Galaxy Note 5 łatwy do uszkodzenia. Samsung wiedział o tym przed premierą

Funkcjonalność Galaxy Note 5 można niechcący zaskakująco łatwo zmniejszyć. Wystarczy włożyć rysik S-Pen odwrotnie...

Aktualizacja (27.08.15 r.) Redaktorzy serwisu 9to5Google wraz z firmą uBreakiFix postanowili sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się wewnątrz Galaxy Note 5, gdy rysik S-Pen zostanie włożony odwrotnie. Co się okazało po rozebraniu smartfona?

1. Po pierwsze w oczy "badaczy" rzuciła się niewielka plastikowa dźwignia. W normalnych warunkach zaskakuje ona na niewielki i płytki rowek znajdujący się po jego "poprawnej stronie". Gdy dojdzie do pomyłki zaskakuje ona znacznie głębiej i wyciągnięcie rysika wymaga przyłożenia siły, która ją wyłamie. Zapadka służy jedynie do przytrzymania rysika w kieszeni.

2. Znacznie ważniejszy element odkryto po drugiej stronie. Wyposażony on jest w delikatniejszą od poprzedniej dźwignię, która pozwala smartfonowi wykryć, czy rysik znajduje się w kieszeni. Jej wyłamanie powoduje, że użytkownik pozbawiony zostanie części funkcji.

Podsumowując, gdy zdarzy ci się włożyć rysik S-Pen odwrotnie, nigdy nie staraj się go wyciągnąć samodzielnie. Zleć to zadanie serwisowi.

Zobacz zdjęcia rozebranego Galaxy Note 5.

Co na to Samsung?

Przy tej okazji warto też dodać, że Samsung zabrał w końcu głos w sprawie. Firma odsyła użytkowników do instrukcji, w której wyraźnie napisane jest, jak należy wkładać rysik S-Pen. Dodatkowo widnieje w niej ostrzeżenie, że włożenie go odwrotnie może spowodować, iż utknie w szczelinie, co może doprowadzić do jego zniszczenia, a także uszkodzenia smartfona. Co to oznacza? Problem był znany Samsungowi od dawna...

____________________________

Smartfon Galaxy Note 5 wyróżnia rysik S-Pen, który wyposażony został w mechanizm sprężynowy. Niestety okazuje się, że dodatek ten użytkownik może bez problemu (nic niepokojącego go przed tym nie ostrzeże) umieścić odwrotnie w przeznaczonej dla niego wnęce. Gdy tak się stanie najprawdopodobniej trzeba będzie sięgnąć po narzędzie, które pomoże wyciągnąć S-Pen z obudowy i niestety przy okazji narazi ją na porysowanie.

Najgorsze jednak, że dochodzi tutaj też do uszkodzenia mechanizmu wykrywania wyjęcia/włożenia rysika, co oznacza, że użytkownik pozbawiony zostanie części jego funkcji. Przy tej okazji warto dodać, że odwrotne włożenie rysika do Galaxy Note 4 nie kończyło się żadnymi przykrymi konsekwencjami.

Czy Samsung popełnił błąd?

Wydaje mi się, że tak. Oczywiście w instrukcji obsługi ostrzega, żeby S-Pen wkładać prawidłowo, lecz nie powinno być tak, że możliwe jest jego przypadkowe umieszczenie odwrotnie, co wiąże się z poważnymi uszkodzeniami.

Czy możliwe jest włożenie przypadkiem rysika odwrotnie?

Oczywiście mało prawdopodobne, ale sądzę, że możliwe. Wystarczy chwila nieuwagi. Ponadto wyobraźmy sobie, że Galaxy Note 5 dostanie się w ręce dziecka...

Aktualizacja: 27 sierpnia 2015 13:58

Tekst zaktualizowałem informacją na temat tego, co się tak naprawdę dzieje wewnątrz Galaxy Note 5, gdy rysik zostanie włożony odwrotnie. Dodatkowo wspomniałem o interesującym oświadczeniu Samsunga.