Gartner: prywatne chmury w 9 urządzeniach na 10 przed rokiem 2015

Firma Gartner mówi, że w ciągu trzech lat prywatne chmury obliczeniowe staną się wszechobecne na urządzeniach konsumenckich. Usługi takie jak synchronizacja, przesyłanie strumieniowe, dzielenie się treściami i przechowywanie danych w chmurze mają być zintegrowane z 90 procentami urządzeń jeszcze przed rokiem 2015.

Gartner: prywatne chmury w 9 urządzeniach na 10 przed rokiem 2015

Cloud computing

Gartner przewiduje, że w 2012 roku konsumenci wydadzą na treści, urządzenia i usługi 2,2 biliona dolarów (sic!). Wiele usług i treści będzie dostępnych jednocześnie na smartfonach, tabletach, telewizorach i pecetach. W tym celu powstają serwisy takie jak Apple iCloud, Google Play, czy też Sony Entertainment Network, które działają w chmurze i synchronizują różne urządzenia.

Andrew Johnson z firmy Gartner mówi, że przejście do prywatnej chmury przyśpieszy gwałtownie w 2012 roku, gdy konsumenci nauczą się jak korzystać z nowych serwisów w swoich urządzaniach. Dodaje on, że usługi w chmurze staną się częścią życia ludzi, a producenci urządzeń i platform będą musieli integrować je z usługami typu cloud computing w celu zdobycia klientów.

Zobacz również:

  • Jak wyłączyć tworzenie kopii zapasowych zdjęć na koncie Google [PORADA]

Wśród obecnych liderów rynku Gartner wymienia usługi Netflix, Google Apps, Amazon Music, Microsoft SkyDrive oraz Apple iCloud. Sama chmura obliczeniowa nie jest nową technologią, ale dopiero teraz jej popularyzacja ma przynieść wielką zmianę w branży nowoczesnych technologii. Gartner przewiduje jednak, że w najbliższych trzech latach nie zniknie zapotrzebowanie na tradycyjne formy przechowywania danych.

Współczesny internet trudno wyobrazić sobie bez chmury obliczeniowej. Jest w systemach operacyjnych, serwisach społecznościowych, serwisach wideo i innych usługach. Cały czas jednak wiąże się ona z kwestią bezpieczeństwa danych i problemami z prywatnością. A wam jak podoba się coraz większa popularyzacja chmury? Ma więcej plusów, czy minusów?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: