Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]

Wraz z Galaxy Note 20 Ultra, Samsung zaprezentował również Galaxy Watch 3 w sierpniu ubiegłego roku. Smartwatch od razu stał się jednym z naszych ulubionych w 2020 roku. Czego więc możemy się spodziewać po jego następcy - Galaxy Watch 4?


Galaxy Watch 4 - data premiery

Patrząc na premiery poprzednich modeli Galaxy Watch, można spodziewać się że najnowszy model zadebiutuje w okresie od kwietnia do sierpnia tego roku. Leakster o pseudonimie Ice Universe uważa, że premiera zarówno Galaxy Watch 4, jak i Galaxy Watch Active 4, będzie miała miejsce w drugim kwartale 2021 (między kwietniem a czerwcem). Te daty byłyby lekkim zaskoczeniem, ponieważ odbyłyby się nieco wcześniej niż mogłoby się spodziewać, szczególnie biorąc pod uwagę dotychczasowy harmonogram wydawniczy.

Zaprzecza temu jednak raport SamMobile - tegoroczny model Galaxy Watch podobno ma zostać wydany w trzecim kwartale 2021 roku. Miałoby się to odbyć w okresie pomiędzy lipcem a wrześniem, a premiera zbiegłaby się z Galaxy Z Flip 2/3 i Galaxy Z Fold 3, co jest zgodne z poprzednimi wydaniami.

Galaxy Watch 4 - cena

O ile Samsung nie przyjmie innej taktyki, niż w przypadku zeszłorocznego modelu inteligentnego zegarka, prawdopodobnym jest, że tegoroczny podstawowy model będzie wyceniony mniej więcej na równi z obecnym modelem premium. Dla porównania, Galaxy Watch 3 występuje w dwóch rozmiarach - 41 mm i 45 mm oraz z Bluetooth lub Bluetooth + LTE. Modele kosztują od 1300 zł do 2300 zł (wersja tytanowa jest najdroższa).

Galaxy Watch Active 4 prawdopodobnie straci koronę i będzie miał bardziej elegancki, mniej krzykliwy design oraz niższą cenę. Model ten pierwotnie kosztował 800 zł, natomiast teraz można go kupić za kwotę 500 zł. Galaxy Watch Active 2 znajdziemy od ok. 800 zł. W zależności od zestawu i oferowanych funkcji, tegoroczny model inteligentnego zegarka może być odpowiednio droższy.

Galaxy Watch 4 - Wear OS

Pierwszy wyciek również pochodzi od Ice Universe, który powiedział "nowy zegarek Samsunga będzie korzystać z systemu Android, tym samym zastąpi dotychczasowy system Tizen", który został później potwierdzony przez innego leakstera na Twitterze.

Na konferencji deweloperskiej Google I/O 2021 w połowie maja, Google oficjalnie ogłosiło, że pracuje z Samsungiem nad połączeniem Wear OS i Tizen OS w jedną platformę. Samsung następnie potwierdził, że następny Galaxy Watch będzie posiadać dodatkowe funkcje wellness i fitness dostarczone przez Fitbit, który jest teraz częścią Google. Żadna z firm nie nadała jednak tej fuzji właściwej nazwy, zamiast tego posługują się po prostu nazwą Wear.

Galaxy Watch 4 - design

Cieńsza konstrukcja Galaxy Watch 3 już sprawiała, że zegarek był smuklejszy i bardziej elegancki w porównaniu do swojego poprzednika z 2018 roku. Spodziewamy się jednak, że wersja z 2021 roku pójdzie o krok dalej - zarówno pod względem wagi, jak i grubości. Oczywiście zakładając, że takie posunięcie nie wpłynie na wydajność i żywotność baterii.

Ostatni przeciek sugeruje, że tak właśnie może być. Firma 3C certyfikowała baterię o pojemności 240 mAh dla jeszcze nienazwanego urządzenia Samsunga o nazwie kodowej SM-R880. Powszechnie uważa się, że jest to mniejsza wersja Galaxy Watch 4 o rozmiarze 41 mm, co - jeśli jest prawdą - oznaczałoby zmniejszenie pojemności baterii o 7 mAh w porównaniu do poprzednika. Powyższy tweet wspomina również o węższych ramkach, choć to prawdopodobnie dotyczy tylko Galaxy Watch Active 4.

