Gartner: "Nie pakujcie się w superszybkie Wi-Fi!"

Zgodnie z raportem Gartnera, opublikowany niedawno szkic specyfikacji szybkiego Wi-Fi (802.11n) nie nadaje się do zastosowania w przedsiębiorstwach. Firma analityczna ostro skrytykowała reakcję Broadcoma i Marvella, które to korporacje natychmiast chcą wprowadzić na rynek urządzenia zgodne z draftem.

Zgodnie ze szkicem 802.11n, urządzenia zgodne z tym standardem mają oferować przepustowości rzędu 600 Mb/s. Oczywiście praca w trybie zgodności ze sprzętem poprzedniej generacji umożliwi osiągnięcie maksymalnie 54 Mb/s.

Zdaniem Gartnera, klienci powinny trzymać się z daleka od sprzętu, który zapewnia zgodność z przedpremierową wersją 802.11n (patrz choćby: "Linksys: 802.11n dla każdego!") - mimo tego, że wiele firm analitycznych radzi coś absolutnie przeciwnego.

Badający rynek specjaliści z Gartnera twierdzą, iż jedynym sensownym rozwiązaniem jest pozostanie przy produktach, które opatrzono certyfikatem zgodności z 802.11 a/b/g. Według nich będą się one sprawdzać jeszcze przez przynajmniej cztery lata.

Jako uzasadnienie krytyki Gartner podaje możliwość uwzględniania poprawek w drafcie. Doprowadziłoby to do sytuacji, w której sprzęt zgodny ze szkicem 802.11n nie zechciałby współpracować z sprzętem zgodnym z ostateczną wersją 802.11n.