Galaxy S IV: kluczowe podzespoły potwierdzone przez "solidne" źródło

Serwis Pocket-lint opublikował raport opierający się na informacjach pozyskanych od bardzo "solidnego" źródła potwierdzający kluczowe podzespoły smartfona Samsung Galaxy S IV.

Już za kilka dni, dokładnie 14 marca, będziemy świadkami prezentacji nowego flagowego smartfona Samsunga, czyli modelu Galaxy S IV. Oczekując na to wydarzenie serwis Pocket-lint opublikował raport, który opiera się na informacjach pozyskanych od "solidnego" źródła. Potwierdza ono wcześniejsze spekulacje na temat specyfikacji najnowszego koreańskiego gadżetu, która jest naprawdę imponująca:

- procesor Exynos 5 Octa

- 5-calowy ekran Super AMOLED 1080p

- 13-megapikselowy aparat

Procesor - co o nim wiemy?

Najciekawszym z zaprezentowanych elementów nowego smartfona jest jego procesor. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej.

Exynos 5 Octa został zaprezentowany podczas tegorocznych targów CES. Dysponuje on aż 8 rdzeniami: czterema wydajnymi rdzeniami Cortex-A15 oraz czterema rdzeniami Cortex-A7. Oczywiście powstaje pytanie, co z zasilaniem takiego systemu? Czy nie "wykończy" on baterii smartfona w zastraszająco krótkim czasie?

No cóż, chyba nie będzie tak źle. Wszystko dzięki technice ARM o nazwie big.LITTLE, która zasadą działania przypomina technologię NVIDII stosowaną w platformie Tegra 3/4. W jej przypadku również mamy bowiem do czynienia z podziałem na rdzenie główne oraz pomocnicze z tą jednak różnicą, że zamiast konfiguracji 4-plus-1 Tegry 4 otrzymujemy do dyspozycji konfigurację 4-plus-4. Oznacza to, że podczas wymagających dużej wydajności zastosowań do pracy zaprzęgnięte zostają cztery rdzenie Cortex-A15, natomiast przy tych mniej wymagających wykazać się mogą cztery rdzenie Cortex-A7. Dzięki temu rozwiązaniu Exynos 5 Octa ma zużywać nawet o 70% mniej energii niż układ Exynos 4 Quad wykorzystywany przez Galaxy S III.

Wielką niewiadomą pozostaje jednak kwestia GPU. Niestety do tej pory Samsung trzyma w tajemnicy informację na temat tego bardzo ważnego elementu. Ze względu na posiadane przez koreańskiego producenta licencje może być nim zarówno ARM Mali, jak i PowerVR (wcześniejsze spekulacje mówiły o układzie PowerVR SGX 544MP3 pracującym z zegarem 533 MHz).

No cóż, co faktycznie zaoferuje Galaxy S IV przekonamy się wkrótce. Osobiście z niecierpliwością czekam na konferencję Samsunga, aby przekonać się na jak wysokim poziomie zawiesi on poprzeczkę dla konkurencji, w szczególności dla Apple iPhone'a 5S.


Zobacz również