Galaxy Watch 4 - materiały konstrukcyjne

Stal i aluminium były preferowanymi materiałami do produkcji zegarków przez Samsunga od kilku lat. Apple Watch i produkty takie jak Huawei Watch GT 2 Pro posiadają obudowy stworzone z tytanu, dlatego miło byłoby zobaczyć rozszerzoną gamę materiałów w przypadku najnowszego modelu Galaxy Watch. Jest to tym bardziej prawdopodobne, gdyż Samsung posiada teraz tytanowy wariant Galaxy Watch 3 w swojej ofercie.

Post Ice Universe, który ujawnił nazwę TizenWear OS, konkretnie wspomniał o "doskonałej fakturze ramki, która prawdopodobnie jest stopem tytanu". Jednak inny uznany leakster, Roland Quandt, odpowiedział na tweeta z następującą informacją (aluminium i stal nierdzewna):

Galaxy Watch 4 - funkcje

Galaxy Watch 3 posiada EKG, monitorowanie tętna oraz ciśnienia krwi i tlenu we krwi, dzięki czemu może konkurować z najnowszym modelem Apple Watch. Niestety nie wszystkie z tych funkcji monitorowania zdrowia są dostępne na wszystkich rynkach, ponieważ nie uzyskały certyfikacji od organów służby zdrowia z konkretnych krajów. Jeśli Samsung pracuje nad uzyskaniem zatwierdzenia dla tej technologii w Galaxy Watch 4 przed jego uruchomieniem, więcej użytkowników na całym świecie będzie w stanie uzyskać funkcjonalność, której właściciele Galaxy Watch 3 nie dostaną.

Każde poprzednie modele zegarków od Samsunga miały być wytrzymałe , ale pomimo ich przeznaczenia jako trackery fitness - nawet seria Watch Active - nie były szczególnie trwałe. Biorąc przykład z innych smart urządzeń - takich jak Amazfit T-Rex, czy własnego tabletu Galaxy Tab Active - firma ma szansę trafić do szerszej grupy użytkowników, pod warunkiem, że ulepszy trwałość swojego nowego produktu.

AKTUALIZACJA 15.06.2021

Galaxy Watch 4 - czy właśnie poznaliśmy datę premiery?

O to najbardziej prawdopodobna data premiery serii Galaxy Watch 4 - 28 czerwca 10:15 czasu lokalnego / 19:15 czasu polskiego.

Podczas gdy koreańska firma oficjalnie wycofała się z fizycznej obecności na targach Mobile World Congress w tym roku, nadal zamierza w nich uczestniczyć. SamMobile zauważył zapis o wirtualnej sesji w agendzie prowadzonej przez Samsunga, która miałaby się odbyć w dniu otwarcia (28 czerwca) pokazu. Jej nazwa brzmi Galaxy Ecosystem / New Watch Experience / Mobile Security.

Aby uniknąć nieporozumień związanych z tym, czy Samsung ma na myśli watch (ang. "zegarek" lub "oglądać") w kontekście swoich telewizorów, a nie smartwatchów, opis wydarzenia zawiera również zdanie:

We're reimagining smartwatches, creating new opportunities for both developers and consumers.

Powyższy cytat można przetłumaczyć na:

Na nowo wyobrażamy sobie smartwatche, tworząc nowe możliwości zarówno dla programistów, jak i konsumentów.

Istnieje jednak szansa, że może to być po prostu ujawnienie owoców pracy nad połączeniem Tizen OS oraz Wear OS w jedno oprogramowanie. Jeśli 28-go czerwca zostanie zaprezentowane tylko nowy Watch OS, to następnie 3 sierpnia wygląda jak najbardziej prawdopodobna data premiery nowego Galaxy Watch. Zdaje się to również potwierdzać Max Weinbach z Android Police, który zamieścił poniższy wpis na swoim profilu na Twitterze.

Jon Prosser - uznany tipster znany z niezawodnych przewidywań względem sprzętu Apple - zasugerował również, że podczas gdy smartwatche mogą być ujawnione 3 sierpnia, nie trafią na rynek aż do 11 sierpnia.

