Gadżety, które zawojują świat

Głowy projektantów pełne są najróżniejszych pomysłów. Zapraszamy do zapoznania się z projektami urządzeń (głównie notebooków), które mogą wkrótce wytyczyć nowe trendy na rynku przenośnej elektroniki.

Zdecydowana większość projektów urządzeń, które tworzą projektanci trafia na dno szuflad albo do kosza. Najlepsze przy odrobinie szczęścia mogą doczekać się realizacji.

Zapraszamy do zapoznania się z prototypami komputerów przenośnych i telefonów komórkowych, które mają szansę w niedalekiej przyszłości wywrzeć ogromny wpływ na rynek przenośnej elektroniki.

Gadżety, które zawojują świat

Kyocera Eos

Telefon Kyocera EOS (projekt - Susan McKinney)

Cała wewnętrzna powierzchnia urządzenia została zagospodarowana przez panoramiczny elastyczny wyświetlacz wykonany w technologii OLED, natomiast całość można złożyć podobnie jak...portfel. Sprzęt może pracować w dwóch trybach - klawiatury lub szerokoekranowym. Co najciekawsze, nie trzeba będzie go ładować. Wszystko dzięki małym generatorom piezoelektrycznym, których zadaniem jest przetwarzanie energii kinetycznej na prąd.

Gadżety, które zawojują świat

Ogniwo paliwowe Panasonica

Ogniwo paliwowe (projekt - Panasonic)

Ogniwa takie mają zastąpić stosowane obecnie w przenośnych urządzeniach akumulatory Li-Ion. Energia elektryczna powstaje w wyniku reakcji zachodzącej między metanolem, wodą i powietrzem. Produktami ubocznymi powstającymi w wyniku takiej reakcji jest niewielka ilość pary wodnej oraz dwutlenku węgla, dlatego produkt postrzegany jest jako ekologiczny. Zaletą rozwiązania jest też to, że można je w ciągu kilku sekund zregenerować, instalując nowy pojemnik z metanolem.

Gadżety, które zawojują świat

D-Roll Laptop

D-Roll Laptop (projekt - Hao Hua)

Laptop ma kształt tuby, którą można zawiesić na ramieniu. Korzysta z niezwykle cienkiego i elastycznego wyświetlacza OLED oraz posiada rozwijaną klawiaturę. Urządzenie ma pracować w dwóch trybach - pełnym (gdy jest całkowicie rozłożone) lub tuby (niewielka klawiatura oraz dodatkowy wyświetlacz pozwalały wtedy na korzystanie z podstawowych funkcji). Warto też wspomnieć o chłodzeniu - podczas pełnego rozłożenia z jednej strony komputera ma być zasysane zimne powietrze, które po odebraniu ciepła od rozgrzanych podzespołów zostaje wydmuchane z drugiej.

Gadżety, które zawojują świat

Estari Canova Laptop

Estari Canova Laptop (projekt - V12 Design)

Canova to koncept przenośnego komputera pozbawionego klawiatury, którą zastąpił dotykowy wyświetlacz LCD wykorzystujący technologię multi-touch. "Główny" ekran urządzenia jest również dotykowy, natomiast całość wykonana została z takich materiałów jak ABS oraz aluminium. Urządzenie, jeżeli trafi do produkcji, powinno kosztować ok. 4000 USD.

Gadżety, które zawojują świat

Napkin PC

Napkin PC (projekt - Avery Holleman)

Pecet - serwetka ma pozwalać różnym grupom twórczym na efektywniejszą współpracę. Jak to działa? Zespół korzysta z serwetek wykonanych w technologii e-papieru. Każdy z uczestników może po nich pisać za pomocą elektronicznych piór, które komunikują się radiowo z bazą przetwarzającą otrzymane informacje i (również drogą bezprzewodową) przesyłającą odpowiednie instrukcje do wyświetlającej je "e-serwetki". Warto dodać, że do zasilania "elektronicznych serwetek" wykorzystane zostało zjawisko indukcji elektromagnetycznej.