Gartner: globalny rynek pecetów z mikroskopijnym wzrostem w trzecim kwartale 2018 roku

Według wstępnych analiz Gartnera w przedostatnim kwartale tego roku globalny rynek dostaw pecetów doświadczył symbolicznego wzrostu o 0,1 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Po kilku kwartałach spadków sytuacja dąży do względnej stabilizacji.

Domowe biuro. Fot. Pixabay

Trzeci kwartał 2018 roku według analiz Gartnera przyniósł globalne dostawy pecetów na poziomie 67,2 mln sztuk. Za wspomniany wcześniej symboliczny wzrost o 0,1 proc. względem trzeciego kwartału 2017 roku odpowiada w głównej mierze region EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) kraje Azji i Pacyfiku oraz Japonia.

Dostawy komputerów na terenie USA i Ameryki Łacińskiej nadal nurkują. Szczególnie w ostatnim z rejonów daje się zauważyć najostrzejszy spadek o aż 8,5 proc. Co ciekawe, pierwsza połowa roku w Ameryce Łacińskiej wyglądała na bardziej stabilną.

Gartner: globalny rynek pecetów z mikroskopijnym wzrostem w trzecim kwartale 2018 roku

Globalne dostawy pecetów na rynek w Q32018. Fot. Gartner

Ogólny wzrostowy globalny trend napędza przesiadka sektora korporacyjnego na nowy sprzęt dostosowany do obsługi Windows 10. Głównie ten czynnik napędza zapotrzebowanie rynku. Analitycy Gartnera przewidują, że utrzyma się on jeszcze w 2020 roku, po czym zacznie spadać. Czynnikiem hamującym może być za to problem z niewystarczającymi dostawami procesorów Intela.

W czołówce listy producentów o największym udziale rynku po trzecim kwartale 2018 roku umacnia się Lenovo (23,6 proc.), notując jednocześnie największy wzrost względem analogicznego okresu 2017 roku (10,7 proc.). Kolejne miejsca zajmują HP oraz Dell. Na rynku amerykańskim widać coraz mocniejszą pozycję Microsoftu, który urządzeniami z serii Surface dąży do wyrównania z notowaniami Apple.