Galeria: historia smartfonów

W tym roku mijają trzy lata od przełomowej premiery smartfona Apple. iPhone trafił do milionów ludzi na całym świecie i zupełnie odmienił sposób korzystania z telefonu. Jednak nie wolno zapominać o innych urządzeniach, które pojawiły się na rynku dużo wcześniej i podobnie jak iPhone miały być wielozadaniowe. Zapraszamy do prześledzenia krótkiej, obrazkowej historii smartfonów.

Galeria: historia smartfonów
IBM Simon to pierwsza próba stworzenia wielozadaniowego urządzenia mobilnego. Simon miał spełniać funkcję telefonu komórkowego, PDA oraz faxu. Prototyp urządzenia po raz pierwszy zaprezentowano w 1992 roku podczas targów COMDEX w Las Vegas. Głównymi funkcjami, poza dzwonieniem, był kalendarz , kalkulator, książka adresowa oraz gry.

Dzięki zastosowaniu prostego ekranu dotykowego można uznać, że Simon był w pewnym sensie prekursorem smartfona iPhone. Posiadacze telefonu Simon opisywali go jako "ogromną i ciężką cegłę". W 1993 roku telefon kosztował aż 899 dolarów. Jako ciekawostkę warto dodać, że IBM Simon miał swoje 5 minut na dużym ekranie. W 1995 roku pojawił się w filmie "Sieć", w którym grała między innymi Sandra Bullock.

Zobacz również:

  • A miało być tak pięknie. Always-On w iPhone 13 bez kluczowej funkcji

Więcej w galerii: historia smarfonów