Galaxy Note 3 - sprawdź, ile kosztuje Samsunga jego wyprodukowanie

Samsung Galaxy Note 3 to najnowszy phablet w ofercie koreańskiej firmy. Producent wycenił go na polskim rynku na 2999zł. Zastanawialiście się jednak, ile faktycznie kosztuje wyprodukowanie takiego urządzenia w fabryce? Serwis techinsights.com po rozebraniu urządzenia na czynniki pierwsze wyliczył jego łączny koszt produkcji.

Samsung Galaxy Note 3 to naprawdę topowe urządzenie w ofercie firmy Samsung pod względem parametrów, więc jego bardzo wysoka cena nie powinna dziwić. Na pokładzie znalazł się w końcu ekran z obsługą rysika S-Pen o rozdzielczości Full HD i przekątnej 5,5 cala. Całość opiera się o wydajne układ, którymi w zależności od wersji są czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 800 lub ośmiordzeniowy Exynos Octa 5420. Całość dopełnia niespotykane w innych urządzeniach tego typu 3 GB pamięci operacyjnej RAM.

Po uwzględnieniu wszystkich innych podzespołów również z najwyższej półki mogłoby się wydawać, że sam koszt produkcji będzie astronomicznie wysoki. Okazuje się jednak, że za podzespoły do produkcji wycenionego w Polsce na 2999zł smartfono-tabletu Galaxy Note 3 od Samsunga koreańska firma musi zapłacić... 232 dolary, czyli w przeliczeniu około 725 złotych. Taką wartość otrzymujemy po zsumowaniu cen wszystkich komponentów koniecznych do złożenia phabletu w całość.

Galaxy Note 3 - sprawdź, ile kosztuje Samsunga jego wyprodukowanie
Czy to dużo, czy mało? Biorąc pod uwagę końcową cenę Galaxy Note 3, która jest kilkukrotnie wyższa niż koszt poszczególnych części składowych, to dużo. Trzeba jednak pamiętać, że w cenę urządzenia wliczone jest też przecież chociażby opracowanie urządzenia, późniejsze wsparcie w postaci aktualizacji oprogramowania, dystrybucja, przechowywanie w magazynach oraz marketing.

Zobacz również:

  • To już koniec serii Galaxy Note! Samsung wygasza produkcję

źródło: techinsights.com