Galaxy Watch 5 vs Galaxy Watch 4. Czy warto czekać na nowy smartwatch Samsunga?

Tegoroczne modele zegarków Samsunga zostaną oficjalnie zaprezentowane na sierpniowym evencie Galaxy Unpacked. Do tego czasu w sklepach pojawi się zapewne sporo promocji na starsze modele z serii Watch 4, a w tym tekście postaramy się ułatwić wam wybór między zakupem zeszłorocznych smartwatchy, a oczekiwaniem na premierę nowych urządzeń.


Galaxy Watch 5 vs Galaxy Watch 4. Czy warto czekać na nowy smartwatch Samsunga?

Źródło: samsungmobilepress.com

Galaxy Watch 4 vs 5 - wersje urządzenia

Galaxy Watch 4 dostępny jest w dwóch wydaniach - podstawowym oraz Classic. Droższy model różni się od bazowej wersji rozmiarami oraz zastosowaniem fizycznej, obrotowej ramki w konstrukcji urządzenia. Obręcz pozwala na wygodniejsze nawigowanie po interfejsie zegarka bez palcowania ekranu i tworzenia smug na tarczy smartwatcha.

Galaxy Watch 5 zadebiutuje bez wersji Classic, którą zastąpi wariant Pro. Nie wiemy jednak co stanie się z obrotową ramką i czy zostanie ona zaimplementowana w którymś z tegorocznych modeli Samsunga.

Zobacz również:

Galaxy Watch 4 vs 5 - wygląd oraz konstrukcja

Podstawowy model Galaxy Watch'a 4 jest dostępny w dwóch rozmiarach - 40 mm oraz 44 mm. Pod tym względem nowe zegarki Samsunga nie wprowadzą żadnych modyfikacji, a seria Watch 5 również zadebiutuje w wersjach 40 mm oraz 44 mm.

Nieco inaczej ma się sprawa z modelem Pro, który otrzyma tarczę o średnicy 45 mm. Żaden z zeszłorocznych zegarków koreańskiego producenta nie oferował takiego rozmiaru. Wersje Classic były bowiem dostępne jedynie w opcji 42 mm lub 46 mm.

Tegoroczny model Pro będzie się także wyróżniał materiałami, z których zostanie wykonany. Według przecieków do skonstruowania tarczy zostanie wykorzystane szafirowe szkło, a obudowa zegarka będzie wzmocniona tytanem.

To spora różnica konstrukcyjna, bo żaden z Galaxy Watch'y 4 nie oferował takiej jakości wykonania.

Zeszłoroczne modele są dostępne w czterech kolorach - zielonym, czarnym, różowym oraz srebrnym. To kolejna zmiana jaką przejdą smartwatche Samsunga, które zaoferują w sumie sześć wersji kolorystycznych urządzenia:

  • Black Titanium (Czarny) - w wersji Pro
  • Gray Titanium (Szary) - w wersji Pro
  • Graphite (Grafitowy)
  • Silver (Srebrny)
  • Sapphire (Szafirowy) - dostępny jedynie w większych modelach
  • Pink Gold (Różowo-złoty) - dostępny jedynie w mniejszych modelach

Galaxy Watch 4 vs 5 - bateria

W tym aspekcie zegarki Samsunga przejdą spory upgrade. Praktycznie pewny jest wzrost pojemności baterii w każdym z wariantów Galaxy Watch'a 5.

Mniejsze modele mają otrzymać ogniwo o pojemności 247 mAh, a większe 397 mAh. Dla porównania, zeszłoroczne smartwatche były wyposażone w baterie o pojemności 247 mAh oraz 361 mAh. Wzrost może wydawać się niewielki, ale przy odpowiedniej optymalizacji systemu będzie on wyraźne zauważalny dla użytkowników, którzy zdecydują się zakupić Galaxy Watch'a 5.

Najciekawsza wydaje się jednak informacja o baterii w modelu Pro, ponieważ ma ona oferować aż 572 mAh. To wyraźnie więcej niż w którymkolwiek z zeszłorocznych zegarków Samsunga.

Galaxy Watch 4 vs 5 - cena

W sieci pojawiły się pierwsze przecieki, które sugerują cenę Galaxy Watch'a 5 i jest ona wyraźnie wyższa niż w przypadku starszych modeli.

Według spekulacji podstawowa wersja w rozmiarze 40 mm z łącznością BT ma zadebiutować w cenie 300 Euro (około 1400 zł).

Galaxy Watch 4 w wersji 40 mm BT kosztował w dniu premiery 1169 zł, a więc za nowy model zapłacimy prawie 300 zł więcej. Analogicznie, pozostałe wersje zegarka również będą o około 300 zł droższe, a to tyczy się jedynie jego podstawowych wariantów.

Model Pro - w swojej najtańszej wersji - będzie kosztował około 2300 zł. To ponownie kilkaset złotych więcej niż najdroższy wariant zeszłorocznego Galaxy Watch'a 4 Classic.

Podsumowanie - kupić Galaxy Watch 4 czy czekać na premierę nowego modelu

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ wszystko będzie zależało od oczekiwań potencjalnych użytkowników. Jeśli poszukujesz smartwatch'a, który jest solidnym urządzeniem i wzorcowo realizuje wszystkie swoje funkcje, a przy tym nie jest przesadnie drogi - to zdecydowanie kupiłbym któryś z wariantów Galaxy Watch'a 4. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na cenę. Nowe zegarki Samsunga z całą pewnością zaoferują sporo nowych możliwości oraz trwalsze konstrukcje, ale nie sądzę aby to dostatecznie uzasadniało ich cenę.

Warto również zwrócić uwagę na promocje obejmujące zeszłoroczne modele z serii Watch 4, dzięki którym zegarek można kupić nawet o kilkaset złotych taniej. O jednej z takich promocji pisaliśmy tutaj - LINK.

Jeśli jednak poszukujesz najlepszego możliwego smartwatcha, a przy tym jesteś fanem ekosystemu Samsunga to zdecydowanie warto poczekać na premierę nowych Galaxy Watch'y 5. Wszystko co jak na razie wiemy na ich temat możesz sprawdzić w naszym materiale zbiorczym, w którym gromadzimy wszelkie informacje, przecieki oraz spekulacje dotyczące tegorocznych modeli z serii Galaxy Watch 5 - LINK.