Gartner: W 2011 Europa będzie inwestować w IT

Analitycy firmy Gartner prognozują, że po tegorocznym spadku w przyszłym roku nakłady na IT w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Azji będą rosły. W 2011 roku w tym regionie nakłady na rozwiązania informatyczne mają wzrosnąć o ok. 1,3 proc.

Według ekspertów w 2010 roku łączna wartość wydatków na IT w regionie EMEA będzie o 2,1 proc. niższa niż przed rokiem. Załamanie rynku ma być najbardziej odczuwalne w krajach Europy Zachodniej. Tam tegoroczne spadki mają wynieść nawet 3,3 proc. Z analiz firmy Gartner wynika, że trwający rok przyniesie wzrosty praktycznie tylko w sektorze sprzętowych rozwiązań IT. Pod koniec 2010 roku wartość tego segmentu branży IT w regionie EMEA ma wynieść ok. 79,4 mld USD. To wartość o 4,6 proc. wyższa niż rok temu. Zdaniem analityków wzrosty są skutkiem normalnego cyklu inwestycji w rozwiązania sprzętowe, a po części wynikają ze stabilizacji rynku. Tegoroczne wydatki na usługi IT w skali regionu EMEA mają być natomiast o 5,6 proc. niższe niż przed rokiem. Według prognoz nabywców znajdą usługi o łącznej wartości ok. 234 mld USD.

Wzrosty mają powrócić na rynek IT w regionie EMEA już w przyszłym roku. Analitycy firmy Gartner szacują, że w 2011 wartość tego sektora przekroczy 765 mld USD i będzie o ok. 1,3 proc. wyższa niż w 2010 roku. Eksperci prognozują jednak, że w Europie Zachodniej wzrosty będą widoczne dopiero w 2014 roku. Dużo większe wzrosty mają być natomiast widoczne w Stanach Zjednoczonych. Z ostatnich prognoz firmy Forrester Research wynika bowiem, że w 2010 roku dynamika wzrostu amerykańskiego rynku IT wyniesie 8,1 proc.

Czytaj też:

Mamy do wydania 6 mld zł na inwestycje szerokopasmowe

Nadchodzi trzecia fala inwestycji w IT w sektorze utilities

Gartner ostrzega przed powstającymi superdostawcami