Galaxy Note 5 vs. Galaxy Note 4: warto przeprowadzić upgrade?

Galaxy Note 5 wnosi ze sobą sporo usprawnień i nowy design. Czy jednak warto zastąpić nim poprzednika, Galaxy Note 4?


Premierę fabletu Galaxy Note 5 mamy za sobą. Warto więc porównać jego kluczowe cechy z poprzednikiem, czyli modelem Galaxy Note 4. To, mam nadzieję, pozwoli podjąć wam decyzję o przeprowadzeniu ewentualnego upgrade'u.

Galaxy Note 5 vs. Galaxy Note 4: wygląd

Wraz z premierą Galaxy Note 4 Samsung potwierdził, że wziął pod uwagę opinie użytkowników wyposażając urządzenie w obudowę, która w porównaniu do poprzednika, modelu Note 3, wygląda znacznie lepiej. Efekt ten osiągnął przede wszystkim poprzez zastosowanie metalowej ramki oraz tylnej klapki wykonanej z tworzywa sztucznego imitującego skórę.

W przypadku Galaxy Note 5 postanowił pójść w tym samym kierunku, który zaprezentował przy okazji premiery modelu Galaxy S6. Chodzi tutaj o wykorzystanie takich materiałów jak szkło i aluminium, które powodują, że trzymając urządzenie w ręce nie mamy wątpliwości: to sprzęt klasy "premium". Dodatkowo Note 5 w porównaniu do Note 4 cechuje się znacznie smuklejszą konstrukcją:

Galaxy Note 5: 153,2 x 76,1 x 7,6 mm, 171 g

Galaxy Note 4: 153,5 x 78,6 x 8,5 mm, 176 g

Galaxy Note 5 vs. Galaxy Note 4: budowa

Pójście drogą wytyczoną przez metalowe iPhone'y ma oczywiście swoje zalety, które jednak niestety idą w parze z pewnymi bardzo istotnymi niekorzystnymi zmianami. Galaxy Note 5 w przeciwieństwie do posiadającego wymienną tylną klapkę modelu Note 4 nie pozwala na samodzielną wymianę akumulatora. Ponadto, co ogromnie istotne, nie posiada slotu karty pamięci, który umożliwiałby rozbudowanie wewnętrznej pamięci za pośrednictwem karty microSD. Pewnym pocieszeniem są tutaj jednak zdjęcia Note 5 Dual Sim, które "wyciekły" do sieci ujawniając (o ile są prawdziwe), że w tej wersji obok drugiego slotu na kartę SIM znalazło się również miejsce na slot microSD.

To jednak niestety nie wszystko. Bardziej smukła konstrukcja wymusiła na Samsungu zastosowanie akumulatora o pojemności 3000 mAh. Mamy więc tutaj do czynienia z jej ograniczeniem w porównaniu do Note 4 o 220 mAh.

Galaxy Note 5 vs. Galaxy Note 4: zasilanie

Mniejsza pojemność akumulatora może mocno niepokoić, lecz pamiętajmy, że Samsung zastosował inny układ SoC i bardziej efektywny energetycznie wyświetlacz (o tym później). Pierwsze testy PhoneArena potwierdzają, że jest dobrze. Galaxy Note 5 pomimo mniejszego akumulatora pracuje dłużej na baterii od Note 4: 9 godzin 11 minut kontra 8 godzin 43 minuty.

Przy okazji omawiania zasilania warto zwrócić też uwagę na usprawnienia jakie zostały wprowadzone w tym elemencie. Dotyczą one funkcji szybkiego ładowania, która zapewnia, że w przypadku użycia nowej ładowarki bezprzewodowej (wspierane standardy WPC i PMA) firmy Samsung uzupełnimy zasoby akumulatora Galaxy Note 5 do pełna w około 120 minut.

Galaxy Note 5 vs. Galaxy Note 4: wyświetlacz

Galaxy Note 4 oferuje wyświetlacz wykonany w technologii Super AMOLED, którego przekątna wynosi 5,7 cala, natomiast rozdzielczość 1440 x 2560 pikseli. Ten zestaw zapewnia gęstość pikseli na rekordowo wysokim poziomie 518 ppi. Ekran został poddany pod koniec 2014 roku wnikliwym testom specjalistów z firmy DisplayMate, którzy porównali jego możliwości z panelami następujących urządzeń: Amazon Kindle Fire HDX 8.9 2013, Apple iPad Air 2, Apple iPhone 6 Plus, Microsoft Surface Pro 3, Samsung Galaxy Tab S 10.5. Uzyskane wyniki zaprezentowali w poniższej tabeli:

Galaxy Note 4 - test wyświetlacza

Galaxy Note 4 - test wyświetlacza

Jak widzicie, Galaxy Note 4 okazał się najlepszy aż w czterech z pięciu kategorii: przestrzeń barw, odwzorowanie kolorów skóry twarzy, odwzorowanie organicznych kolorów (pokarmy, warzywa, owoce, rośliny), White Point (odwzorowanie bieli). Nieco słabiej wypadł jedynie w kategorii Blue Region (odwzorowanie odcieni niebieskiej barwy z zakresu cyjan - magenta).

Specjaliśśi DisplayMate stwierdzili, że ekran Galaxy Note 4 był najlepszym ekranem jaki było im dane testować. To szalenie ważne ponieważ, jak warto zauważyć, sprzęt Samsunga zauważalnie pokonał największego konkurenta, czyli iPhone'a 6 Plus.

Jak jednak na jego tle wypada Galaxy Note 5? Podczas jego prezentacji poznaliśmy jedynie suche dane: ekran Super AMOLED o przekątnej 5,7 cala i rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli (518 ppi). Nie mogliśmy więc tutaj raczej oczekiwać wielu udoskonaleń. Na szczęście, podobnie jak w przypadku Note 4, najnowszy smartfon Samsunga trafił "na warsztat" DisplayMate. W opublikowanym raporcie możemy przeczytać, że z przeprowadzonych testów wynika, iż kupując Galaxy Note 5 możemy liczyć na:

- wyższą maksymalną jasność

- 21% mniejsze zapotrzebowanie na energię

- lepsze odwzorowanie kolorów

Czytaj raport DisplayMate.

Galaxy Note 5 vs. Galaxy Note 4: pamięć wewnętrzna

Galaxy Note 4 oferuje 32 GB wewnętrznej pamięci, którą niewielkim kosztem można powiększyć o 128 GB. Z informacji podanych przez Samsunga wynika, że Galaxy Note 5 oferowany będzie w dwóch wersjach: 32 GB i 64 GB. Brak wersji 128 GB to poważny błąd. Pamiętajmy bowiem, że urządzenie celuje w bardzo wymagających biznesowych klientów. Na stronie amerykańskiego oddziału Samsunga co prawda pojawiła się informacja, że Galaxy Note 5 będzie również oferowany w takiej wersji, lecz przedstawiciel koreańskiej firmy szybko wydał oświadczenie, z którego wynika, że doszło tutaj do pomyłki: nie będzie Note 5 128 GB.

Mam więc nadzieję, że potwierdzą się doniesienia o slocie microSD w przypadku wersji Note 5 Dual SIM. Jest to "ratunkowa" opcja dla osób potrzebujących jak największej przestrzeni na dane.

Aktualizacja: 19 sierpnia 2015 12:44

Tekst uzupełniłem informacjami na temat testów, którymi objęto akumulator oraz wyświetlacz Galaxy Note 5.