Gadżetowy niezbędnik wakacyjny

Wyjeżdżając na zasłużony wakacyjny odpoczynek być może zastanawiasz się, co jeszcze zabrać ze sobą, aby był on bezpieczny i jak najprzyjemniejszy. Na rynku jest sporo gadżetów, które mogą pomóc osiągnąć ci ten cel.


Zbliżamy się wielkimi krokami do zasłużonego urlopu, na który chyba każdy z naszych czytelników zabierzesz swój ukochany smartfon, a niektórzy być może również laptop. Urządzenia te potrafią naprawdę wiele, lecz mogą przysporzyć "w terenie" nieco problemów. Ponadto można je nieco "podrasować" tak, aby stały się bardziej funkcjonalne i bezpieczne. Poniżej znajdziesz listę 15 interesujących gadżetów, które pomogą ci to osiągnąć.

Bezpieczeństwo danych

Blokujący pokrowiec

Udając się na wypoczynek powinieneś pamiętać, że złodzieje chcąc zdobyć twoje dane, jak również pieniądze, mogą sięgać po różne technologie bezprzewodowe, np. NFC, z której korzystają karty zbliżeniowe wyposażone w chip RFID oraz całkiem sporo modeli smartfonów. Jeżeli bardzo zależy ci na jak największym bezpieczeństwie powinieneś więc pomyśleć o rozwiązaniu, które zabezpiecza przed takimi atakami. Na rynku są dostępne specjalne pokrowce, do których możesz włożyć smartfon i które zablokują wszelkie sygnały bezprzewodowe: sieć komórkową, GPS, WiFi, Bluetooth, RFID i NFC. Jednym z nich jest pokrowiec Silent Pocket The Suit widoczny na poniższym zdjęciu:

Gadżetowy niezbędnik wakacyjny

Pokrowiec The Suit

Pokrowiec w podstawowej wersji został wyceniony na 30 USD, natomiast w wersji bardziej eleganckiej wykonanej ze skóry na 70 USD. Produkująca go firma ma w ofercie także "blokujące" portfele w cenie od 20 USD.

Klucz bezpieczeństwa

Afery z wyciekiem zdjęć celebrytek z usługi iCloud oraz haseł do Dropboksa spowodowały, że wiele osób zaczęło obwiać się o swoje dane. Zareagowała na to firma Google, która wprowadziła dwuetapową weryfikację (uwierzytelnianie dwuskładnikowe) zabezpieczającą dane osób korzystających z jej usług poprzez bardziej zaawansowany system logowania oparty na dodatkowych mających bardzo krótki termin ważności kodach weryfikacyjnych wysyłanych na telefon.

Większości z nas takie rozwiązanie wystarcza. Jeżeli jednak jesteś w grupie osób, które chciałyby jeszcze większego zabezpieczenia możesz skorzystać ze sprzętowego klucza bezpieczeństwa, który współpracuje z Google Chrome i wykorzystuje protokół Universal 2nd Factor (U2F) od FIDO Alliance.

Gadżetowy niezbędnik wakacyjny

Klucz bezpieczeństwa

Klucz możesz podpiąć np. do breloka z kluczami do domu, aby mieć go zawsze przy sobie. Pamiętaj jednak, że decydując się na tak zaawansowane zabezpieczenie używające kryptografii będziesz musiał je przy każdym logowaniu ponownie włożyć do portu USB komputera.

Widoczny na zdjęciu klucz znajdziesz np. na Allegro w cenie 55 zł.

Bezpieczna pamięć USB

Jeżeli nie masz zaufania do usług opartych na chmurze i obawiasz się o dane przechowywane na komputerze możesz skorzystać z poniższej przenośnej pamięci USB:

Gadżetowy niezbędnik wakacyjny

Aegis Secure Key 3.0

Nazywa się ona Aegis Secure Key 3.0, nie wymaga żadnego oprogramowania i współpracuje z każdym sprzętem wyposażonym w port USB. Urządzenie może się pochwalić certyfikatem FIPS 140-2 Level 3, czyli jednym z najbardziej restrykcyjnych standardów bezpieczeństwa akceptowanych przez wojsko. Umieszczona na obudowie klawiatura pozwala na wpisanie hasła składającego się z 7-15 cyfr. Urządzenie automatycznie blokuje dostęp do danych po wyciągnięciu z portu, lub po ustalonym okresie bezczynności.

Ceny: 199 USB za wersję 30 GB, 229 USD za wersję 60 GB i 369 USB za wersję 240 GB.

Zabezpieczenie przed zalaniem

Wcześniej opisywane przykłady zabezpieczeń dotyczą bezpieczeństwa danych. Spędzając urlop nad rzeką, czy jeziorem często jednak decydujemy się na skorzystanie z oferty spływów kajakowych. Niestety w przypadku niedoświadczonych osób może się to skończyć nawet wywróceniem kajaka, co może być katastrofalne dla urządzeń takich jak smartfony. Biorąc to pod uwagę sądzę, że każdy (chyba, że ktoś dysponuje wodoszczelnym smartfonem) powinien zaopatrzyć się w wodoszczelne etui, np takie:

Gadżetowy niezbędnik wakacyjny

Wodoszczelne etui GoPack Aquarius

Kosztuje ono zaledwie kilkanaście złotych. Co jednak, gdy mamy więcej przedmiotów wymagających zabezpieczenia? Nie ma problemu, za niewiele więcej możesz kupić znacznie większe objętościowo wodoszczelne etui. Ponadto dostępne są etui, które z powodzeniem mogą być wykorzystane nie tylko jako zabezpieczenie przed niespodziewanym zalaniem, ale do wykonywania zdjęć pod wodą i to na sporej, nie osiągalnej dla większości amatorów głębokości.

Gadżetowy niezbędnik wakacyjny

Wodoszczelne etui OverBoard dla aparatów kompaktowych (zanurzenie do 6 metrów)


Monitoring aktywności

Funkcja odtwarzania muzyki

Powiadomienia o połączeniach przychodzących