Galaxy Nexus vs. iPhone 4S vs. Droid RAZR: bitwa smartfonów

Współtworzony przez Google'a Galaxy Nexus dołączył do grona rozchwytywanych smartfonów 2011 roku. Jego główni konkurenci iPhone 4S i Droid RAZR na rynku są od tygodnia, a już sprzedano miliony ich egzemplarzy.

Konkurencję iPhone'a z Nexusem podgrzewa fakt, że jest to też rywalizacja nowych wydań systemów operacyjnych - iOS 5 i Android 4.0. O ile fani z pewnością nie zmienią już zdania, dla zwykłych użytkowników to jakość sprzętu może zaważyć na wyborze systemu, z którym zechcą się zaprzyjaźnić.

Zobacz też: Testy smartfonów

Pierwszą rzeczą, jaką zauważysz w smartfonie Galaxy Nexus, jest ogromny 4,65-calowy wyświetlacz, większy niż 4,3-calowy ekran Droid RAZR i znacznie większy niż 3,5-calowy ekran iPhone'a. Galaxy Nexus nie skąpi też pikseli, rozdzielczość ekranu 1280 x 720 px jest najwyższa w zestawieniu. Warto tutaj zauważyć, że pod względem gęstości pikseli na ekranie, najlepiej wygląda iPhone 4S (330 ppi).

Galaxy Nexus jest bardzo cienki, ale nie tak jak Droid RAZR (8,84 mm - Nexus, 7,1 mm - RAZR). iPhone 4S o grubości 9,3 mm może przy nich wyglądać nieco nieporęcznie. Najlżejszym smartfonem z tego grona jest Droid RAZR, który waży 127 gramów. Pojawiają się jednak komentarze, że wyposażony w mniejszy wyświetlacz iPhone 4S, lepiej pasuje do dłoni i łatwiej mieści się w kieszeni. Najlepiej byłoby to własnoręcznie sprawdzić.

Wszystkie trzy smartfony posiadają najnowsze dwurdzeniowe procesory, 1,2 GHz w urządzeniach z Androidem i 1 GHz wewnątrz iPhone'a 4S. Nexus i RAZR posiadają też po 1 GB pamięci RAM, podczas gdy najnowszy iPhone - 512 MB. Pozostając w temacie pamięci, wszystkie urządzenia wyposażone zostały w 16 GB wbudowanej pamięci, czyli miejsca na twoje aplikacje i multimedia. Galaxy Nexus i iPhone 4S będą też sprzedawane w wersji 32 GB, a ten pierwszy nawet 64 GB, czym rekompensuje brak wejścia na karty microSD. Droid RAZR doposażyć można w 16 GB kartę microSD, więc łączna przestrzeń wynosi 32 GB.

W sekcji multimediów każdy ze smartfonów spełni twoje oczekiwania. Droid RAZR i iPhone 4S mają 8-megapikselowe kamery tylne, którymi możesz nagrywać filmy w jakości pełnego HD 1080p. Galaxy Nexus też pozwala na nagrywanie wideo w takiej jakości, jednak aparat w telefonie Samsunga ma tylko 5 Mpix (mniej niż inne telefony tego producenta, np. Galaxy S II). Wszystkie trzy modele mają również kamerę wideo z przodu telefonu.

Jeśli szukasz dodatkowych sztuczek, spodoba ci się smartfon Galaxy Nexus. Jest jedynym modelem w zestawieniu umożliwiającym korzystanie z płatności zbliżeniowych NFC (i innych możliwości technologii Near Field Communication).

Który smartfon najbardziej ci się podoba?