Galaxy Watch 5 zadebiutuje bez wersji Classic, ale co z jej obrotową ramką?

Samsung może w tym roku pozbyć się wersji Classic w smartwatchach Galaxy, co może oznaczać koniec fizycznej, obrotowej ramki. Co to oznacza dla fanów tego rozwiązania?


Galaxy Watch 4

Fot. Samsung

Celem fizycznej, obrotowej ramki w zegarkach z serii Galaxy Watch Classic jest zapewnienie wrażenia dotykowego (haptycznego) podczas nawigowania po interfejsie użytkownika oraz umożliwienie korzystania z tego interfejsu bez pozostawiania smug i odcisków palców na okrągłym wyświetlaczu. Wirtualna, obrotowa ramka - obecna w standardowych wersjach Galaxy Watch - generalnie działa podobnie, tyle że jest oparta na dotyku, a więc nie ma fizycznego, obrotowego pierścienia otaczającego ekran.

I choć z czysto technicznego punktu widzenia może to być "fajne", wirtualna obrotowa ramka Samsunga nie dorównuje fizycznemu odpowiednikowi i sprawia wrażenie raczej dodatkowej funkcji niż głównego elementu produktu. Jest to z pewnością alternatywna metoda nawigacji po interfejsie użytkownika, ale nie jest ona ani potrzebna, ani tak użyteczna jak fizyczna ramka. Wirtualna ramka w smartwatchach Galaxy nie zapewnia odczucia haptycznego i nie zapobiega powstawaniu smug na ekranie. Co więcej, nie jest ona ani szybsza, ani wygodniejsza od konwencjonalnej metody nawigowania po One UI Wear za pomocą znanych gestów stukania i przesuwania.

Zobacz również:

Galaxy Watch 4

Fot. Samsung

Chętnie zamieniłbym wirtualną ramkę na większy ekran

Oferowanie jednej, usprawnionej metody nawigacji po interfejsie użytkownika może być zaletą samą w sobie. Ale czy usunięcie funkcji wirtualnej ramki z serii Galaxy Watch może przynieść inne korzyści? Całkowite pozbycie się wirtualnej ramki może pozwolić Samsungowi na przyjęcie bardziej pełnoekranowej konstrukcji z cieńszymi krawędziami wyświetlacza i większą liczbą aktywnych pikseli. Pozwoliłoby to także zmniejszyć ramki bez obawy, że wpłynie to na funkcjonalność dotykowej wirtualnej ramki.

Poza tym, wirtualna ramka nie zawsze działa zgodnie z przeznaczeniem, a w przeszłości Samsung musiał poświęcać czas i środki na usuwanie błędów oraz niepożądanych zachowań. Firma być może powinna była najpierw pozbyć się wirtualnej ramki, a dopiero potem rozważać porzucenie formuły Classic.

Galaxy Watch 4

Fot. Samsung

Podsumowując, zastanawiam się, czy wirtualna ramka jest tego warta? Sensownym rozwiązaniem jest utrzymanie jej tak długo, jak dopóki wciąż funkcjonuje seria Classic. Kod odpowiedzialny za jej działanie już istnieje, dlaczego więc go nie wykorzystać? Z drugiej strony, bez serii Classic, wirtualna ramka zaczyna sprawiać wrażenie pozostałości po czymś większym albo niepotrzebnego dodatku, który może zahamować rozwój serii. Być może nadszedł czas, aby z niej zrezygnować i skupić się na ulepszaniu innych, prawdopodobnie ważniejszych obszarów Wear OS i One UI.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nadchodzącej serii Galaxy Watch 5, koniecznie odwiedź nasz materiał zbroczy, w którym znajdziesz wszystkie dotychczasowe informacje, plotki i przecieki na temat tych urządzeń.

A jeśli nie Galaxy Watch 5, to jaki smartwatch wybrać?

Do premiery Galaxy Watch 5 pozostało jeszcze kilka miesięcy. Sprawdźmy jakie są najlepsze alternatywy dla tegorocznych zegarków Samsunga.

Pierwszym i najbardziej oczywistym wyborem jest Galaxy Watch 4. Urządzenie ma już prawie rok, ale nadal będzie świetnym wyborem dla każdego, kto chciałby mieć nowy smartwatch jeszcze przed premierą modeli z serii Galaxy Watch 5. Zegarek można kupić już za około 700 zł.

Galaxy Watch 5 zadebiutuje bez wersji Classic, ale co z jej obrotową ramką?

Źródło: Ceneo.pl

Alternatywą dla użytkowników Androida może być również Huawei Watch 3 Pro, którego ceny zaczynają się od 1299 zł.

Galaxy Watch 5 zadebiutuje bez wersji Classic, ale co z jej obrotową ramką?

Źródło: Ceneo.pl

Wszystkie polecane przez nas smartwatche znajdziecie w rankingu Najlepszych Modeli na 2022 rok pod tym linkiem - LINK.

Aktualizacja: 08 sierpnia 2022 14:56
Aktualizacja: 11 lipca 2022 09:35
Aktualizacja: 24 czerwca 2022 14:26