Gartner bezlitosny dla producentów procesorów

Kryzys finansowy skłonił analityków Gartnera do korekty przyszłorocznych szacunków dotyczących przychodów firm produkujących układy komputerowe.

Raport Gartnera dotyczący przemysłu procesorowego ma zostać zamknięty do końca listopada. Z uwagi jednak na kryzys światowych finansów analitycy musieli skorygować swoje wcześniejsze prognozy dotyczące przychodów tej branży. Wcześniej spodziewali się oni 4,2-procentowego wzrostu przychodów w 2008 r., teraz szacują, że wzrosną one o 2 procent w porównaniu z 2007 r.

W przyszłym roku spadną wydatki przeznaczane przez korporacje i użytkowników końcowych na zakup nowych produktów IT, co spowoduje dalsze zahamowanie wzrostu tego sektora. W 2009 r. dynamika rynku ma wynieść zaledwie 1 procent - co ciekawe, wcześniejsze prognozy zakładały wzrost 7,8-procentowy. Jeżeli te szacunki okażą się trafne, przychody koncernów będą o 25,5 mld. dolarów niższe, niż wcześniej sądzono.

Według specjalistów Gartnera w najgorszym z możliwych scenariuszy przychody producentów układów scalonych mogą spaść nawet o 10,3 procent. Lepsze czasy dla branży mają nadejść w 2010 r.


Zobacz również