Galaxy Note Edge, czyli phablet z zakrzywionym ekranem - recenzja


Na uwagę zasługuje za to uproszczenie interfejsu

Nakładka na system Android autorstwa Samsunga przez wiele lat była krytykowana za brak spójności w warstwie wizualnej. Oprogramowanie przygotowane dla Galaxy Note Edge prezentuje się pod tym względem znacznie lepiej, niż w starszych telefonach z rodziny Galaxy S i poprzednich phabletach z linii Galaxy Note. Samsung naprawdę się przyłożył do pracy.

Kolorystyka i układ menu poszczególnych aplikacji koresponduje ze sobą, jak np. Galeria z Odtwarzaczem Muzyki oraz Ustawienia z Menedżerem Zadań. Dopracowanie nakładki sprawia wrażenie, że oprogramowanie zostało od początku zaprojektowane z myślą o tym konkretnym phabelcie, a nie tylko dostosowano do niego software napisany z myślą o innym urządzeniu.

System operacyjny wymaga jeszcze optymalizacji

Galaxy Note Edge, czyli phablet z zakrzywionym ekranem - recenzja

Galaxy Note Edge jest urządzeniem jedynym w swoim rodzaju

Galaxy Note Edge jest jednym z najpotężniejszych urządzeń na rynku pod względem specyfikacji technicznej, ale nie czuć tego w pełni korzystając z urządzenia. Mimo zastosowania przez producenta potężnego procesora i aż 3 GB pamięci operacyjnej, możliwe są okazjonalne spowolnienia animacji np. przy wybudzaniu urządzenia ze stanu uśpienia.

Użytkownicy nie powinni narzekać jednak na brak pamięci. Galaxy Note Edge podobnie jak Galaxy Note 4 ma co prawda tylko 32 GB pamięci wbudowanej, ale można rozszerzyć ją o dodatkowe 128 GB za pomocą kart microSD co daje razem 150 GB przestrzeni. Trzeba tylko mieć na uwadze, że nie wszystkie aplikacje potrafią wykorzystać to dodatkowe miejsce na karcie pamięci.

Wielozadaniowość w nowym wydaniu

W phablecie Galaxy Note Edge wprowadzono kilka ciekawych funkcji umożliwiających pracę przy wielu aplikacjach jednocześnie. Są one dobrze znane użytkownikom Samsunga Galaxy Note 4. Galaxy Note Edge pozwala między innymi uruchomić aplikacje w oknie, które pływa nad pulpitem i programami uruchomionymi w trybie pełnoekranowym.

Inną z funkcji wielozadaniowości jest tryb podziału ekranu na dwie części. Każdą z nich może zajmować inny kompatybilny program o proporcjonalnie pomniejszonym interfejsie. Działa to nieco podobnie jak widok kilku aplikacji uruchomionych w ramach Modern UI w systemie Windows 8.1.

W Galaxy Note Edge znalazła się nowa wersja rysika S Pen

Galaxy Note Edge, czyli phablet z zakrzywionym ekranem - recenzja

Rysik S Pen wyróżnia urządzenia z rodziny Galaxy Note na tle innych phabletów

Jedną z cech charakterystycznych phabletów Samsunga jest chowany w obudowie rysik. Nie mogło go zabraknąć również w topowym Galaxy Note Edge. Dzięki niemu można korzystać z urządzenia mobilnego jak z notesu i wpisywać odręcznie tekst, robić rysunki itp. Oprócz tego trzymając przycisk na rysiku i trzymając go nad ekranem wywoływać specjalne kontekstowe menu. Przesuwając rysik można z kolei wyświetlić na ekranie kursor.

Ekran w urządzeniach z linii Galaxy Note rozpoznaje siłę nacisku. Wsparcie tej technologii znalazło się w niektórych aplikacjach od producenta i niezależnych deweloperów. Ta cecha wyświetlacza sprawia, że S Pen nie jest tylko zastępstwem dla palca. Pozwala to uzyskać dokładność wprowadzania treści za pomocą stylusa nieosiągalną dla akcesoriów firm trzecich i urządzeń z klasycznym ekranem. Możliwość schowania S Pen w obudowie pozwala mieć go zawsze przy sobie.