Galaxy S7 vs. Galaxy S6: warto przeprowadzić upgrade?


Galaxy S7 vs. Galaxy S6: możliwości fotograficzne

Samsung zrezygnował z wyścigu o megapiksele wprowadzając jednak na szczęście znacznie bardziej istotne zmiany w zakresie możliwości fotograficznych Galaxy S7. Zdecydował się na zastosowanie modułu aparatu, który korzysta z 12-megapikselowego sensora (Galaxy S6: 16 MP) o takiej samej wielkości sensor w Galaxy S6. Otrzymujemy więc do dyspozycji znacznie większe piksele o wymiarze 1,4 mikrometra (Galaxy S6: 1,12 mikrometra). Co więcej, towarzyszy temu zastosowanie najjaśniejszego obecnie na rynku obiektywu F1.7 (Galaxy S6: F1.9) oraz technologii Dual Pixel (wszystkie piksele na sensorze obrazu posiadają dwie fotodiody zamiast jednej) zapewniającej znacznie lepsze działanie autofokusu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Przy okazji omawiania głównego aparatu warto też wspomnieć o trybach Motion Panorama (przesuwając palcem po ekranie lub przechylając smartfon można ożywić aktualnie widoczny kadr) i Motion Photo (przechwytuje trzy sekundy, które wydarzyły się przed naciśnięciem migawki).

Podsumowując, Galaxy S7 oferuje mieszankę (większe piksele+jaśniejszy obiektyw+Dual Pixel), która powinna w porównaniu do Galaxy S6 zapewnić znacznie lepszej jakości zdjęcia cechujące się mniejszymi szumami. Szczególnie widoczne powinno to być w przypadku ujęć wykonywanych w słabych warunkach oświetleniowych.

Co z optyczną stabilizacją obrazu?

Samsung wspomniał jedynie, że Galaxy S7 korzysta z "inteligentnej" OIS. Prawdopodobnie więc element ten nie wprowadza żadnych istotnych usprawnień w stosunku do OIS z Galaxy S6. Dopuszczam jednak także i taką wersję, że Samsung zrezygnował z optycznej stabilizacji pozostawiając jedynie elektroniczną stabilizację (nazwał ją tylko dla zmyłki "inteligentna" OIS). Gdyby tak faktycznie było z ogłoszeniem wyraźnej przewagi Galaxy S7 w zakresie możliwości fotograficznych należałoby się wstrzymać do czasu przeprowadzenia testów laboratoryjnych.

Co z selfie?

Dla wielbicieli selfie mamy dobrą informację: Galaxy S7 co prawda dalej oferuje z przodu matrycę 5 MP, lecz towarzyszy jej tak samo jasny obiektyw jak z tyłu. Ponadto podczas wykonywania zdjęć ekran może pełnić rolę doświetlającej lampy, natomiast możliwość wykonania zdjęcia panoramicznego zapewnia tryb Wide Selfie.

Obejrzyj pierwsze próbki zdjęć wykonanych przez Galaxy S7.

Galaxy S7 vs. Galaxy S6: zasilanie

Galaxy S7 wyposażony został w znacznie pojemniejszy akumulator (3000 mAh kontra 2550 mAh), co powinno pozwolić mu na dłuższy czas pracy na baterii. Samsung deklaruje, że na jednym ładowaniu możliwe jest obejrzenie 15 godzin filmów HD. Pomimo większej pojemności akumulator można jednak szybko powtórnie naładować. Czynność ta zajmuje 90 minut.