GamesCom 2010: 5 gier, na które warto czekać

Trwają największe europejskie targi dla graczy. GamesCom 2010 zachwycił już nowymi modelami konsol i dżojstików, a także testami kontrolerów ruchu (wyścig między PlayStation i Xbox 360 trwa). W Kolonii wszyscy czekali jednak na gry, więc dziś chcemy Wam przedstawić 5 tytułów, które wydają się naprawdę ciekawe.

Miejsce 5: The Sims Medieval

GamesCom 2010: 5 gier, na które warto czekać

The Sims Medieval

Fanom The Sims, którzy są już nieco znudzeni prowadzeniem swoich postaci w XXI wieku, The Sims Studio poleca Medieval - nową grę, która przeniesie nas w czasy początków monarchii stanowej, wypraw krzyżowych i rozbicia dzielnicowego.

Jak zapowiada Rod Humble, wiceprezes wykonawczy EA Play, będzie to pierwsza gra z serii, w której Simowie będą mogli odkrywać motywy, przestrzeń i czasy. Jak w wiekach średnich losy świata będą w grze pod dużym wpływem religii. Nie byłyby to jednak Simy, gdyby nie fakt, że zamiast rzeczywistych kościołów będą tu dwa wrogie obozy, wyznające dziwnego boga - Strażnika, w którego będzie się mógł wcielić sam gracz.

Nowość od Electronic Arts i The Sims Studio to połączenie gry strategicznej z RPG-iem, w którym nie zabraknie profesji, takich jak król, bard, kowal, rycerz lub czarnoksiężnik. Twórcy zapowiadają też mityczne zwierzęta, legendarne bronie i epickie miłości. W sklepach od kwietnia 2011. Platformy: Windows, Mac.

Miejsce 4: Kinect Sports

GamesCom 2010: 5 gier, na które warto czekać

Kinect Sports

System Kinect dla Xboxa 360 mówi o sobie: Żadnych kabli, żadnych kontrolerów — tylko Ty. I rzeczywiście, w Sports sterować można ruchami całego ciała. To świetna propozycja, by do wspólnej zabawy wciągnąć osoby, dla których komputer i dżojstik to czarna magia.

Dzięki Kinect Sports możemy pograć w kręgle, ping-ponga, piłkę nożna i siatkówkę. Jest też lekkoatletyka, a dla amatorów mocniejszych wrażeń - boks.

Technologia Full Body Input pozwala dostosować poziom trudności do możliwości użytkownika. Prawdziwa zabawa zaczyna się wtedy, gdy do gry dołączy się więcej osób. Kinect Sports to świetna zabawa na domową imprezę. W sklepach od listopada 2010. Platforma: Xbox 360 z sensorem Kinect.

Miejsce 3: Gran Turismo 5

Gra z 4-letnim cyklem produkcyjnym to duże ryzyko. Świat elektroniki nie stoi w miejscu. Andy Burt z zespołu Sony Entertainment zapewnia jednak, że o Gran Turismo 5 nie ma strachu. Jego zdaniem, każdy fan gier komputerowych powinien wyczekiwać nowego tytułu, a na zachętę przedstawiał możliwości, jakie daje GT5.

GamesCom 2010: 5 gier, na które warto czekać

Gran Turismo 5

W najnowszej części legendarnej produkcji, gracz sam będzie mógł zbudować swój samochód i pozmieniać wszystkie jego parametry. Co więcej, można będzie modyfikować trasy, ilość i kąt zakrętów, szerokość toru i mnóstwo innych szczegółów. Edytowanymi trasami będzie można podzielić się z innymi graczami online.

Poprzednie wersje Gran Turismo to hitowe tytuły użytkowników PlayStation. Czy następca im dorówna? Dowiemy się 3 listopada, gdy gra pojawi się w Polsce. Platforma: PlayStation 3.

Miejsce 2: Crysis 2

Na jesień Crytek zapowiedział pierwszą beta-wersję sequela znanej gry FPS - Crysis. Strzelanka wykorzystywać będzie kod graficzny CryEngine 3, a na targach po raz pierwszy można było przetestować jej tryb wieloosobowy.

Crysis 2 przenosi nas do Nowego Jorku roku 2023, pełnego sklepowych witryn, lecz opustoszałego po ewakuacji wywołanej inwazją kosmicznego robactwa. Gra pozwoli nam na duże modyfikacje broni i wybór dodatkowych umiejętności.

GamesCom 2010: 5 gier, na które warto czekać

Crysis 2

Crysis 2 wydany będzie w dwóch wersjach specjalnych - limitowanej i nano. W czym będą one lepsze od zwykłego pudełka z grą? Bardziej atrakcyjny będzie tryb multiplayer. Pojawią się bonusowe punkty doświadczenia, personalizacja wyglądu i możliwość wystawiania hologramu mylącego przeciwników.

Edycja nano przeznaczona jest dla Crysis-maniaków. Będzie ją można kupić w plecaku przypominającym kombinezony postaci ze świata gry. W środku fani znajdą jeszcze figurkę głównego bohatera stojącego na dachu nowojorskiej taksówki i książeczkę z rysunkami koncepcyjnymi. Obie wersje ukażą się 25 marca 2011. Platformy: PlayStation, Xbox 360, Windows.

Miejsce 1: Dragon Age 2

GamesCom 2010: 5 gier, na które warto czekać

Dragon Age 2

Najciekawsza na targach GamesCom 2010 wydała nam się druga część Dragon Age, dynamicznej gry fantasy, która przenosi nas do niezwykłego świata Thedas. W cześci pierwszej gracz musiał pokierować losami Szarego Strażnika, którego celem było zjednoczenie państwa ogarniętego wojną domową.

Fabuła Dragon Age 2 to opowieść, którą snuje Hawke, a na której treść wpływ mieć będą nasze wybory w czasie gry. Główny bohater z pionka w świecie Thedas, stopniowo staje się jego głównym obrońcą i bohaterem. Twórcy zapowiadają, że gra będzie jeszcze bardziej wciągająca niż jej pierwowzór.

Dragon Age 2 to duży postęp technologiczny. Warto zwrócić uwagę na dialogi, które odtąd nie będą już opierać się na wybieraniu odpowiedzi z kilku dostępnych szablonów. W grze zastosowano system, w którym wybieramy jedynie postawę głównego bohatera, a rozmowa toczy się dynamicznie. Hawke będzie miał też ciekawy głos (choć nie podano jeszcze, kto udzieli mu go w wersji polskiej), więc można spodziewać się wielu ciekawych pogawędek, dyskusji i kłótni.

Bardziej dynamiczna będzie też walka. Dołączono do niej nieco elementów zręcznościowych, więc gra powinna spodobać się nie tylko miłośnikom twardego RPG. Zachowane zostały możliwości znane z Dragon Age 1 - czary i kółko umiejętności.

Gra powinna pojawić się w sklepach 11 marca 2011. Platformy: Windows, PlayStation 3, Xbox 360.