Gartner: W 2010 roku wydatki na oprogramowanie będą rosły

Z badania przeprowadzonego na grupie ok. tysiąca specjalistów ds. IT zatrudnionych w firmach z całego świata wynika, że co czwarta organizacja zamierza zwiększyć nakłady na zakup oprogramowania. Początkowo wzrosty będą jednak relatywnie małe. W 2010 roku w regionie EMEA spodziewany jest wzrost nakładów na oprogramowanie o ok. 0,5 proc.

W ujęciu geograficznym największy wzrost inwestycji na rozwiązania programowe spodziewany jest w regionie Azji i Pacyfiku. Zamiar zwiększenia nakładów na oprogramowanie deklarują przedstawiciele 30 proc. analizowanych firm z tego regionu. Plany zakupu nowych rozwiązań aplikacyjnych posiada również 28 proc. organizacji z Ameryki Północnej. W regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) zamiar wydatkowania dodatkowych środków na oprogramowanie deklarują przedstawiciele 25 proc. firm. Badanie ankietowe przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja br.

Zdaniem autorów raportu prognozy na najbliższe miesiące są optymistyczne. "Wygląda na to, że w ostatnim czasie w wielu organizacjach wartość inwestycji na rozwiązania aplikacyjne sięgnęła dna i będzie rosnąć. Nie należy jednak od razu spodziewać się żadnych spektakularnych wzrostów. Rynek dopiero się budzi" - mówi Joanne Correia, wiceprezes firmy Gartner.

Analitycy firmy Gartner prognozują, że w przyszłym roku w regionie EMEA wydatki na oprogramowanie wzrosną o niecałe 0,5 proc. w skali roku. Z kolei w regionie Ameryki Północnej prognozowany jest spadek nakładów na aplikacje biznesowe o ponad 2 proc. w porównaniu z 2009 rokiem. Ewentualne wzrosty hamuje m.in. trudna sytuacja przedsiębiorstw z sektora finansowego i produkcyjnego. Tylko w Stanach Zjednoczonych statystycznie ok. 40 proc. wydatków na programowe rozwiązania informatyczne przypadało na firmy działające w obu wspomnianych sektorach.

Czytaj też:

Dell: Popyt na komputery znowu rośnie

Chaotyczne cięcia kosztów źródłem problemów

W czwartym kwartale br. globalne wydatki na IT zaczną rosnąć