Galaxy Note 7: kupiłeś? Szybko oddaj do serwisu!

Galaxy Note 7 ma problemy z akumulatorem. "Klientów, którzy zakupili Note 7 w Polsce prosimy o kontakt z autoryzowanym serwisem telefonów Samsung" - czytamy w wydanym właśnie oświadczeniu koreańskiej firmy.

AKTUALIZACJA (02.09.2016 r.)

Poniżej oficjalne oświadczenie polskiego oddziału Samsunga.

"Jak do tej pory (stan na 1 września 2016) globalnie odnotowaliśmy 35 tego typu przypadków. Obecnie prowadzimy wnikliwą inspekcję wraz z naszymi dostawcami, aby zidentyfikować wszystkie potencjalnie uszkodzone baterie. Ze względu na to, że bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas najwyższym priorytetem, wstrzymaliśmy sprzedaż modelu Note 7.

Klientów, którzy zakupili Note 7 w Polsce prosimy o kontakt z autoryzowanym serwisem telefonów Samsung, (pełen wykaz serwisów znajduje się na stronie www.samsung.pl) bądź kontakt z infolinią pod numerem telefonu 0.801.672.678 bądź +48 22 607 93 33. Urządzenia zostaną poddane gruntownej weryfikacji i zwrócone ze sprawdzoną baterią bądź klient otrzyma nowy egzemplarz w przypadku zidentyfikowania wady. Cały proces może zająć do kilku tygodni.

Zdajemy sobie sprawę z niedogodności jakie niesie za sobą ta sytuacja, ale chcemy być pewni, że Samsung dostarcza swoim klientom produkty najwyższej jakości. Bardzo blisko współpracujemy z naszymi partnerami, aby mieć pewność, że proces wymiany urządzeń będzie tak wygodny i efektywny jak to tylko możliwe."

________________

Galaxy Note 7 to z pewnością jeden z najbardziej zaawansowanych smartfonów na rynku. Niestety urządzenie to choć cieszy się pozytywnymi recenzjami i dużym zainteresowaniem konsumentów nie ma dobrego startu. W sieci pojawiły się bowiem informacje na temat przypadków wybuchu smartfona podczas ładowania. Było ich co prawda zaledwie dwa, lecz wystarczyło to do podjęcia przez koreańskiego producenta decyzji o przeprowadzeniu nowej serii testów jakościowych oraz wstrzymaniu wysyłki zamówionych w przedsprzedaży modeli. Niewykluczone również, że w momencie ustalenia przyczyn problemu rozpoczęty zostanie proces wycofywania z rynku potencjalnie niebezpiecznych Galaxy Note 7.

Co za to odpowiada?

Niestety obecnie jeszcze nie wiadomo. Podejrzenia padają na:

- dołączaną do zestawu przejściówkę Micro USB - USB -C dostarczaną Samsungowi przez zewnętrzną firmę

- użycie przez właścicieli wybuchowych egzemplarzy niefirmowej ładowarki

Z pewnością byłoby to na rękę koreańskiej firmie, gdyby tak faktycznie było. Może mieć ona bowiem poważny problem jeżeli by się okazało, że Galaxy Note 7 ma wadę wymagającą ingerencji serwisu.

Nowy standard USB Type-C

Na koniec warto dodać, że złącze USB Type-C jest w stanie dostarczyć znacznie więcej prądu niż złącze USB 2.0. To zaś oznacza, że teoretycznie jego niewłaściwe użytkowanie może wyrządzić zasilanemu urządzeniu znacznie większe szkody. Na niebezpieczeństwo związane z wykorzystywaniem niefirmowych ładowarek słabej jakości zwróciła uwagę niedawno organizacja USB Implementers Forum (USB-IF), która zapowiedziała wprowadzenie specjalnego certyfikatu potwierdzającego, że dana ładowarka spełnia wymagania standardu USB Type-C i została odpowiednio przetestowana.