Galera - najszybszy superkomputer w Polsce

3 kwietnia br. na Politechnice Gdańskiej uruchomiony został nowy superkomputer - 7-tonowe monstrum nosi nazwę Galera i charakteryzuje się największą mocą obliczeniową spośród działających w Polsce maszyn tego typu. Do jego budowy wykorzystano łącznie 1344 procesory Intel Xeon Quad-core 2,33 Ghz. Maszyna dysponuje 5,3 TB RAM-u, a całkowita pamięć dyskowa to 107,5 TB. Wszystko to daje moc obliczeniową wielkości 50 teraflopsów (9. miejsce w Europie). Na uroczystości uruchomienia Galery pojawili się liczni goście, w tym takie osobistości jak były prezydent RP Lech Wałęsa oraz prezes Intela Paul S. Otellini.

Wszyscy goście zostali od razu zaproszeni do auli w nowym budynku politechniki, gdzie miało odbyć się uroczyste uruchomienia klastra. Już od początku dało się wyczuć pewne poruszenie. Pomimo bardzo ciekawych wypowiedzi przedstawicieli politechniki oraz szefa Intela wszyscy czekali tylko na jedno - na uroczyste uruchomienie superkomputera Galera. Wreszcie - stało się. Na scenie pojawiło się trzech głównych aktorów uroczystości. Paul S. Otellini, Lech Wałęsa oraz Mścisław Nakonieczny, dyrektor Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK), dokonali historycznego uruchomienia najszybszego i najbardziej wydajnego superkomputera w Polsce.

Ciekawe wnętrze Galery

Podobne maszyny znajdują się również we Wrocławiu i Krakowie, jednak żadna z nich nie dorównuje Galerze osiągami - najnowszy nabytek Politechniki Gdańskiej radzi sobie z 50 bilionami operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Maszyna mierzy 17 metrów (tyle co 5 samochodów osobowych), a jej waga wynosi 7 ton. Łączna długość okablowania komputera wynosi 8 kilometrów. Galera zbudowana jest z 336 serwerów (nodów), z których każdy dysponuje czterema czterordzeniowymi układami Intel Xeon. Serwery umieszczono w 27 szafach teleinformatycznych i połączono między sobą siecią InfiniBand pracującą w technologii DDR z przepustowością 20 Gb/s. Jak podaje producent, Galera zużywa 500 razy więcej energii elektrycznej niż przeciętne gospodarstwo domowe - nie licząc energii zużywanej do chłodzenia i wentylację pomieszczenia (nawiasem mówiąc, za chłodzenie maszyny odpowiada 2 tysiące wentylatorów). Komputer pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Debian.

Galera - najszybszy superkomputer w Polsce

Moc obliczeniowa galery wynosi 50 teraflopów

Taka ilość sprzętu musiała sporo kosztować. Z pomocą jednak przyszło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które współfinansowało inwestycję w 50 procentach. Druga połowa środków pochodziła z funduszu rozwoju Centrum Informatycznego TASK. Nie bez znaczenia okazała się też pomoc firmy Intel. Amerykański producent zagwarantował bowiem gdańskiemu Centrum, na mocy tzw. "Memorandum of Understanding", bardzo korzystne warunki finansowe.

Dlaczego właśnie Gdańsk?

Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. Od 1992 roku budowana jest tutaj Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa (TASK). Obecnie w skład TASK wchodzi ponad 100 instytucji z całego trójmiasta oraz pojedyncze sieci z Koszalina oraz Olsztyna. Celem TASK jest prowadzenie badań wymagających ogromnych mocy obliczeniowych. Co ważne do tej pory na terenie instytucji znajdowały się dwa superszybkie komputery. Jednak komputery HOLK oraz GALEON mogą pochwalić się wielokrotnie niższą mocą obliczeniową niż najnowsza Galera.

Aktualizacja: 04 kwietnia 2008 19:34

Do artykułu dodaliśmy wideoreportaż z uroczystości oficjalnego uruchomienia Galery.