Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?


Teoretycznie najszybszy, ale testy pokazują coś innego.

Na wydajność smartfona wpływ ma wiele czynników. Sporo zależy od optymalizacji systemu, ilości dodawanych przez producenta aplikacji, które czasami potrafią skutecznie „zamulić” nawet najszybsze procesory. Ważna jest też rozdzielczość ekranu a im jest ona wyższa tym większe obciążenie i gorsze wyniki testów. Samsung Galaxy Note Edge wyposażony jest w najnowszą platformę Snapdragon 805 z szybkim procesorem Krait 450 (2,7 GHz) i akceleratorem graficznym Adreno 420. Taki tandem umożliwia uruchomienie nawet bardzo wymagających gier w rozdzielczości 1080p z szybkością 60 kl./s (3DMark ICE Storm Extreme - wynik "Maxed Out"). To potrafią też smartfony ze Snapdragonem 801, jak np. HTC Desire Eye.

Do testów wydajności smartfona wykorzystaliśmy kilka popularnych aplikacji, od „kombajnów” jak Antutu, Quadrant Benchmark, Basemark OS II, które sprawdzają wydajność nie tylko procesora, ale też karty graficznej, pamięci, dysku, po bardziej specjalistyczne do testowania wydajności samego procesora (CPU Prime). Największą wagę przykładamy jednak do wyniku testu 3DMark Ice Storm Unlimited, który mocno obciąża kartę graficzną procesor i pamięć.

Zobacz również:

  • Galaxy Watch 4 - nowości i aktualizacje po premierze [07.12.2021]
Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?
Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?
Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?

Zanim zaczęliśmy testy Samsunga Galaxy Note Edge, liderem wydajności był Galaxy Note 4, który w teście 3DMark Ice Storm Unlimited uzyskał 21522 pkt. Na podium były też Motorola Moto X (1915 pkt) i Sony Xperia Z3 (18246 pkt). Po skończonym teście 3DMark Ice Storm Unlimited, sytuacja się nie zmieniła, bo Samsung Galaxy Note Edge zajął dopiero piąte miejsce.

Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?

Widać że producent musi jeszcze popracować nad optymalizacją smartfona, ale nie oznacza to, że Edge w codziennych zastosowaniach ma jakiekolwiek problemy z szybkością pracy. Przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów, granie to czysta przyjemność.

Czas pracy na baterii

Samsung Galaxy Note Edge wyposażony jest w akumulator o pojemności 3000 mAh. Jest on na stałe zamontowany w obudowie. Domyślnie włączony jest tryb szybkiego ładowania akumulatora i smartfon potrzebuje około pół godziny, aby naładować akumulator do 50%. Podobna funkcja jest też Galaxy Note 4.

Do testu baterii wykorzystaliśmy skrypt uruchamiający w interwale czasowym strony internetowe w pętli. Jasność ekranu została zmniejszona do 200 cd/m2. Identyczne warunki pracy miały wszystkie testowane smartfony.

Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?

Samsung Galaxy Note Edge pracował przez ponad 40 minut dłużej niż Galaxy Note 4. To po części wyjaśnia niższą wydajność Galaxy Note Edge. Co ważne Podczas testów wyłączyliśmy wszystkie funkcje oszczędzające energię a jest ich całkiem sporo. W ustawieniach zasilania można ograniczyć wydajność procesora, uruchomić tryb zmniejszania jasności ekranu, czy wyłączyć podświetlanie klawiszy. Jest też tryb bardzo niskiego zużycia energii, w którym smartfon wyświetla obraz w odcieniach szarości a dostępne są tylko podstawowe aplikacje.

Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?

Czy kupić?

Samsung Galaxy Note Edge zrobił na nas spore wrażenie, ale nie do końca jesteśmy przekonani czy warto płacić o prawie 1000 zł więcej (kosztuje 3400 zł) za zakrzywiony ekran (Samsung Galaxy Note 4 – 2500 zł). W korelacji ceny do możliwości Samsung Galaxy Note 4 z pewnością jest lepszym zakupem, ale komfort korzystania z zakrzywionego ekranu na Galaxy Note Edge to kusząca propozycja.