Gadżety bezprzewodowe

O łączeniu komputerów za pomocą sieci Wi-Fi powiedzieliśmy już niemal wszystko. Warto jednak pamiętać, że fale radiowe można wykorzystać także w innym celu. Jest wiele rozwiązań eliminujących plączące się okablowanie, a jednocześnie zdecydowanie zwiększających naszą wygodę. Biorąc pod uwagę dostępność produktów bezprzewodowych i ich rosnącą popularność, można rzec, że dom "bez kabli" nie stanowi już wizji futurystów, a coraz częściej staje się codziennością. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób, oprócz już poznanych, można wykorzystać fale radiowe w domu.


O łączeniu komputerów za pomocą sieci Wi-Fi powiedzieliśmy już niemal wszystko. Warto jednak pamiętać, że fale radiowe można wykorzystać także w innym celu. Jest wiele rozwiązań eliminujących plączące się okablowanie, a jednocześnie zdecydowanie zwiększających naszą wygodę. Biorąc pod uwagę dostępność produktów bezprzewodowych i ich rosnącą popularność, można rzec, że dom "bez kabli" nie stanowi już wizji futurystów, a coraz częściej staje się codziennością. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób, oprócz już poznanych, można wykorzystać fale radiowe w domu.

Gadżety bezprzewodowe

Telefon VoIP podłączany przez port USB - Coolnection TELSIP CL 1005. Cena około 350 zł (www.coolnection.com).

Najbardziej rozpowszechnionym urządzeniem, które już z racji swego przeznaczenia "skazane" było na implementację bezprzewodową, jest telefon. Nie oszukujmy się - kto raz skorzysta z aparatu z anteną (często ukrytą), nie wróci do przewodowych rozwiązań. Możliwość swobodnego przemieszczania się po domu i rozmawiania w tym samym czasie daje poczucie wolności i nieskrępowania, do którego bardzo łatwo się przyzwyczaić.

Bezprzewodowe telefony, działające w standardzie DECT (Digital European Cordless Technology), dziś są w bardzo wielu domach. Niektóre z nich mogą tworzyć małą centralę telefoniczną z interesującą funkcją walkie-talkie, przydatną w większych mieszkaniach.

Gadżety bezprzewodowe

Telefon VoIP podłączany do komputera przez port USB. Cena 320 zł (www.talkpro.pl).

Ciekawą, zdobywającą coraz większe grono odbiorców technologią jest VoIP (Voice over IP) - idea umożliwiająca przesyłanie głosu za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, nazywana czasami także telefonią internetową. Podczas rozmowy za pośrednictwem np. telefonu VoIP, głos zostaje poddany obróbce cyfrowej (digitalizacji), kompresji i jest dzielony na pakiety. Otrzymany strumień danych jest następnie przesyłany siecią wraz z innymi informacjami. W urządzeniu odbiorczym cały proces przebiega w odwrotnej kolejności.

VoIP bez komputera

Gadżety bezprzewodowe

Telefon Avaya 4602 IP do złudzenia przypomina tradycyjny telefon. Cena około 600 zł (www.avaya.pl).

Sieć IP może być dowolną siecią z komutacją pakietów, z ATM, Frame Relay oraz - naturalnie - Internetem włącznie. Główną zaletą VoIP jest bardzo duże obniżenie kosztów połączeń. Opłaty za korzystanie z tradycyjnych łączy telefonicznych obliczane są zazwyczaj na podstawie długości wykorzystywanego łącza. Zatem im więcej kilometrów dzieli nas od rozmówcy, tym wyższa opłata. Tymczasem koszty korzystania z VoIP są na tyle niskie, że za kilkugodzinną rozmowę z Australią zapłacimy dosłownie grosze, nawet po uwzględnieniu ceny dostępu do Internetu i konta u dostawcy usługi VoIP.

Kilka rodzajów urządzeń przeznaczonych do użytku domowego wykorzystuje VoIP. Najprostsze to adapter VoIP, pozwalający na podłączenie zwykłego telefonu do sieci IP. Jest to jednocześnie najtańszy sposób przekształcenia naszego rozwiązania VoIP w bezprzewodowe - wystarczy podłączyć je go do telefonu DECT. Innym rozwiązaniem jest zakup aparatu podłączanego do komputera (zwykle poprzez port USB).

Gadżety bezprzewodowe

Telefon DECT Philips 211. Cena 160 zł (www.philips.pl).

Telefon działa jako urządzenie VoIP tylko wtedy, gdy komputer jest włączony. Uniwersalne są natomiast aparaty wyposażone we własny zasilacz i port Ethernet. Można je bezpośrednio podłączać do gniazdka sieciowego. Niektóre aparaty VoIP w dalszym ciągu nie obsługują połączeń bezprzewodowych. Ich przeznaczenie jest jasno określone: mają być tanią alternatywą dla telefonów klasycznych - ich główną cechą jest na tyle uderzające podobieństwo do poprzedników, że pracownicy firm nie odczuwają żadnej różnicy w obsłudze i nie trzeba ich specjalnie szkolić.

Sporą przeszkodą w implementacji technologii VoIP w warstwie sprzętowej są relatywnie wysokie koszty urządzeń. Systemy oparte na przesyłaniu głosu siecią IP najbardziej rozwinięte są w Japonii, w której już kilka milionów osób używa tego rozwiązania na co dzień. Zalety VoIP można również wykorzystać w sposób programowy, bardziej ekonomiczny - za pomocą programów typu Skype czy EasyCall.

