przede wszystkim nowatorskim podejściem producentów nowoczesnych gadżetów do kwestii odtwarzania multimediów oraz zapewniania rozrywki na wysokim poziomie. Kategorie, według których pogrupowano nominowane produkty, to: Audio, Wideo, Urządzenia mobilne i bezprzewodowe, Aparaty i Kamery oraz Rozrywka. Przyjrzyjmy się z bliska poszczególnym urządzeniom z każdej z nich.

Audio

Gadżetowe przeboje 2006 r.

iPod nano

iPod nano (producent - Apple) - odtwarzacz, który - zdaniem naszych amerykańskich kolegów - zmienił krajobraz rynku przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Ważące 42 g urządzenie wyposażone jest w pamięć flash - dostępne jest ono w dwóch wersjach pojemnościowych, 2 i 4 GB (kosztują one odpowiednio 200 i 250 USD). iPod nano ma kolorowy wyświetlacz z funkcją Screen Lock, blokującą dostęp do odtwarzacza osobom postronnym. Więcej informacji: "Co piszczy w iPodzie nano?".

Digital Music System (Sonos) - technologia bezprzewodowego odtwarzania muzyki w domu. Digital Music System składa się z dwóch bezprzewodowych odtwarzaczy - ZonePlayer - wyposażonych w 50-watowe wzmacniacze. ZonePlayer obsługuje pliki w fomatach MP3, WMA, AAC (MPEG4) i WAV, przechowywane na dysku komputera, umożliwia też słuchanie transmisji internetowego radia. Do obsługi urządzenia służy, również bezprzewodowy, pilot - ZoneController z wyświetlaczem LCD. Cena zestawu to 1199 USD. Dodatkowe odtwarzacze będzie można nabyć w cenie 499 USD, a piloty - za 399 USD.

Gadżetowe przeboje 2006 r.

JVC RX-D702B

RX-D702B (JVC) - 7-kanałowy amplituner audio-wideo o mocy wyjściowej 150 watów, dysponujący przetwornikiem CC (przypomnijmy, że technologia CC Convertion umożliwia "oczyszczanie" odtwarzanego dźwięku z zakłóceń, także w przypadku transmisji radia online). Amplituner wyposażono w moduł bezprzewodowej transmisji danych z komputera. Cena urządzenia to 880 USD.

YSP-1000 (Yamaha) - projektor dźwięku złożony z 42 cyfrowych wzmacniaczy (40 głośników + 2 głośniki niskotonowe), zgodny z formatami Dolby Digital, DTS, Dolby Pro Logic II oraz DTS Neo:6. Umożliwia uzyskanie przestrzennego dźwięku 5.1. Producent wyposażył urządzenie w system autokalibracji, dzięki któremu YSP-1000 dostosowuje jakość odtwarzanego dźwięku do warunków pomieszczenia, w którym się znajduje. Projektor ten dostępny jest w cenie 1700 USD.

RX-V4600 (Yamaha) - amplituner kina domowego z wbudowanym tunerem radia typu "high definition". Urządzenie w ciekawy sposób rozwiązuje problem interferencji sygnałów radiowych (problem spotykany zwykle w okolicach o urozmaiconym ukształtowaniu terenu) - odbiera sygnał radia FM/AM a następnie przekształca go do postaci cyfrowej. Zapewnia odtwarzanie 7-kanałowego dźwięku, a sprzedawane jest w cenie 1899 USD - w zestawie znajdują się dwa kontrolery zdalnego sterowania.

Wideo

Gadżetowe przeboje 2006 r.

NEC MultiSync LCD2180WG-LED

Zakres produktów nominowanych w kategorii wideo jest naprawdę szeroki, obejmuje bowiem zarówno napędy optyczne DVD czy monitory ciekłokrystaliczne, jak i sieciowe dyski twarde czy zestawy kina domowego. Mowa tu m.in. o panelu MultiSync LCD2180WG-LED firmy NEC. Monitor ten dysponuje matrycą podświetlaną diodami LED i oferuje m.in. maksymalną rozdzielczość 1600x1200 pikseli, odwzorowanie 16,7 mln barw (24-bitowa głębia koloru), kontrast 500:1, jasność 200 cd/m2. Czas reakcji monitora wynosi 25 ms, a kąt widzenia (zarówno w pionie, jak i w poziomie) - 176 stopni. Jest to jednak gadżet dla wyjątkowo zamożnych użytkowników, kosztuje bowiem ok. 6,7 tys. USD.

Spośród innych nominowanych w tej kategorii produktów należy wymienić nagrywarkę DVDirect VRD-MC1 firmy Sony. Jej zaletą jest możliwość nagrywania zdjęć i filmów bezpośrednio z kart pamięci i kamer wideo - z pominięciem komputera PC. Nagrywarka ma wbudowany czytnik kart pamięci Memory Stick, Memory Stick Duo, Compact Flash, Secure Digital oraz xD. Możliwe jest także nagrywanie zdjęć na płytę wprost z pamięci cyfrowego aparatu fotograficznego - w tym celu model VRD-MC1 wyposażony został w obsługę standardu PictBridge (więcej informacji: "VRD-MC1 - multimedialna nagrywarka Sony").

Pozostałe nominacje w kategorii wideo to: nagrywarka Toshiba RD-XS54, urządzenie o nazwie Slingbox Personal Broadcaster, umożliwiające odbiór domowych przekazów telewizyjnych za pomocą łączy szerokopasmowych, projektor kina domowego Mitsubishi HC3000U (pierwsze urządzenie tej klasy wykorzystujące chipset DLP firmy Texas instruments) oraz dysk sieciowy Maxtor Shared Storage Plus, o pojemności 500 gigabajtów.