Gadżety, które zawojują świat
-
- 03.10.2009, godz. 08:01
Głowy projektantów pełne są najróżniejszych pomysłów. Zapraszamy do zapoznania się z projektami urządzeń (głównie notebooków), które mogą wkrótce wytyczyć nowe trendy na rynku przenośnej elektroniki.

Zapraszamy do zapoznania się z prototypami komputerów przenośnych i telefonów komórkowych, które mają szansę w niedalekiej przyszłości wywrzeć ogromny wpływ na rynek przenośnej elektroniki.

Kyocera Eos
Telefon Kyocera EOS (projekt - Susan McKinney)
Cała wewnętrzna powierzchnia urządzenia została zagospodarowana przez panoramiczny elastyczny wyświetlacz wykonany w technologii OLED, natomiast całość można złożyć podobnie jak...portfel. Sprzęt może pracować w dwóch trybach - klawiatury lub szerokoekranowym. Co najciekawsze, nie trzeba będzie go ładować. Wszystko dzięki małym generatorom piezoelektrycznym, których zadaniem jest przetwarzanie energii kinetycznej na prąd.

Ogniwo paliwowe Panasonica
Ogniwo paliwowe (projekt - Panasonic)
Ogniwa takie mają zastąpić stosowane obecnie w przenośnych urządzeniach akumulatory Li-Ion. Energia elektryczna powstaje w wyniku reakcji zachodzącej między metanolem, wodą i powietrzem. Produktami ubocznymi powstającymi w wyniku takiej reakcji jest niewielka ilość pary wodnej oraz dwutlenku węgla, dlatego produkt postrzegany jest jako ekologiczny. Zaletą rozwiązania jest też to, że można je w ciągu kilku sekund zregenerować, instalując nowy pojemnik z metanolem.

D-Roll Laptop
D-Roll Laptop (projekt - Hao Hua)
Laptop ma kształt tuby, którą można zawiesić na ramieniu. Korzysta z niezwykle cienkiego i elastycznego wyświetlacza OLED oraz posiada rozwijaną klawiaturę. Urządzenie ma pracować w dwóch trybach - pełnym (gdy jest całkowicie rozłożone) lub tuby (niewielka klawiatura oraz dodatkowy wyświetlacz pozwalały wtedy na korzystanie z podstawowych funkcji). Warto też wspomnieć o chłodzeniu - podczas pełnego rozłożenia z jednej strony komputera ma być zasysane zimne powietrze, które po odebraniu ciepła od rozgrzanych podzespołów zostaje wydmuchane z drugiej.

Estari Canova Laptop
Estari Canova Laptop (projekt - V12 Design)
Canova to koncept przenośnego komputera pozbawionego klawiatury, którą zastąpił dotykowy wyświetlacz LCD wykorzystujący technologię multi-touch. "Główny" ekran urządzenia jest również dotykowy, natomiast całość wykonana została z takich materiałów jak ABS oraz aluminium. Urządzenie, jeżeli trafi do produkcji, powinno kosztować ok. 4000 USD.

Napkin PC
Napkin PC (projekt - Avery Holleman)
Pecet - serwetka ma pozwalać różnym grupom twórczym na efektywniejszą współpracę. Jak to działa? Zespół korzysta z serwetek wykonanych w technologii e-papieru. Każdy z uczestników może po nich pisać za pomocą elektronicznych piór, które komunikują się radiowo z bazą przetwarzającą otrzymane informacje i (również drogą bezprzewodową) przesyłającą odpowiednie instrukcje do wyświetlającej je "e-serwetki". Warto dodać, że do zasilania "elektronicznych serwetek" wykorzystane zostało zjawisko indukcji elektromagnetycznej.