Galopująca ewolucja superpotworów

Błyskawicznie zmienia się sytuacja w świecie superkomputerów. W pierwszej dziesiątce listy 500 najszybszych znalazło się - w porównaniu z poprzednim zestawieniem - 5 nowych systemów. Na liście dominuje IBM: firma zbudowała 6 z 10 największych superkomputerów, z tego 5 pięć w architekturze wykorzystywanej przez Blue Gene.

Międzynarodowa Konferencja Superkomputerowa w niemieckim Heidelbergu opublikowała najnowszą listę 500 największych superkomputerów świata. Lista jest aktualizowana dwa razy do roku przez naukowców Uniwersytetu w Mannheim, Uniwersytetu Tennessee oraz amerykańskiego Krajowego Laboratorium Departamentu Energii. Podstawą rankingu jest liczba operacji na sekundę (wyrażana w teraflopach - bilionach operacji na sekundę), którą mogą wykonać w ramach tzw. testu Linpacka. Czołowe superkomputery wykorzystywane są m.in. do projektowania samochodów, czy w badaniach zlecanych przez firmy farmaceutyczne. Systemy na liście to najczęściej potężne klastry obejmujące setki i tysiące maszyn a nie pojedyncze urządzenia.

Zmiany na liście 500 są wręcz niewiarygodne. Najwolniejsza maszyna na liście ma wydajność przekraczającą wydajność wszystkich maszyn z wydania listy z czerwca 1993 roku. Z kolei notowanie z listopada 1998 roku zawierało zaledwie jedną maszynę o szybkości powyżej 1 teraflopa; w obecnym notowaniu ten próg szybkości przekroczyły już wszystkie. Najszybszy komputer, Blue Gene/L z Lawrence Livermore National Laboratory jest szybszy niż wszystkie komputery z listy z listopada 2001 roku.

IBM podniósł wydajność obejmującego 65 536 procesorów Blue Gene/L ze 135,5 biliona operacji na sekundę, zanotowanej w marcu br., do 136,8 bilionów operacji na sekundę. Do następnego notowania w listopadzie br. IBM zamierza podnieść wydajność do poziomu 270 - 280 teraflopsów.

Drugi superkomputer na liście to także Blue Gene, BGW z Thomas J. Watson Research Center, który ma 40 960 procesorów i szybkość 91,3 teraflopsów. Ogółem na liście znajduje się 16 komputerów Blue Gene. IBM przygotowuje ponadto modyfikację systemu Blue Gene dla celów nauk biologicznych, który będzie nazywał się Cyklop (nie przewiduje się wersji komercyjnej).

Na liście 500 IBM ma w sumie 259 swoich maszyn (poprzednio - 216). HP ma na liście 131 systemów (spadek ze 173). Jednak na całym rynku wysokowydajnych superkomputerów HP wygrywa z IBM (34% rynku wobec 28,2%, wg. IDC).

Ponad połowa maszyn z listy 500 używa procesorów Xeon Intela (49 - Itanium).


Zobacz również