Obecnie coraz częściej mówi się o rozwoju systemów VoIP w kierunku obsługi sieci bezprzewodowych. Standard Voice over Wi-Fi (VoWi-Fi) ma umożliwić przesyłanie głosu w popularnych sieciach opartych na protokołach 802.11x.

Przyszłość należeć będzie także do telefonów realizujących sprzętowo ideę konwergencji (przenikania się) systemów łączności. NTT DoCoMo wraz z Motorolą oferują od niedawna aparat pracujący w systemach GSM, W-CDMA i sieciach bezprzewodowych standardu IEEE 802.11b.

Coś dla amatorów swobodnego dźwięku

Gadżety bezprzewodowe

Telefon optiPoint 400 Standard bardzo przypomina tradycyjny telefon. Cena około 1200 zł (www.siemens.pl).

Z połączeń bezprzewodowych korzystać można także w inny sposób. Jednym z najczęstszych zastosowań jest przekazywanie dźwięku. Wyobraźmy sobie, że w nowym mieszkaniu chcemy mieć kino domowe. Jak wiadomo, do popularnych zestawów dołączone są głośniki przewodowe w standardzie 5.1 (pięć satelitów i jeden subwoofer). Podłączenie sześciu "pudełek" do jednego odtwarzacza sprawi, że wnętrze zostanie pozbawione uroku przez plączące się wszędzie kable.

Aby tego uniknąć i nie narazić się całkowicie obdarzonej dużym poczuciem estetyki płci pięknej, możemy rozważyć zakup głośników bezprzewodowych. Większość umożliwia łączenie bez pomocy kabli tylnych głośników kina domowego (a więc tych, do których dostęp wymaga najdłuższych przewodów).

Jeżeli nie planujemy zakupu kina domowego, a mamy chęć na eksperymenty z różnym umiejscowieniem głośników, możemy zastanowić się nad wyborem zestawu dwóch głośników bezprzewodowych. Trzeba jednak pamiętać, że każde urządzenie musi być zasilane. Skutecznie obniża to walor połączenia bez kabli, ponieważ potrzebny będzie przynajmniej jeden przewód - łączący głośnik z gniazdkiem. Jedynym rozwiązaniem może być kupno urządzeń zasilanych z akumulatorów, na przykład firmy Vivanco.

Jakość dźwięku z głośników bezprzewodowych może odbiegać - czasami znacząco - od tej, którą uzyskujemy z tradycyjnie podłączonych elementów systemu audio. Źródłem problemów mogą być zarówno zakłócenia radiowe, jak i interferencje fal podczas analogowej transmisji sygnału.

Innym szeroko stosowanym w domu gadżetem bezprzewodowym są słuchawki. Zwykle pracują w nielicencjonowanym paśmie 433 MHz. Te z wyższej półki mają duży zasięg (przynajmniej kilkadziesiąt metrów) oraz przenoszą dźwięki z zakresu 20 Hz-20 kHz.

Bezprzewodowe mogą być także urządzenia multimedialne. Firma Netgear oferuje bezprzewodowy odtwarzacz MP3/WMA - model MP 115. Zastosowanie standardu 802.11g pozwoliło przesyłać muzykę bez straty jakości.

Gadżety bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe Sennheiser RS 45 (zasięg do 100 m, pasmo przenoszenia 20 Hz - 20 kHz). Cena około 380 zł (www.sennheiser.com).

Praca odtwarzacza kontrolowana jest przez pilota zdalnego sterowania, a wbudowany wyświetlacz LCD umożliwia podgląd i katalogowanie zasobów udostępnianych w globalnej sieci lub na lokalnym komputerze. Transfer danych zabezpieczony jest 64-bitowym i 128-bitowym protokołem WEP (Wired Equivalent Privacy). Urządzenie współpracuje z formatami MPEG (1, 2, 4), MP3, WAV oraz WMA.

Również wielkie koncerny branży elektronicznej często stosują bezprzewodowe rozwiązania. Grupa złożona z takich gigantów, jak Intel, NEC Corporation, Texas Instruments, zaprezentowała niedawno urządzenia pracujące w nowej technologii WUSB (Wireless USB). Pierwsza generacja standardu WUSB ma zapewniać transfer na poziomie 480 Mb/s przy połączeniach na odległość 3-4 metrów. Przy komunikacji na odległość 10 m transfer może spadać do ok. 110 Mb/s. Transmisja ma być kodowana. Połączenia będą oparte na technologii OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing), zapewniającej wysoką jakość transmisji - poszczególne nośne sygnału są względem siebie ortogonalne (przesunięte o 90 stopni), co minimalizuje wzajemne zakłócenia.

Jednym z pierwszych urządzeń wykorzystujących WUSB jest bezprzewodowa klawiatura firmy Belkin, z wbudowaną myszą i pilotem, sterującym komputerem i obsługującym do ośmiu innych urządzeń (kino domowe, wieża stereo, odtwarzacze DVD, CD itp.). Zestaw, którego zasięg działania wynosi aż 9 metrów, na rynku amerykańskim kosztuje 85 dolarów.

Jak widać, połączenie bez kabli ma wiele zastosowań. Popularność nowych rozwiązań, prostota ich obsługi i wciąż spadające ceny urządzeń bezprzewodowych pozwalają przypuszczać, że tendencja odchodzenia od połączeń za pomocą kabli będzie miała charakter rosnący.