Gaming na laptopie - jak wybrać urządzenie, które nie zawiedzie w środku akcji?

Jeśli chcesz bawić się przy nowych grach oraz ulubionych tytułach bez konieczności zasiadania przy komputerze, gamingowy laptop to rozwiązanie, dzięki któremu możesz oddawać się rozrywce gdziekolwiek masz na to ochotę. Ale który model wybrać, aby mieć pewność dobrej inwestycji? Podpowiadamy i doradzamy.

Fot.: Razer

Czym różni się laptop gamingowy od zwykłego?

Wszystkie laptopy mają takie same kształty i podobną konstrukcję, jednak w zależności od przeznaczenia różnią się między sobą zastosowanymi podzespołami oraz rodzajem wyświetlacza i częstotliwością jego odświeżania. Nie może to jednak dziwić, biorąc pod uwagę odmienne potrzeby maszyn pomyślanych jako pomoc w pracy biurowej czy edukacji, a tych, których celem jest zaspokojenie wymagań stawianych przez najnowsze gry. Co prawda na dobrym laptopie biurowym można odpalać starsze produkcje, jednak nie da się być na bieżąco. Z kolei laptopy gamingowe posłużą nie tylko do rozrywki - ze względu na swoje mocne podzespoły doskonale nadadzą się do zadań wymagających używania aplikacji Office, programowania czy po prostu rozrywki.

Czy można ustalić jakąś granicę, która oddziela laptop gamingowy od zwykłego? Choć nie ma żadnej oficjalnej, można wyznaczyć kilka parametrów, które zebrane razem pozwolą określić urządzenie jako "gamingowe":

  • odświeżanie ekranu - nie zagłębiając się w szczegóły techniczne można powiedzieć, że parametr ten decyduje o tym, jak szybko dokonywane w animacjach zmiany zostaną pokazane na wyświetlaczu. Jest to istotne zwłaszcza w tych tytułach, gdzie występują dynamiczne akcje (shootery), podczas rywalizacji online oraz w grach sportowych. Im większy parametr odświeżania (określany w Hz), tym więcej razy wyświetlacz jest w stanie wygenerować nowy obraz w ciągu sekundy, czyli np. przy 120 Hz mamy 120 odświeżeń. Ma to istotne znaczenie dla płynności obrazu, co przekłada się na komfort zabawy. Dla laptopa gamingowego rozsądną, dolną granicą jest odświeżanie 144 Hz;
  • procesor - serce każdego urządzenia elektronicznego. W przypadku gier powinno być mocne jak dzwon, radząc sobie z kolosalnymi ilościami danych do odebrania i przetworzenia. Intel oraz AMD mają specjalne procesory mobilne, przeznaczone dla graczy. Na który warto się zdecydować? Ogólną zasadą jest celowanie w jak najnowsze generacje, co nie tylko powinno zagwarantować doskonałą wydajność, ale także umożliwiać cieszenie się grami, które dopiero ukażą w przyszłości. Tutaj zalecane będą procesory Intel Core i5 oraz i7 od 11. generacji wzwyż oraz AMD Ryzen z serii 5 i 7;
  • ilość pamięci RAM - znacząco wspomaga pracę procesora i jest niezbędna do zagwarantowania płynności oraz wydajności działania zarówno urządzenia, jak i samych gier. Tu zasada jest prosta - im więcej, tym lepiej. Ideałem jest 32 GB, a minimum to 8 GB. Jeśli ideał nie jest dostępny, warto wybrać model mający 16 GB RAM - taka ilość powinna gwarantować brak jakichkolwiek opóźnień i przestojów, jest także przyjazna obróbce wideo, używania wymagających programów graficznych i CAD oraz w wielu innych zastosowaniach;
  • karta graficzna - zintegrowane z procesorem karty graficzne, jak Intel UHD Graphics czy Iris Xe Graphics, doskonale nadają się do zastosowań biurowych oraz multimedialnych, jednak niekoniecznie sprawdzają w bardziej wymagających grach. Jeśli chcesz cieszyć się możliwością zabawy przy maksymalnych ustawieniach oraz z wszystkimi efektami, wybierz model wyposażony w dodatkową, "pełnoprawną" kartę graficzną, jak GeForce RTX czy AMD Radeon. Są to takie same układy, jakie stosuje się w desktopach. Możesz zobaczyć ich dokładne opisy np. pod adresem www.euro.com.pl/karty-graficzne.bhtml
Gaming na laptopie - jak wybrać urządzenie, które nie zawiedzie w środku akcji?

Radeon RX 6600 XT . Fot.: ASRock

Czym się kierować przy wyborze laptopa gamingowego dla siebie?

Jeśli szukasz laptopa gamingowego dla siebie i spojrzysz na oferty - których bardzo szeroki wybór znajdziesz na stronie www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,typ!laptop-gamingowy.bhtml - niemal każda z propozycji wydaje się wręcz stworzona dla Ciebie. Jak spośród tylu wybrać tę najlepszą dla siebie? Jednym z kryteriów może być to, gdzie będziesz korzystać z urządzenia. Jeśli zaliczasz się do osób, które często podróżują i ogólnie spędzają czas poza domem, wówczas zalecamy modele mające wyświetlacze 15,6" lub 14". Łatwo je transportować oraz są lekkie (do 3 kg), dzięki czemu nie będzie problemów z ich obsługą gdziekolwiek się nie znajdziesz.

Gaming na laptopie - jak wybrać urządzenie, które nie zawiedzie w środku akcji?

Fot. MSI

Jednak jeśli będziesz korzystać z laptopa bardziej stacjonarnie, czyli przede wszystkim we własnych czterech ścianach, możesz wybrać model mający ekran nawet 17,3". Duży ekran nie tylko pozwoli Ci na wyświetlenie imponującego obrazu, ale również na bardziej komfortowe oglądanie multimediów, korzystanie z aplikacji biurowych czy wygodniejsze przeglądanie internetu. W każdym przypadku warto zadbać o to, aby dane urządzenie miało odpowiednią wentylację, zapobiegającą przegrzewaniu się podzespołów. Prawidłowa cyrkulacja powietrza nie tylko zapewni ich pełną wydajność, ale również przyczyni się do zwiększenia ich żywotności - prawidłowo chłodzone są mniej podatne na awarie.

Czy warto kupić laptop gamingowy?

Odpowiedź na to pytanie to zdecydowane tak. Dlaczego? Jak wspomnieliśmy na wstępie, jest to nie tylko urządzenia do gier, ale umożliwia również wydajną pracę w wielu zastosowaniach - zaczynając od korzystania z pakietów biurowych, kończąc na obróbce grafiki i materiałów wideo. Ponieważ stosowane są w nich solidne podzespoły, masz dzięki temu pewność nie tylko efektywności, ale również i tego, że przez kilka kolejnych lat sprzęt nie stanie się przestarzały i wciąż będzie nadawać się do grania. Choć postęp technologii idzie wciąż do przodu, twórcy gier oraz programów zdają sobie sprawę, że nikt nie będzie co roku kupować nowego urządzenia, dlatego wymagania aplikacji są dostosowane do istniejących konfiguracji.

Pozostaje tylko pytanie, jaki laptop nabyć i gdzie? Tu warto zdać się na opinie ekspertów. Pod adresem www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-laptopow-gamingowych.bhtml znajdziesz nie tylko ranking najlepszych aktualnie laptopów gamingowych, ale również możesz zapoznać się z recenzjami każdego modelu, które uzasadniają jego miejsce w zestawieniu.