Game Makers, czyli robimy własną grę

Zapewne wielu z Was chciało kiedyś stworzyć własną grę, ale na drodze tego marzenia stawały najprzeróżniejsze przeszkody. Największą z nich jest po prostu brak umiejętności programistycznych, bowiem stworzenie własnego silnika napędzającego grę jest nie lada wyzwaniem. Dawniej zwykle było tak, iż zespół projektujący daną grę, tworzył ją od zera. Dziś bardzo rozpowszechnią praktyką jest stworzenie elastycznego silnika i jego odpłatne udostępnianie na zasadach licencji. Dzięki temu grupy developerskie oszczędzają czas i mogą skupić się na samej 'esencji' produkcji. Naprzeciwko zapotrzebowaniom użytkowników wyszły firmy oferującego oprogramowanie znane pod nazwą game makers. Są to gotowe aplikacje, które umożliwiają nam stworzenie własnej gry bez znajomości programowania. W poniższym tekście przedstawimy kilka z nich - tak, aby każdy z naszych czytelników dowiedział się, jak samodzielnie stworzyć grę!

Game Makery - oprócz walorów edukacyjnych - przynoszą także inne korzyści, bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że początkujący użytkownik po zapoznaniu się z mechaniką tworzenia gier i stwierdzeniu, że tego typu narzędzia nie pozwalają mu w pełni rozwinąć skrzydeł, zabierze się za stworzenie własnego oprogramowania. Rzecz oczywista, obsługa zaawansowanych narzędzi także nie bywa prosta, ale jest to pestka w porównaniu z nauką tajników programowania. Programy takie oferują nam gotowy silnik, a naszym zadaniem jest jedynie stworzenie oprawy graficznej i dźwiękowej oraz sklecenie tego w całość. Nie każdy posiada umiejętności graficzne, czy muzyczne, ale szeroki dostęp do cyfrowych aparatów, samplerów, czy programów do renderingu znacznie upraszcza stworzenie odpowiedniej oprawy audiowizualnej.

Istnieje wiele aplikacji tego typu. Możemy spotkać się z prostymi programami, które umożliwiają nam tworzenie zręcznościowych platformówek, jak i również zaawansowane narzędzia, za pomocą których możemy stworzyć dowolny rodzaj produkcji. Wśród dostępnego oprogramowania wybraliśmy kilka przykładów, które być może okażą się wam przydatne.

Adventures Games Studio v2.72

Zgodnie ze swoją nazwą, program służy do tworzenia gier przygodowych. Za jego pomocą w prosty sposób możemy stworzyć klasyczną przygodówkę point'n'click w stylu niezapomnianych gier Sierry, czy Lucas Arts z lat 90. Nie jest to jednak kres możliwości tego narzędzia - pozwala ono także stworzyć grę karcianą, szachy, strzelanki, gry planszowe, a nawet menagery.

Animacja postaci w oknie Adventure Games Studio

Animacja postaci w oknie Adventure Games Studio

Prace nad projektem zawieszono w roku 2006 i nie jest on dalej rozwijany, ale może stanowić świetną propozycję dla posiadaczy starszego sprzętu. Wymagania sprzętowe AGS są minimalne - do pracy wystarczy mu Pentium 100Mhz i 64MB RAM. Oprócz wersji pod Windows, powstały także porty silnika pod systemy Linux oraz MacOS. Pozwala nam to jedynie uruchamiać projekty na tych platformach, bowiem edytor istnieje jedynie w wersji pod Windows.

Graficzny interfejs daje nam dostęp do najczęściej używanych funkcji (zapis/odczyt sytuacji, zarządzanie inwentarzem itp.), jednak jeśli zamierzamy stworzyć coś bardziej skomplikowanego, niezbędne będzie skorzystanie z języka skryptowego opartego na C. Gotowe dzieło możemy zapisać jako plik wykonywalny i rozpowszechniać wedle naszego uznania. Oczywiście musi się to odbywać zgodnie z prawem - wszystkie szczegóły znajdziesz odwiedzając oficjalną stronę Adventure Game Studio, a konkretniej dział Legal Information.

W jednym tylko projekcie możemy wykorzystać aż 150 postaci, możliwa jest rozgrywka różnymi postaciami, wykorzystanie tła większego niż rozdzielczość ekranu (przewijanie podczas ruchu bohatera) oraz wiele innych przydatnych opcji.

Przykładowe gry stworzone za pomocą Adventure Game Studio

Przykładowe gry stworzone za pomocą Adventure Game Studio

AGS ma też niestety także sporo ograniczeń. Największym z nich jest grafika - najwyższą rozdzielczością, z jakiej możemy skorzystać, jest 800 x 600, co w dzisiejszych czasach jest wielkością bardziej niż skromną. Jeśli swego czasu przemyśliwałeś o stworzeniu własnej, klasycznej gry przygodowej, AGS wydaje się produkcją, od której można zacząć przygodę w projektowanie gier. Nie jest to pozycja najnowsza i ma dość niewielkie możliwości, ale jej obsługa nie powinna sprawić większych trudności. Jej atutem jest za to fakt, iż jest ona dostępna za darmo.