Galaxy Note 3 - sprawdź, ile kosztuje Samsunga jego wyprodukowanie

Samsung Galaxy Note 3 to najnowszy phablet w ofercie koreańskiej firmy. Producent wycenił go na polskim rynku na 2999zł. Zastanawialiście się jednak, ile faktycznie kosztuje wyprodukowanie takiego urządzenia w fabryce? Serwis techinsights.com po rozebraniu urządzenia na czynniki pierwsze wyliczył jego łączny koszt produkcji.

Samsung Galaxy Note 3 to naprawdę topowe urządzenie w ofercie firmy Samsung pod względem parametrów, więc jego bardzo wysoka cena nie powinna dziwić. Na pokładzie znalazł się w końcu ekran z obsługą rysika S-Pen o rozdzielczości Full HD i przekątnej 5,5 cala. Całość opiera się o wydajne układ, którymi w zależności od wersji są czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 800 lub ośmiordzeniowy Exynos Octa 5420. Całość dopełnia niespotykane w innych urządzeniach tego typu 3 GB pamięci operacyjnej RAM.

Po uwzględnieniu wszystkich innych podzespołów również z najwyższej półki mogłoby się wydawać, że sam koszt produkcji będzie astronomicznie wysoki. Okazuje się jednak, że za podzespoły do produkcji wycenionego w Polsce na 2999zł smartfono-tabletu Galaxy Note 3 od Samsunga koreańska firma musi zapłacić... 232 dolary, czyli w przeliczeniu około 725 złotych. Taką wartość otrzymujemy po zsumowaniu cen wszystkich komponentów koniecznych do złożenia phabletu w całość.

Czy to dużo, czy mało? Biorąc pod uwagę końcową cenę Galaxy Note 3, która jest kilkukrotnie wyższa niż koszt poszczególnych części składowych, to dużo. Trzeba jednak pamiętać, że w cenę urządzenia wliczone jest też przecież chociażby opracowanie urządzenia, późniejsze wsparcie w postaci aktualizacji oprogramowania, dystrybucja, przechowywanie w magazynach oraz marketing.

źródło: techinsights.com