Galeria: historia smartfonów

W tym roku mijają trzy lata od przełomowej premiery smartfona Apple. iPhone trafił do milionów ludzi na całym świecie i zupełnie odmienił sposób korzystania z telefonu. Jednak nie wolno zapominać o innych urządzeniach, które pojawiły się na rynku dużo wcześniej i podobnie jak iPhone miały być wielozadaniowe. Zapraszamy do prześledzenia krótkiej, obrazkowej historii smartfonów.

IBM Simon to pierwsza próba stworzenia wielozadaniowego urządzenia mobilnego. Simon miał spełniać funkcję telefonu komórkowego, PDA oraz faxu. Prototyp urządzenia po raz pierwszy zaprezentowano w 1992 roku podczas targów COMDEX w Las Vegas. Głównymi funkcjami, poza dzwonieniem, był kalendarz , kalkulator, książka adresowa oraz gry.

Dzięki zastosowaniu prostego ekranu dotykowego można uznać, że Simon był w pewnym sensie prekursorem smartfona iPhone. Posiadacze telefonu Simon opisywali go jako "ogromną i ciężką cegłę". W 1993 roku telefon kosztował aż 899 dolarów. Jako ciekawostkę warto dodać, że IBM Simon miał swoje 5 minut na dużym ekranie. W 1995 roku pojawił się w filmie "Sieć", w którym grała między innymi Sandra Bullock.

Więcej w galerii: historia smarfonów