Galera - najszybszy superkomputer w Polsce

Medycyna, fizyka... tysiące zastosowań nowego superkomputera

Do czego wykorzystywany będzie superkomputer Galera? W gdańskim Centrum Informatycznym będą głównie prowadzone badania nad modelowaniem procesu zwijania białek. Może to pomóc w poznaniu przyczyn wielu mutacji, a co za tym idzie takich chorób jak np. choroba Creuzfelda-Jacoba. Drugim bardzo ważnym projektem są badania związane z lotnictwem, prowadzone przez prof. Piotra Doerffera. Ich celem jest stworzenie symulacji lotu samolotów Airbus, które w przyszłości umożliwią zwiększenie szybkości oraz zmniejszenie zapotrzebowania tych maszyn na paliwo .

Galera - najszybszy superkomputer w Polsce

W uroczystym uruchomieniu maszyny brali udział m.in. Lech Wałęsa, Paull Otellini i Mścisław Nakonieczny

Superkomputer Galera może być jednak użyty do znacznie większej ilości badań. Oprócz wcześniej wymienionych, realizowane tu mogą być projekty z takich dziedzin jak: oceanografia, meteorologia, kryptografia, informatyka (np. odszumianie dźwięku) oraz medycyna (badania nad substancjami mogącymi mieć działanie antynowotworowe).

Możliwościami Galery zainteresowane są również firmy prywatne. Dyrektor TASK, prof. Mścisław Nakonieczny, mówi: "Zainteresowanie Galerą jest spore. W większości na razie są to wielkie korporacje". Pytany o szczegóły mówi jednak, że nie na razie nie chciałby zdradzać żadnych konkretnych nazw. Rozmowy są bowiem w toku.

Co na to Intel?

Superkomputer nie powstałby gdyby nie pomoc firmy Intel. Przedstawiciel tej spółki, Paweł Gepner twierdzi, że jest usatysfakcjonowany końcowym efektem: "Jako pracownik Intela, nie mogę być niezadowolony. Uczestniczyliśmy w tworzeniu czegoś naprawdę ogromnego i udało się".

Galera - najszybszy superkomputer w Polsce

Galera w liczbach

Jego zdaniem również dla jego firmy tworzenie Galery było bardzo opłacalne: "Sprzedaliśmy tu ponad tysiąc procesorów, także dla Intela była to naprawdę udana współpraca". Gepner podkreśla jednak, że Intel nie zamierza w żaden sposób wpływać na prace TASK: "Moja firma posiada własne centra obliczeniowe w Stanach Zjednoczonych i to z nich głównie korzystamy. Nie potrzebujemy pomocy ośrodków naukowych i nie będziemy TASK-owi przeszkadzać w jego pracach".