Gartner: odkładane aktualizacje oprogramowania generują coraz wyższe koszty

Analitycy firmy Gartner ostrzegają, że odkładane z roku na rok inwestycje na unowocześnienie oprogramowania biznesowego przyczyniają się do wzrostu kosztów operacyjnych związanych z utrzymaniem leciwych aplikacji. Eksperci spodziewają się, że niebawem skumulowane koszty odroczonej obsługi oraz wdrożenia aktualnych i w pełni wspieranych wersji w skali świata przekroczą 1,5 bln USD.

“Kolejne lata odroczonej obsługi środowisk aplikacyjnych oznaczają coraz wyższe ryzyko związane ze starzeniem się oprogramowania. Nieaktualne oprogramowanie to nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Nie wolno zapominać o tym, że producenci systemów biznesowych po upływie określonego czasu przestają oferować wsparcie techniczne oraz pomoc w aktualizacji oprogramowania i migracji danych. Koszty odroczonej obsługi są nieuniknione i każda firma, która odkłada bieżące inwestycje w rozwój będzie musiała je w pewnym momencie ponieść" - uważa Andy Kyte, analityk firmy Gartner. Skumulowane koszty powstałe na skutek tego typu działań w skali świata mają przekraczać już 500 mld USD. Jeśli sytuacja nie zmieni się, to w ciągu kolejnych pięciu ich wartość ma przekroczyć nawet 1,5 bln USD.

Tymczasem zdaniem niezależnych specjalistów części aplikacji nie opłaca się modernizować. "Starzenie się środowisk aplikacyjnych oraz potencjalny brak wsparcia technicznego to poważne problemy. Warto jednak zastanowić się, które aplikacje rzeczywiście trzeba modernizować, a które można zastąpić nowszymi rozwiązaniami i po prostu wyłączyć" - mówi Frank Scavo, konsultant firmy analitycznej Strativa. Alternatywą może być również oprogramowanie oferowane w formie usługi lub usługi wsparcia technicznego świadczone przez niezależnych dostawców. Frank Scavo podkreśla jednak, że oprogramowanie o strategicznym znaczeniu dla prowadzonej działalności powinno być aktualizowane regularnie.

Czytaj też:

Wydatki na IT rosną, ale z optymizmem ostrożnie

Giganci nie łatają oprogramowania. Przoduje Microsoft, Mozilla i Apple

Niskie nakłady na R&D w zakresie ICT jednym z ważniejszych problemów UE