Garażowy Cray

Perpetua to nowy superkomputer, wyprodukowany przez mało znaną firmę Patmos, do którego produkcji posłużyły popularne procesory AMD.

Pewnego dnia superkomputery mogą zawitać także do domów indywidualnych użytkowników. Firma Patmos International za 99 tys. USD skonstruowała urządzenie nazwane Perpetua. Wydatek tego rzędu stanowi niewielką część sumy, jaką trzeba by zapłacić za superwydajne produkty takich firm, jak Cray, IBM, Fujitsu, NEC czy też NEC. James Gatzka, szef firmy Patmos, twierdzi, iż do zbudowania superkomputera skłoniła go była polityka rządu USA, umożliwiająca nabywanie tak wydajnych maszyn obliczeniowych jedynie przez wybrane instytucje, a nie przez indywidualnych klientów.

Zmontowana w przysłowiowym garażu Perpetua składa się z 11 procesorów K6-2 200 MHz, przeznaczonych do równoległej pracy przy wykorzystaniu gigabitowej magistrali Fibre Channel. Dostępna jest też wersja 4-procesorowa, która kosztuje 19 tys. USD. Producent zapowiada, że wkrótce cena tego modelu spadnie do niecałych 4000 USD.

Superkomputer firmy Patmos pracuje pod kontrolą opartego na Linuxie systemu Limbix, w którym zaimplementowano mechanizmy sieci neuronowych i sztucznej inteligencji. Perpetua jest zgodna z platformą x86, można więc na niej uruchamiać oprogramowanie z systemów Windows, Unix i Linux. James Gatzka twierdzi, iż za niespełna sześć miesięcy firma wprowadzi superkomputer oparty na procesorach 1 GHz.

Więcej informacji: www.pcworld.com