Dla kontekstu, względem przypuszczeń na temat możliwej daty premiery najnowszego Galaxy Watch: zarówno oryginalny Galaxy Watch, jak i Galaxy Watch 3 miały swoją premierę w sierpniu danego roku, natomiast Galaxy Watch Active i Active 2 zmieniły zasadę, dzięki czemu ich debiuty miały miejsce w kwietniu i wrześniu tego samego roku (2019).

Galaxy Watch 4 - tegoroczne modele Galaxy Watch uzyskały certyfikat FCC przed premierą

Oczekuje się, że Samsung zaprezentuje dwa nowe smartwatche - Galaxy Watch 4 i Galaxy Watch Active 4 - wraz z następną generacją składanych smartfonów i bezprzewodowych słuchawek dousznych. Ja podaje 91mobiles i MySmartPrice, przed swoją premierą w sierpniu, dwa smartwatche otrzymały niezbędne certyfikaty od FCC, a dzięki temu zbliżyły się do oficjalnego debiutu.

Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]
Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]
Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]
Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]

Warianty Wi-Fi i LTE tegorocznych modeli Galaxy Watch otrzymały certyfikaty FCC, ujawniając informacje o swoich bateriach, funkcjach łączności oraz integracji z bezprzewodowymi ładowarkami Qi. Wersja z Wi-Fi Galaxy Watch 4 ma numer modelu SM-R880, podczas gdy wariant LTE otrzymał numer SM-R885. Model Active 4 w wariancie Wi-Fi nosi numer SM-R870, a jego wariant LTE - SM-R875.

Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]
Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]
Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]
Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]

Galaxy Watch 4 - Wi-Fi, LTE, Bluetooth

Idąc przez informacje obecne w dokumentach certyfikacyjnych FCC, oba nadchodzące smartwatche od Samsunga posiadają jednozakresowe Wi-Fi b/g/n (2.4 GHz), Bluetooth 5.0, NFC i bezprzewodowe ładowanie. Ich warianty LTE obsługują wiele pasm komórkowych i połączenia głosowe. Wszystkie smartwatche z serii Galaxy Watch 4 wykorzystują baterie ATL i Samsung SDI oraz są dostarczane z adapterami do ładowania bezprzewodowego.

Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]
Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]

Galaxy Watch 4 - Wear OS zamiast Tizen OS

Samsung potwierdził, że wszystkie jego przyszłe smartwatche, w tym tegoroczne modele, będą działać pod kontrolą systemu operacyjnego Wear OS zamiast Tizen.

Galaxy Watch 4 - potwierdzone funkcje i bateria Galaxy Watch Active 4

Oczekuje się, że tegoroczne modele Galaxy Watch 4 będą wyposażone w okrągłe ekrany Super AMOLED, akcelerometr, barometr, kompas, żyroskop, monitor tętna, czujnik SpO2, wykrywanie upadku i śledzenie snu. Galaxy Watch Active 4 jest zasilany przez baterię o pojemności 247 mAh. Nie zostało to opisane, aczkolwiek możemy spodziewać się również stopnia ochrony IP68 oraz Samsung Pay.

AKTUALIZACJA 21.06.2021

Galaxy Watch 4 - tegoroczne modele Galaxy Watch uzyskały certyfikaty MTC

Dzisiaj udostępniono certyfikaty MTC (Ministerstwo Transportu i Komunikacji) dotyczące serii Galaxy Watch 4, co ponownie tylko potwierdza, że premiera tegorocznych smartwatchów jest coraz bliżej.

Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]

Certyfikat MTC

Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]

Certyfikat MTC

Listy nie ujawniają zbyt wiele informacji na temat urządzeń, ale oczekuje się, że dostaniemy dwa rozmiary ekranu. Watch 4 będzie miał ekran o rozmiarach 42 mm i 46 mm, natomiast wersja Active - 40mm i 42mm.

Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]

Certyfikat MTC

Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [21.06.2021]

Certyfikat MTC

Sprawdź również: Samsung Galaxy S21 FE - data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Aktualizacja: 21 czerwca 2021 14:02
Aktualizacja: 15 czerwca 2021 13:46