Garnitur w dobrym gatunku

Tym razem do najnowszej serii kombajnów wielofunkcyjnych z serii officejet Hewlett-Packard włożył wszystko, co miał najlepszego.

Tym razem do najnowszej serii kombajnów wielofunkcyjnych z serii officejet Hewlett-Packard włożył wszystko, co miał najlepszego.

HP officejet d155xi

HP officejet d155xi

Na bok odsunięto wydawałoby się nieśmiertelne kałamarze połączone z głowicami drukującymi. W nowej serii wymieniany jest tylko tusz, a głowica, zbudowana z bardziej trwałych materiałów, powinna wystarczyć na kilka lat życia kombajnu. Taka konstrukcja z pewnością wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacji najważniejszego elementu urządzenia - drukarki.

Głowice są wyposażone w czujniki elektrostatycznego wykrywania kropli (EDD - Electrostatic Drop Detect). Czujnik wykrywa, czy poszczególne dysze głowicy drukującej są w pełni sprawne. Jeżeli niektóre z nich nie wyrzucają atramentu, przekazuje się ich obowiązki innym sprawnym dyszom, które umieszczają krople atramentu w odpowiednim miejscu. Do zakresu czynności czujnika EDD należy również pomiar temperatury. Za jego pomocą koryguje się tempo wydruku, aby zapewnić jednocześnie optymalną wydajność i chronić głowice przed przegrzaniem i rozkalibrowaniem.

W urządzeniach z serii hp officejet d używane są cztery głowice drukujące w kolorach CMYK. Producent gwarantuje trwałość czarnej głowicy przez 3 lata lub 16 000 stron i głowic kolorowych - przez 2,5 roku lub 30 000 stron.

Cztery półcalowe głowice mają łącznie 1168 dysz. Kolorowe wytwarzają krople o objętości 4 pikolitrów, co pozwala na druk w rozdzielczości 2400x1200 dpi. Czarne krople są większe, mają 18 pikolitrów i dlatego druk w czerni może być tylko w rozdzielczości dwukrotnie niższej. W zamian za to jest szybszy - nominalnie 19 stron/ minutę wobec 16 w kolorze.

Przy okazji zmian w konstrukcji pojemników z tuszem poprawiono recepturę żółtego i magenty. Nowe szybciej schną i są odporniejsze na rozmazywanie. Mierzony jest poziom czarnego i kolorowych atramentów, a także stan głowicy.

Informacje o konieczności sprawdzenia lub wymiany wkładu pojawiają się na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu w postaci ikon, a także na ekranie komputera.

Po drukarce drugim z najważniejszych elementów kombajnu jest skaner. Do urządzeń hp serii d wbudowano skaner płaski o wyjątkowo dużej rozdzielczości, 1200x4800 dpi, i 48-bitowej głębi kolorów. Aby zapewnić funkcjonalność nie gorszą niż w modelach rolkowych, do pokrywki urządzenia przymocowano podajnik kartek. Znalazł się tam także mechanizm do obracania oryginału do skanowania na drugą stronę. Wraz z modułem dupleksu w segmencie druku obie części umożliwiają operowanie na stosach obustronnie zapisanego papieru bez żadnej obsługi.

Szybki (33,6 Kb/s), kolorowy faks mają modele 135, 145 i 155. Odwrotnie z portem równoległym - obowiązkowo obecny tylko w d125. Urządzenie najdroższe, d155, sprzedaje się z serwerem druku jetdirect 200m, który można dokupić do pozostałych członków rodziny officejet.

W modelach d145 i d155xi drukowanie fotografii ułatwia czytnik kart pamięci aparatów cyfrowych oraz funkcja Photo Proof Sheet (arkusza próbnego), znana z modelu PSC 950. Obsługiwane są karty pamięci zgodne ze standardami Compact Flash, Smart Media oraz Sony Memory Stick. Ich zawartość można wydrukować na jednej kartce w postaci miniaturek zdjęć. Na niej dokonuje się wyboru, po czym kartka wraca do skanera, a zaznaczone zdjęcia zostają wydrukowane.

Seria urządzeń officejet d, wyposażonych w port USB oraz dodatkowe gniazdo komunikacyjne, obejmuje następujące modele:

  • HP officejet d125xi. Drukarka, skaner, kopiarka i akcesoria zwiększające produktywność: dodatkowy moduł druku dwustronnego, dodatkowy podajnik na 250 arkuszy zwykłego papieru oraz prosty adapter HP, umożliwiający podłączenie do sieci przez kabel równoległy. Cena: 2349 zł.

  • HP officejet d135/xi. Drukarka, faks, skaner, kopiarka o dużej szybkości drukowania. Urządzenie umożliwia skanowanie dokumentów w formacie A4 i jest wyposażone w opcje sieciowe. Cena: 2349 zł.

  • HP officejet d145. Drukarka, faks, skaner, kopiarka z czytnikami kart pamięci i dodatkowym modułem druku dwustronnego. Cena: 2699 zł.

  • HP officejet d155xi. Drukarka, faks, skaner, kopiarka z czytnikami kart pamięci, dodatkowym modułem druku dwustronnego, dodatkowym podajnikiem na 250 arkuszy zwykłego papieru oraz serwerem wydruków/łączem internetowym hp jetdirect 200m, ułatwiającym łączność sieciową. Cena: 3399 zł.