Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3. Czy Samsung potrafi nas jeszcze zaskoczyć?

Już 10 sierpnia na rynku zadebiutuje kolejny model składanego smartfona od Samsunga. Sprawdźmy, czym Z Flip 4 będzie różnił się od swojego poprzednika.


Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3. Czy Samsung potrafi nas jeszcze zaskoczyć?

Źródło: PC World / Daniel Olszewski

Poprzedni model Z Flipa cieszył się sporą popularnością. Smartfon był istotnym krokiem w ewolucji urządzeń ze składanym ekranem i wyznaczył wiele trendów w tym segmencie.

Jednak, czy tegoroczna wersja urządzenia będzie tak samo przełomowa? W tym tekście przyglądam się różnicą między Galaxy Z Flipem 4, a jego poprzednikiem.

Zobacz również:

Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3 - Design

Wygląd obu urządzeń jest elementem, który uległ najmniejszej przemianie. Z Flip 4 wygląda prawie identycznie jak starszy model, a różnice między nimi są bardzo subtelne.

Wśród modyfikacji znalazł się między innymi design plecków urządzenia.

Z Flip 4 posiada mniej wypukły ekran zewnętrzny oraz nieco bardziej ukryty zawias. Obie zmiany wydają się ledwo widoczne, choć warto przyznać, że w przypadku porównania modeli na żywo mogą być one bardziej zauważalne.

Tegoroczny flagowiec Samsunga ma również otrzymać cieńsze ramki, a nowy zawias umożliwi złożenie smartfona w taki sposób by przerwa pomiędzy jego dwiema częściami była subtelniejsza.

Aktualnie Z Flipa 3 możemy zakupić w czterech wariantach kolorystycznych (stan w oficjalnym sklepie producenta). Znajduje się wśród nich wykończenie beżowe, czarne, zielone oraz lawendowe. Tegoroczny model zaoferuje więcej opcji, a wśród nich znajdują się między innymi:

  • Złoty
  • Szary
  • Błękitny
  • Fioletowy

Oraz kombinacje tych kolorów.

Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3 - Ekran

Kolejny aspekt, w którym nie zobaczymy zbyt wielu zmian. Wyświetlacz w starszym modelu ma 6.7 cala, a ekran zewnętrzny 1.9 cala. Wymiary te nie ulegną zbyt dużej modyfikacji.

Ekran główny najprawdopodobniej będzie miał taką samą wielkość, natomiast wyświetlacz znajdujący się na pleckach smartfona urośnie z 1.9 cala do około 2 cali.

Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3. Czy Samsung potrafi nas jeszcze zaskoczyć?

Źródło: PC World / Daniel Olszewski

Wyświetlacze w obu modelach gwarantują odświeżanie obrazu na poziomie 120 Hz.

Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3 - Specyfikacja

Najważniejszą modyfikacją będzie zastosowanie najnowszego procesora marki Qualcomm w Galaxy Z Flipie 4. Jednostka o nazwie Snapdragon 8+ Gen 1 znacznie przerasta możliwości Snapdragona 888, który znajdował się w zeszłorocznym modelu. Bezpośrednie porównanie obu chipsetów prezentuje się następująco:

Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3. Czy Samsung potrafi nas jeszcze zaskoczyć?

Źródło: Nanoreview.net

Nowy procesor najmocniej wpłynie na poprawę wydajności z Z Flipie 4.

Istotną zmianą będzie również zastosowanie mocniejszej baterii. Z Flip 3 został wyposażony w ogniwo o pojemności 3300 mAh. Tegoroczny model otrzyma baterię większą o 400 mAh. To spore usprawnienie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że sam rozmiar urządzenia prawie się nie zmieni.

Nowego Z Flipa będziemy mogli także naładować znacznie szybciej. Otrzyma on ładowarkę o mocy 25 W, podczas gdy poprzednik obsługiwał jedynie 15 W.

Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3 - Podsumowanie

Galaxy Z Flip 4 różni się od swojego poprzednika głównie specyfikacją i przyznaję, że tak mała ilość zmian niespecjalnie mnie dziwi.

Użytkownicy starszego modelu narzekali głównie na jego słabą baterię oraz wolne ładowanie - oba aspekty zostaną poprawione w tegorocznym flagowcu. Samsung zdecydował się jednak nie zmieniać rzeczy, które się sprawdziły. Otrzymamy więc niemal identyczny design oraz bardzo podobny ekran.

Z Flip 4 nie będzie rewolucją w serii, ale może stanowić istotny krok naprzód w popularyzacji składanych smartfonów.

Aktualizacja: 10 sierpnia 2022 11:22

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: