Gadżety na dziś: gotujący robot, bransoletka ładująca baterie...

Kilka razy prezentowałem na łamach PC World urządzenia istniejące na styku dwóch światów - technologii i gastronomii. Wcześniej pisałem urządzeniu monitorującym świeżość mleka, a dzisiaj opowiem o czymś nieco bardziej ekscytującym.

Osobiście, raczej nie zajmuję się gotowaniem, bo nigdy się tego nie uczyłem. Gadżet, który chciałbym zaprezentować, przekonał jednak mnie do pracy w kuchni. Z pewnością stanie się tak również z całą rzeszą innych laików.

Robot kuchenny Blitz jest urządzeniem, które z pewnością pomoże nam w stawianiu pierwszych kroków w kuchni. Z nim, zdecydowanie szybciej nauczymy się gotować nasze ulubione potrawy, których przyrządzenie - jeszcze niedawno - uważaliśmy za szalenie trudne.

Robot kuchenny Blitz

Robot kuchenny Blitz

Robot kuchenny Blitz (niestety nie znajduje się jeszcze w fasie produkcyjnej) ułatwi życie wielu osób nie mających pojęcia o przyrządzaniu potraw. Jak się okazało, zupy w proszku i aplikacje śledzące świeżość mleka w lodówce, nie są szczytem ludzkich możliwości, w dziedzinie, jaką jest gotowanie.

Blitz jest laserowym robotem kuchennym, który został zaprojektowany przez Kokorina - rosyjskiego konstruktora. Prototyp został wystawiony w konkursie James Dyson Award i - zdaniem niektórych - ma duże szanse na zwycięstwo.

Wnętrze urządzenia

Wnętrze urządzenia

Blitz zbudowany jest z trzech elektromagnetycznych lewitujących pierścieni wyposażonych w laserowe diody, których promienie służą do siekania warzyw, owoców (są to jedynie przykłady produktów, z którymi poradzi sobie nasz robot) umieszczonych w przezroczystym pojemniku wewnątrz urządzenia. Żeby uruchomić sprzęt, wystarczy dotknąć obrazu wyświetlanego przez wbudowany piko-projektor (przykładowy model).

Urządzenie umożliwia wyświetlanie obrazów na najróżniejszych powierzchniach.

Blitz został wyposażony w kilka różnych programów. Większość z nich służy do wycinania najbardziej wyszukanych wzorków w produktach umieszczonych w robocie. Kolorowe diody na powierzchni urządzenia mają za zadanie informować użytkownika o działaniu laserów, a sam laser będzie w części odzyskiwany z energii cieplnej i ponownie wykorzystywany przez Blitz.

Niestety, autor projektu nie zdradza szczegółów dotyczących działania urządzenia. Mam jednak nadzieję, że technologie potrzebne do wyprodukowania robota już istnieją i można je wykorzystać.

Gadżet dla zapominalskich

Jeszcze niedawno, kolorowe opaski noszone na przegubach różnych ludzi nie miały nic wspólnego z elektroniką i nowoczesnymi technologiami. Jednak ktoś wpadł na pomysł, że kolorowa bransoletka może służyć nie tylko za ozdobę. Dzięki jednemu prostemu rozwiązaniu, prawdopodobnie już nigdy nie zapomnisz wziąć ze sobą ładowarki do smartfona!

Jeszcze kilka lat temu każda marka miała swoje własne wtyczki i trudno było znaleźć kogoś od kogo można pożyczyć ładowarkę. Dzięki standaryzacji nie ma już tego problemu, ponieważ prawie każdy telefon wyposażony jest w gniazdo microUSB.

Co zrobić, żeby praktyczne urządzenie do ładowania telefonu mieć zawsze przy sobie?

Rozwiązanie jest genialne w swojej prostocie - mianowicie, chodzi o opaskę na rękę, która może jednocześnie spełniać funkcję ładowarki do smartfona (jest ona zarazem przejściówką z microUSB na USB, pozwalając na ładowanie urządzeń od Apple). Dzięki temu prostemu gadżetowi możemy naładować niemal każde urządzenie jakie w ostatnich latach pojawiło się na rynku.

Opasko-ładowarka

Opasko-ładowarka

Długość opaski została dopasowana tak, żeby można było nosić ją na nadgarstku, ale magnetyczny zaczep daje wiele dodatkowych możliwości. Opaskę można równie dobrze przypiąć do torby lub w dowolnym (wygodnym dla nas) miejscu. Dzięki magnesowi bransoletkę można również umieścić na drzwiach lodówki.

MEDIUM - wiadomość z ostatniej chwili!

W Internecie od jakiegoś czasu możemy natknąć się na informacje dotyczące tego, iż portale społecznościowe zaczynają ze sobą coraz zacieklej konkurować. Jeszcze niedawno oglądaliśmy "wyścig zbrojeń" Facebooka i Google+, a teraz do starcia dołączył także MEDIUM.

