Gadżety 01

Gadżety - zabawki dla dużych dzieci. Przedmioty mniej lub bardziej użytkowe. Są obiektami zachwytu, a nawet pożądania. Są inne od rzeczy otaczających nas na co dzień - różnią się formą, rozwiązaniami technicznymi, zastosowaniem, czasem tylko pomysłem. Postanowiliśmy na łamach CYBER-a opisywać wybrane "cudeńka", które pojawiają się na rynku. Będziemy przedstawiać produkty, na które według nas warto zwrócić uwagę. Podstawowym warunkiem naszego wyboru jest frajda(*) z posługiwania się wybranym przedmiotem. Mamy świadomość tego, że część z opisywanych przez nas "eksponatów" w przyszłości zginie w zapomnieniu. Mamy jednak nadzieję, że te najlepsze będą ważnymi elementami w rozwoju naszej cywilizacji. I jeśli w przyszłości ktoś będzie chciał wystawić antyczną sztukę z końca XX wieku, być może do odtworzenia rekwizytów wykorzysta nasze pożółkłe łamy...


Gadżety - zabawki dla dużych dzieci. Przedmioty mniej lub bardziej użytkowe. Są obiektami zachwytu, a nawet pożądania. Są inne od rzeczy otaczających nas na co dzień - różnią się formą, rozwiązaniami technicznymi, zastosowaniem, czasem tylko pomysłem.

Postanowiliśmy na łamach CYBER-a opisywać wybrane "cudeńka", które pojawiają się na rynku. Będziemy przedstawiać produkty, na które według nas warto zwrócić uwagę. Podstawowym warunkiem naszego wyboru jest frajda(*) z posługiwania się wybranym przedmiotem. Mamy świadomość tego, że część z opisywanych przez nas "eksponatów" w przyszłości zginie w zapomnieniu. Mamy jednak nadzieję, że te najlepsze będą ważnymi elementami w rozwoju naszej cywilizacji. I jeśli w przyszłości ktoś będzie chciał wystawić antyczną sztukę z końca XX wieku, być może do odtworzenia rekwizytów wykorzysta nasze pożółkłe łamy...

(*) frajda -- pot. niezwykła przyjemność, uciecha, rozrywka, gratka. Słownik Języka Polskiego PWN z 1983 roku.

Fisher's Fritz czyli wędkowanie bez wody i ryb

Zabawny przedmiot reklamowany też w TV. Używający go osobnik wygląda dziwnie: macha nim, podrywa i kręci korbką. Tak to wirtualna wędka - na ciekłokrystalicznym ekraniku podawana jest aktualna głębokość przynęty oraz odczyty z sonaru. Od zwykłych gier elektronicznych różni się korbką oraz pseudo-realistycznymi efektami szarpania wędką. Dla wędkarzy nie lubiących wody...

Simplus i Tak Tak

Nareszcie. Karty prepaid (przedpłacone) do telefonów GSM. Kupujesz w kiosku, na stacji benzynowej, wkładasz do telefonu i możesz rozmawiać. Jak się wyczerpie limit - dokupujesz impulsy i możesz rozmawiać. Żadnej aktywacji, stałych abonamentów. Na całym świecie tego typu karty pozwoliły na wejście telefonii komórkowej "pod strzechy". Teraz u nas. Gadżet jak najbardziej użytkowy, dla dziadka i wnuczka.

Usługę jako pierwszy zaoferował Plus GSM. Druga była Era GSM z pingwinami. Po wakacjach ma dołączyć Idea.

SURFMAN

Znudzony zwykłą myszą? Chcesz wygodnie rozsiąść się w fotelu i zagłębić się w przestworzach wirtualnych światów? Jeśli tak, to Surfman - mysz-pilot - jest dla Ciebie. Podłączany do RS-a, bezprzewodowy (radio) pozwala kierować kursorem i uruchamiać podstawowe funkcje przeglądarki Netscape. Oprócz wygodnego fotela, komputera podłączonego do Internetu zalecamy duży monitor, bowiem im dalej, tym mniej widać na ekranie...

NOKIA 8810

Srebrna papierośnica. Dodatek do wysokiej klasy zegarka, eleganckiego pióra i samochodu. "Połączenie stylu i wysokiej jakości." - jak mówi jej projektant Frank Nuovo. Oczywiście jest to jeden z najnowszych modeli telefonów komórkowych firmy Nokia. Waga 118g ze standardową baterią (98g bateria Li-Ion), wymiary: 107x46x18 mm. Model 8810 w sprzedaży pojawi się pod koniec września.

DVD

Skrót oznacza Digital Versatile Disc. Nowy standard zapisu danych, o którym mówi się, że jest przełomowy. Mówi się tak już od ponad roku... Ale dajmy mu szansę. Na rynku pojawiają się zarówno zestawy do pecetów, jak i odtwarzacze dla nieskomputeryzowanych. W wypożyczalniach wideo nieśmiało pokazują się pierwsze tytuły. Płytka na pierwszy rzut oka nie różni się od poczciwej płyty kompaktowej, jednak skrywa o wiele więcej - aż 4,7 GB przy jednowarstwowym zapisie na jednej stronie. Na razie ekskluzywny gadżet dla amatorów nowości, wkrótce popularny standard. W kolejnym numerze CYBER-a przedstawimy przegląd napędów DVD-ROM.

ROCKET BOOK

Książka elektroniczna. Zamiast brać w podróż kilka tomiszczy, wystarczy kupić RocketBook firmy NuvoMedia, na której można czytać teksty, sortować je i dokonywać adnotacji. Ma rozmiary średniej wielkości książki, podświetlany ekran i waży tylko 560 gram. Teksty możemy ściągać z Sieci, pod warunkiem, że posiadamy PC-ta. Specjalna przystawka pozwala na pobranie informacji z komputera. Bateria starcza na 20 godzin z użyciem podświetlania i 45 godzin bez jego używania. RocketBook to dobra propozycja nie tylko na wakacje, ale i dla businessmanów nie mieszczących już w teczce zadrukowanych stronic.

ROBO-DOG

Pamiętacie jeszcze "szaleństwo" wirtualnych kurczaków Tamagotchi? Oto ich następca: "robot-pies" wyznaczający nowy standard elektronicznych "zabawek". Piesek narodził się w firmie SONY - wyposażony jest w 8 MB pamięci RAM, a jego sercem jest 64-bitowy procesor RISC. Czworonożny robot potrafi chodzić, siadać, bawić się piłką, a także okazywać emocje, np. radość lub strach. Przy swojej masie ok. 1,5 kg i wzroście 22 cm porusza się z prędkością 6 m. na minutę - dzięki wbudowanej mini-kamerze bezbłędnie omija przeszkody. Niestety, nic nie wskazuje na to aby pies pojawił się w handlowej ofercie na rynku polskim - hodowcy prawdziwych czworonogów mogą zatem spać spokojnie.