Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?

Testując najnowszego smartfona Samsunga Galaxy Note Edge, postaramy się też odpowiedzieć na pytanie czy jest on lepszy od Galaxy Note 4. Oba smartfony wykorzystują identyczną platformę i podobne podzespoły. Największa różnica to wyświetlacz, który w Galaxy Note Edge jest nieco szerszy i zakrzywiony.


Samsung Galaxy Note Edge ma dwa ekrany, główny o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli i „dodatkowy” o zakrzywionym profilu umieszczony na prawej krawędzi obudowy. Oba wykonane są w technologii Super AMOLED. Ekran krawędziowy służy do wyświetlania ikonek najczęściej uruchamianych aplikacji, powiadomień czy sterowania odtwarzaczem multimedialnym. To charakterystyczny element tego smartfona, bez niego Samsung Galaxy Note Edge teoretycznie niewiele różniłby się od Galaxy Note 4. Wykorzystuje identyczną platformę a rozmiar głównego wyświetlacza jest prawie identyczny.

Obudowa

Samsung Galaxy Note Edge to duży smartfon (151,3 x 82,4 x 8,3 mm, 174 g). Jest minimalnie lżejszy, krótszy i cieńszy od Samsunga Galaxy Note 4 (153,5 x 78,6 x 8,5 mm, 176 g). Zakrzywiony wyświetlacz sprawił, że obudowa jest bardzo szeroka (82,4 mm), ale nie na tyle żeby smartfona nie można było trzymać w dłoni. Do kieszeni spodni też się zmieści, ale duża obudowa przeszkadza podczas schylania i kucania.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?

Umieszczenie zakrzywionego wyświetlacza na krawędzi obudowy to świetny pomysł. Na początku miałem obawy czy nie będę go przypadkiem dotykał trzymając smartfon w dłoni, ale problem rozwiązano dzięki wysuniętej na kilka milimetrów prawej krawędzi obudowy.

Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?

Samsung Galaxy Note Edge ma też rysik S-Pen, który jest identyczny jak ten w Galaxy Note 4. Po wyjęciu go z obudowy automatycznie wyświetla się podręczne menu Air Command, ze skrótami do najpotrzebniejszych aplikacji stworzonych do obsługi S-Pena. Ciekawostką jest też nowa funkcja Smart Select, która umożliwia wykorzystanie rysika S-Pen tak, jak używamy myszy w komputerze. Dzięki niej można np. wybrać za pomocą S-Pena kilka zdjęć, plików i szybko je wysłać przeciągając je do aplikacji pocztowej. Aplikacja S-Note służy do tworzenia odręcznych notatek a takich programów i możliwości jest znacznie więcej. Samsung dostarcza nawet oprogramowanie do malowania, a rysik aktywnie reaguje na nacisk.

Ekran

W Samsungu Galaxy Note Edge zarówno główny jak i „dodatkowy” wyświetlacz wykonane są w technologii Super AMOLED. Wyróżniają się żywymi kolorami i bardzo szerokimi kątami widzenia. W praktyce użytkownik widzi jeden ekran, który podzielony jest na dwie części, działające niezależnie od siebie. Podstawowy ekran o przekątnej 5,6 cali pracuje w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Podobnie jak w Samsungu Galaxy Note 4 – tyle, że ten ma 5,7 calowy wyświetlacz. Zakrzywiony ekran ma identyczną długość jak główny wyświetlacz, ale jest bardzo wąski (2560 x 160 pikseli). Oba mają gęsto rozmieszczone piksele (525 ppi), dlatego nawet bardzo małe czcionki, czy ikonki są doskonale widoczne i ostre. ekrany Super AMOLED wyróżniają się też głęboką czernią, która jest nieosiągalna dla wyświetlaczy wykonanych w technologii IPS.

Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?

Na głównym ekranie wyświetlany jest „standardowy” pulpit, który wygląda identycznie jak w Samsungu Galaxy Note 4. Na górze pulpitu jest pasek powiadomień z ikonkami informującymi o zasięgu sieci komórkowej, Wi-Fi, godzinie, pojemności akumulatora itp.

Galaxy Note Edge czy Galaxy Note 4 - który smartfon lepszy?

Na ekranie krawędziowym umieszczono ikonki: telefonu, książki telefonicznej, wiadomości, skrót do przeglądarki internetowej, aparatu fotograficznego, Google Play. Czyli aplikacje, z których najczęściej korzystamy. Na ekranie krawędziowym pokazują się też komunikaty, a producent umożliwia dostosowanie działania „dodatkowego” wyświetlacza do naszych upodobań.

Można na niego przeciągnąć ikonki aplikacji czy zmienić ich kolejność. W ustawieniach ekranu krawędziowego można też zredagować np. tekst jaki będzie się na nim wyświetlał i wybrać dostępne panele. Ekran krawędziowy nie jest więc dodatkowym gadżetem, on faktycznie się sprawdza. W nocy może na nim być wyświetlany zegar, który automatycznie się wyłączy gdy poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej 15%.

Zakrzywiony ekran umieszczony jest na prawej krawędzi obudowy, także to idealne rozwiązanie dla osób praworęcznych (obsługuje się go wówczas kciukiem). Osoby leworęczne niestety będą miały problem z jego obsługą.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: