Garmin Colorado 300 z topograficzną mapą Polski

Excel Systemy Nawigacyjne, przedstawiciel marki Garmin w Polsce, wprowadza na rynek urządzenie nawigacyjne z pierwszym komercyjnym pakietem topograficznych map Polski - GPMapa TOPO. Garmin Colorado 300 to zaawansowany technicznie GPS przeznaczony dla miłośników turystyki pieszej, również w trudnym terenie i rowerowej. Jak informuje przedstawiciel Garmina, urządzenie z pakietem standardowym (urządzenie Colorado 300, karabińczyk, kabel USB, oprogramowanie MapSource Trip & Waypoint Manager, instrukcja obsługi oraz pakiet GPMapa TOPO) dostępne będzie pod koniec sierpnia br. w sugerowanej cenie detalicznej 1899 zł brutto. Z informacji przedstawionych przez firmę Garmin wynika, że ich nowy produkt to bardzo interesująca propozycja, ale dość kosztowna.

Colorado 300 to wodoodporne urządzenie nawigacyjne z innowacyjnym systemem sterowania funkcjami za pomocą pokrętła Rock'n Roller zastępującego całkowicie klawisze. Wysokiej czułości moduł GPS - SIRF III z systemem WAAS-EGNOS i antena typu quad-helix zapewniają odbiór sygnału w najtrudniejszych warunkach. 15 godzinny czas pracy na dwóch bateriach AA (paluszki) zapewnia bezpieczeństwo nawet w najdłuższych wyprawach.

Pakiet map GPMapa TOPO umożliwia oglądanie warstwic, map cieniowanych i przestrzennego (3D) obrazu dla całego terytorium Polski. Do wyznaczania trasy wędrówki wykorzystywać można drogi, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Jest to pierwszy komercyjny pakiet topograficznych map w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. W połączeniu z Garmin Colorado 300, jest to natomiast pierwsze kompleksowe i tak zaawansowane rozwiązanie do turystycznego wykorzystania w terenie (outdoor). Rozwiązanie to polecane jest turystom przez GOPR.

Colorado 300 wyposażono w wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych i funkcjonalnych - wszystko z myślą o potrzebach, wygodzie, a przede wszystkim o bezpieczeństwie turystów i miłośników pieszych wędrówek. Możliwości techniczne uzupełnione dokładnymi mapami topograficznymi GPMapa TOPO pozwalają odnaleźć właściwą drogę w każdych warunkach.

Garmin Colorado 300 z GPMapa TOPO

Garmin Colorado 300 z GPMapa TOPO

Bez klawiatury czyli Rock'n Roller

Colorado nie ma klawiatury, tę rolę pełni pokrętło o nazwie Rock'n Roller, za pomocą którego steruje się funkcjami i wybiera opcje. Wprowadzanie tekstu odbywa się przez wyszukanie poszczególnych liter pokrętłem i wybór danej litery naciśnięciem pokrętła. Dla większej wygody, po obu stronach pokrętła, rozmieszczone są dodatkowe przyciski funkcyjne umożliwiające dostęp do funkcji bezpośrednio związanych z wyświetlanym w danej chwili ekranem. Samo pokrętło, działa również jako przycisk kursora, umożliwiając np. przesuwanie mapy w każdym z czterech kierunków, a jego naciśnięcie powoduje np. wybór podświetlonej funkcji.

15 godzin pracy w deszczu

Colorado jest urządzeniem wodoodpornym - spełnia standard IPX 7 - co zapewnia możliwość bezpiecznego użytkowania w różnych warunkach atmosferycznych jakie mogą spotkać turystę w terenie. Zasilanie z dwóch baterii typu AA (popularne "paluszki") wystarcza przeciętnie na 15 godzin ciągłej pracy.

Wysoka czułość, wysokościomierz i kompas

Urządzenie wyposażone zostało w moduł GPS wysokiej czułości z procesorem SIRF III i system WAAS-EGNOS oraz wbudowaną bardzo czułą antenę typu quad-helix. Dzięki temu urządzenie prawidłowo określi położenie w każdych warunkach, nawet w gęstym lesie czy wśród wysokich budynków. Colorado 300 ma również elektroniczny kompas, zapewniający właściwe wskazania kierunku w czasie postoju oraz ułatwi odnalezienie właściwego kierunku marszu. Barometryczny wysokościomierz wskazujący wysokość, na której znajduje się urządzenie pozwoli nawet na śledzenie zmian ciśnienia atmosferycznego, co może pomóc w przewidywaniu zmian pogody.

Zapis i bezprzewodowa wymiana ulubionych tras z przyjaciółmi

Colorado oferuje możliwość nawigacji wg tras, tworzonych automatycznie lub ręcznie (z opcją ich zapisu w pamięci urządzenia), nawigacji w linii prostej, jak również rejestracji śladów.

Wymiana danych - np. zapisu pokonanych tras z innymi użytkownikami nawigacji GARMIN Colorado 300 odbywa się bezprzewodowo w technologii ANT - wystarczy wybrać opcję "Wyślij".

Łączność bezprzewodowa wykorzystywana jest również do innego celu. Jednym z profili dostępnych w Colorado jest Fitness. W trybie tym urządzenie może nawiązać łączność z czujnikiem tętna oraz sensorem kadencji. Dzięki temu na ekranie urządzenia wyświetlane będą dane, pochodzące z tych sensorów.

Mapy, trasy i cieniowane ukształtowanie terenu

Urządzenie wyposażone jest w mapę bazową, obsługującą automatyczne wyznaczanie tras oraz w pakiet topograficznych map Polski - GPMapa TOPO.

GPMapa TOPO to połączenie dokładnej mapy Polski, znanej z nawigacji samochodowej GPMapa, z danymi o ukształtowaniu terenu całej Polski. Oprócz sieci dróg samochodowych, GPMapa TOPO zawiera ścieżki rowerowe oraz piesze i rowerowe szlaki turystyczne w wybranych regionach Polski: Tatry, Mazury, Kaszuby, Gorce, okolice Warszawy.

Dane o ukształtowaniu terenu Polski GPMapa TOPO Colorado prezentuje za pomocą linii poziomic (warstwic), cieniowania rzeźby terenu - uplastyczniającego widok mapy oraz rzeczywistego widoku 3D - znanego dotąd głównie z gier komputerowych.

GPMapa TOPO umożliwia routing, czyli wyznaczenie optymalnej - według wybranych parametrów - trasy dotarcia do wybranego celu, nie tylko dla samochodu ale też dla pieszego i rowerzysty. Obliczenie trasy odbywa się z wykorzystaniem siatki zwykłych dróg oraz zintegrowanych z nią szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych.

GPMapa TOPO pozwala obejrzeć profil wysokościowy zaplanowanej trasy, czyli wykres prezentujący jak w miarę pokonywania szlaku będzie się zmieniało ukształtowanie terenu - informuje on m.in. o bezwzględnej wartości tzw. "przewyższeń" na wybranej trasie.

Pierwsze wydanie GPMapy TOPO sygnowane numerem 2008 zawiera następujące dane mapowe:

- 403 300 kilometrów dróg umożliwiających dotarcie do każdej miejscowości w Polsce. W tym 305 049 km dróg asfaltowych i 98 251 km dróg gruntowych

- 2711 km ścieżek rowerowych w wybranych regionach Polski: Tatry, Mazury, Kaszuby, Gorce, okolice Warszawy

- 3546 km szlaków turystycznych w wybranych regionach Polski: Tatry, Mazury, Kaszuby, Gorce, okolice Warszawy.

- prawie 2.2 miliona punktów adresowych - miejscowość, ulica, numer domu - dokładnie 2 195 187 punktów

- 2455 szczegółowych planów miast i miejscowości, w tym 2112 planów z adresami i 343 planów tylko z nazwami ulic

- 16 miast zawierających obrysy budynków: (Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Tarnów, Wrocław, Warszawa i Zielona Góra)

- 158 099 obiektów użyteczności publicznej (POI) takich jak hotele, restauracje, bankomaty, szpitale, apteki oraz wiele innych przydatnych w podróży. W szczególności warto wymienić miejsca związane bezpośrednio z turystyką pieszą i rowerową takie jak:

- Stacje ratunkowe GOPR w Polsce - 106 placówek

- Noclegi - 5916 lokalizacji, w tym 181 schronisk

- Obiekty gastronomiczne - 12 321

- Szczyty górskie

- Przełęcze

- Doliny

Colorado akceptuje szeroki wachlarz map szczegółowych: drogowe City Navigator NT, GPMapa, itp; morskie BlueChart g2Vision (nie są wspierane inne typy map morskich) oraz topograficzne. Mapy takie mogą zostać zainstalowane w pamięci wewnętrznej urządzenia (384 MB) oraz na opcjonalnych kartach SD.

Geocaching i funkcja Whereigo

Jednym z trybów pracy Colorado jest profil Geocaching - umożliwia on bezpośrednie pobranie danych geocache z serwisu www.geocaching.com - w tym celu należy podłączyć Colorado do komputera z dostępem do internetu, odwiedzić wymieniony serwis instalacyjny i przesłać interesujące punkty do pamięci urządzenia (przy pierwszym użyciu wymagana jest instalacja wtyczki Garmin w przeglądarce). W efekcie, w urządzeniu dostępne będą załadowane punkty wraz z ich pełnym opisem oraz opcje pozwalające na zdobywanie kolejnych.

Funkcja Whereigo to zestaw narzędzi umożliwiających tworzenie i granie w gry terenowe. Na stronie www.whereigo.com jest już wiele gotowych gier, które można wykorzystać w urzadzeniu Garmin Colorado.

Zdjęcia i ciekawy słowniczek pojęć z dziedziny outdoor GPS:ftp://indalo.pl/garmin

Dane techniczne Garmin Colorado 300

Wymiary urządzenia, SZER x WYS x GŁĘB: 6.0 x 13.9 x 3.5 cm

Wymiary wyświetlacza, SZER x WYS: 3.8 x 6.3 cm

Rozdzielczość wyświetlacza, SZER x WYS: 240 x 400 pikseli

Typ wyświetlacza: TFT, 65 tys. kolorów, z powłoką anty-refleksyjną

Waga: 207g (z bateriami)

Bateria: 2 baterie AA

Czas pracy na baterii: do 15 godzin

Wodoszczelność: Tak, IPX 7

Moduł GPS wysokiej czułości: Tak

Złącze anteny zewnętrznej: Tak, MCX

Porty I/O: USB, bezprzewodowy ANT

Antena wbudowana: Tak, słupkowa typu quad-helix

Mapy i Pamięć

Mapa bazowa: Tak, Atlantic Routable z danymi DEM

Mapy zainstalowane fabrycznie: Nie

Możliwość instalacji map dodatkowych: Tak, w pamięci wewnętrznej lub na karcie SD

Pamięć wbudowana: Tak, 384 MB

Slot kart pamięci: Tak, SD

Pamięć waypoint(ów): 1000 punktów

Trasy: 50

Ślad aktywny: 10000 pkt

Ślady zapisane: 20

Cechy funkcjonalne

Automatyczne wyznaczanie tras: Tak, po sieci drogowej

Automatyczna rekalkulacja trasy (po zjechaniu z wytyczonej trasy lub z użyciem opcji objazd): Tak

Ustawienia typu trasy (najkrótsza, najszybsza, bezpośrednia): Tak

Ustawienia unikania (unikanie autostrad, dróg płatnych, itp.): Tak

Obsługa baz własnych punktów POI: Tak, import z plików CSV lub GPX z użyciem POI Loader

Alarm punktów niebezpiecznych/fotoradarów: Tak, wymaga instalacji własnych POI

Alarmy dźwiękowe: Tak

Przeglądarka zdjęć: Tak

Wbudowany kompas elektroniczny: Tak

Wysokościomierz barometryczny: Tak

Tryb Geocache: Tak

Gry terenowe: Tak

Kalendarz pór połowów i polowań: Tak

Ekran słońca i księżyca: Tak

Krzywe pływów: Tak

Funkcja pomiaru pola powierzchni: Tak

Czujnik tętna: Tak, opcjonalnie

Czujnik kadencji: Tak, opcjonalnie

Inne: Bezprzewodowy transfer danych użytkownika pomiędzy urządzeniami Colorado