Gartner: firmy nie muszą czekać na Windows 7 SP1

Windows 7 nie osiągnął jeszcze statusu RC (Release Candidate), jednak analitycy Gartnera mówią już, że firmy wcale nie muszą czekać na dodatek Service Pack 1 jeśli planują wdrożenie nowego systemu. Sytuacja wygląda więc inaczej, niż w wypadku Visty. Skąd ta zmiana zdania?

W wypadku Visty Gartner wręcz odradzał wdrażanie systemu przed premierą dodatku SP1. Spowodowane to było m.in. dużymi różnicami w architekturze pomiędzy Vistą a Windows XP.

Gartner twierdzi, że "pierwszy dodatek Service Pack dla Windows 7 nie będzie miał znaczącego wpływu dla stabilności i bezpieczeństwa systemu". Tego typu poprawki są udostępniane przez Microsoft w postaci odrębnych aktualizacji. Nowy system "sprawuje się" znacznie lepiej od Visty (w podobnej fazie rozwoju) - jest szybki, wydajny i nie ma większych wymagań od poprzednika. Oznacza to, że pierwszy dodatek SP, który najprawdopodobniej zostanie udostępniony po roku od premiery Windows 7, nie wniesie żadnych innowacji w tym zakresie.

Microsoft także znacznie lepiej przygotował się pod kątem oferowania pomocy przy wdrażaniu nowego systemu. Już teraz dostępny jest pakiet MDT (Microsoft Deployment Toolkit) oraz wczesna wersja narzędzi Windows AIK.

Przypominamy, że ukończenie prac nad Windows 7 przewidywane jest już w sierpniu br.

Warto przeczytać: artykuł "Windows 7 - wgląd pod maskę" (magazyn PC World 1/2009)

Zapraszamy do Centrum Windows 7 w PCWorld.pl