MEDIUM

MEDIUM

Jest to całkiem nowy portal społecznosciowy stworzony przez autorów Bloggera i Twittera.

Jednak, w odróżnieniu od Facebooka i Google+, w Medium będzie kładziony nacisk na umieszczanie na łamach portalu wysokiej jakości materiałów: zdjęć, muzyki oraz tekstów, a nie jak dotąd - autoreklamy użytkownika.

W sieci możemy natknąć się na bardzo wiele miejsc, w których mamy szansę poznać ludzi, ich zainteresowania i przemyślenia, bez wychodzenia z domu. Twórcy Medium, postanowili połączyć w swoim nowym "wynalazku" funkcje trzech znanych portali (Google+, Twittera i Blogger).

Jak działa Medium?

Najistotniejszy jest fakt, że odwiedzający internauta nie jest zmuszany do publikowania czegokolwiek. Można po prostu zajrzeć na łamy portalu tylko po to, żeby oglądać zdjęcia i czytać wpisy innych użytkowników. Odpowiednikiem znanego wszystkim znacznika "Lubię to!", jest zielony przycisk "This is good". Po jego naciśnięciu dajemy znać autorowi wpisu, że jego praca nam się spodobała. Uwaga! Nie mamy jednak możliwości obniżania widocznej oceny (jak to jest w przypadku filmów zamieszczanych w serwisie YouTube).

Portal Medium nie został otwarty dla wszystkich. Żeby móc już dzisiaj zobaczyć, czym on jest, konieczne będzie zalogowanie się przy użyciu konta Twitter i podanie adresu e-mail w razie, gdybyśmy chcieli otrzymać zaproszenie do korzystania z portalu.

Oczywiście, zanim wyrażę swoją opinię na temat Medium, muszę poczekać na własne zaproszenie do korzystania z portalu. Mam nadzieję, że i Wy się skusicie i zechcecie sprawdzić nowy wytwór, na własną rękę.

Nowe odkrycie!

Naukowcy są zgodni co do tego, że znaleziono prawdopodobnie największy obiekt we Wszechświecie. Obiekt znajduje się aż sześć miliardów lat świetlnych stąd. Spektakularnego odkrycia dokonano między innymi dzięki obserwatorium promieniowania rentgenowskiego Chandra X-ray Observatory i klasycznego teleskopu 4m Blanco. Gromada Feniksa jest prawdopodobnie największym, zaobserwowaną gromadą galaktyk we Wszechświecie. Gromady galaktyk to unikalne twory kosmiczne. W ich wnętrzu toczy się bezustanny cykl życia i śmierci ciał niebieskich.

Jak powstaje gwiazda?

Żeby mogła narodzić się gwiazda, czarna dziura, która leży w centrum galaktyki lub gromady, musi być w stanie uśpienia, bądź wykazywać minimalną aktywność. Dzięki temu gaz, który wypełnia przestrzeń wokół czarnej dziury ma okazję się schłodzić i zapaść, tworząc gwiazdę.

Galaktyka Feniksa przeżywa prawdziwy rozkwit. W jej centrum znajduje się bardzo spokojna czarna dziura, która wydziela na zewnątrz małą ilość energii. Dzięki temu, w jej pobliżu może tworzyć się ogromna ilość gwiazd. Dodatkowo, w Galaktyce Feniksa znajduje się bardzo wiele gazu i materii, co wspomaga "produkcję" gwiazd na wielką skalę.

Według obliczeń, w Galaktyce Feniksa rodzi się około 700 gwiazd rocznie. Dla porównania, Droga Mleczna (w której się znajdujemy) powołuje do życia tylko dwie gwiazdy, w tym samym okresie.

Astronomowie twierdzą, że Gromada Feniksa jest naprawdę interesującym tworem. Uważają też, iż dokładniejsze zbadanie zachodzących w niej procesów, może rzucić nowe światło na proces powstawania gwiazd i rolę jaką odgrywa w tym czarna dziura.

Co stanie się z Gromadą Feniksa?

Prawda jest taka, że nic nie może wiecznie trwać… jednakże powody do niepokoju narodzą się dopiero za kilkaset milionów lat. Wtedy czarna dziura (będąca teraz w uśpieniu) obudzi się i spowoduje jeden z największych kataklizmów w dziejach kosmosu.

W tym artykule zaprezentowałem prawdziwy mix najnowszych odkryć i projektów, o których w ostatnich dniach zrobiło się głośno. Mam nadzieje, że opisane przeze mnie urządzenia spodobały się wam i zechcecie sami je przetestować.

Sądzę, że rozwój współczesnej technologii idzie w dobrym kierunku. Inżynierowie stawiają na ułatwianie życia, a twórcy portali społecznościowych podjęli wyzwanie ratowania Internetu przed "śmieciowymi treściami" dostarczanymi przez niektórych internautów. Oby tak dalej!