Galaxy - ulubione karty graczy

Firma Galaxy, choć nie jest tak znana jak obecni od dawna na polskim rynku renomowani producenci kart graficznych, w krótkim czasie potrafiła zjednać sobie rzesze wielbicieli. Firmowa recepta na sukces składa się z kilku składników. W kartach graficznych stosowane są ciche i jednocześnie bardzo wydajne układy chłodzenia Zalmana, szybkie pamięci DDR3, a częstotliwości pracy procesora i pamięci już firmowo ustalone na wysokim poziomie, można samodzielnie jeszcze "podkręcić". Jeśli dodamy do tego atrakcyjną cenę, to otrzymujemy produkt, który spędza sen z powiek konkurencji. Przedstawiamy dwie naprawdę udane i tanie karty Galaxy wyposażone w procesory GeForce 7300 GT i GeForce 7600 GS.

Galaxy - ulubione karty graczy
Do naszych testów trafiły dwie interesujące karty. Obie wyposażono w układy chłodzenia marki Zalman, które pracują cicho i jednocześnie są wyjątkowo skuteczne w odprowadzaniu ciepła z procesorów graficznych. Sprytnie wycięty "pióropusz" chłodzenia Zalmana składa się z dziesiątek drobnych listków matalu. Ich precyzyjne wykonanie gwarantuje dużą powierzchnię odprowadzania ciepła. W rezultacie nawet po podkręceniu procesora graficznego, układ chłodzenia nie nagrzewa się mocno, a temperatura procesora pozostaje na niskim poziomie. Karty Galaxy jako jedne z nielicznych mają PCB wykonywane i projektowane przez samego producenta. Dzięki temu może on tak opracować układ elementów na płytce drukowanej oraz dobrać jakość materiałów tak aby karta była zdolna do pracy z bardzo wysokimi częstotliwościami taktowania. W obu kartach zastosowano bardzo szybkie pamięci GDDR3 o czasie dostępu 1,2 ns. Takie moduły montuje się w najszybszych kartach na rynku, kosztujących nie 400-500 zł, a częściej 1000-2000 zł. Dla niektórych minusem kart będzie bardzo spartańskie wyposażenie kart, jeśli chodzi o dodatkowe oprogramowanie. W zestawach znajdziecie tylko CD ze sterownikami. Żadnych gier, ani aplikacji użytkowych.

GeForce 7300 GT

Galaxy - ulubione karty graczy

GeForce 7300 GT w wydaniu Galaxy pracuje z częstotliwościami taktowania zdecydowanie wyższymi niż modele standardowe

Standardowe karty z procesorami GeForce 7300 GT pracują z częstotliwościami taktowania 400/800 MHz, tymczasem Galaxy już fabrycznie ustawiło w BIOS-ie karty częstotliwości pracy 500/1400 MHz. Pamięci chłodzone są niewielkimi lecz wystarczająco skutecznymi radiatorami. Kartę wyposażono w wyjście TV oraz po jednym gnieździe monitorowym VGA i DVI. Na karcie zamontowano 256 MB pamięci.