Galeria: Mandriva 2009 beta 1 - KDE 4.1 równie brzydkie jak w openSUSE

Olbrzymią zasługą deweloperów z Novella jest fakt, że w momencie premiery KDE 4.1.0 udostępnili dystrybucję live openSUSE 11.0 z tym właśnie środowiskiem. Jednak domyślny styl KDE4 nie prezentował się w systemie zbyt okazale. Postanowiliśmy sprawdzić, czy ekipa pracująca nad Mandrivą postarała się bardziej.

Mandriva 2009 beta 1, instalacja; moment wyboru środowiska graficznego. Aby dodać zarówno GNOME, jak i KDE, należy skorzystać z opcji Instalacja dowolna.

Mandriva 2009 beta 1, instalacja; reklama systemów Mandriva One, Free i PowerPack (wydanie 2008 Spring). Nie ma sensu zbyt dokładnie się im przyglądać, zanim system zostanie w całości skopiowany na dysk, przesuną się przed naszymi oczami jeszcze kilkukrotnie:

Pierwsze uruchomienie systemu operacyjnego. Za chwilę załaduje się środowisko graficzne KDE 4.1:

Ekran startowy KDE 4.1 jest inny niż w wypadku wersji znanej z KDE 3.5.x, ale nie są to różnice kolosalne:

Pulpit systemu Mandriva 2009 beta 1 tuż po starcie. W odróżnieniu od openSUSE 11.0 nie ładuje się widżet wyświetlający zawartość wybranego katalogu:

Aplet pozwalający na konfigurację pulpitu (Plazmy). Przydałaby się jeszcze jedna karta umożliwiająca skonfigurowanie rozdzielczości monitora - niezorientowany użytkownik będzie się długo rozglądał, zanim wreszcie odnajdzie odpowiednią aplikację:

Przezroczysty widżet wyświetlający zawartość katalogu, dający możliwość przeglądania plików z poziomu pulpitu (po lewej) obok okna Dolphina, menedżera plików (po prawej):