Gartner: rynek serwerów powoli wychodzi na prostą

W opublikowanym przez firmę analityczną Gartner raporcie (podsumowującym sytuację panującą na rynku serwerów w trzecim kwartale br.) można przeczytać, że pierwsze miejsce (biorąc pod uwagę wielkość przychodów) zajmuje w tym sektorze IBM, wyprzedzając tylko nieznacznie HP. Gartner podkreśla jednocześnie, że sytuacja na rynku serwerów powoli stabilizuje się.

Udział firmy IBM w rynku serwerów (wielkość przychodów) wynosi obecnie 31,7%, podczas gdy HP zajmuje drugie miejsce z wynikiem 30,2%. Kolejne miejsca zajmują firmy Dell (13,4%), Sun (7,4%) i Fujitsu (5,2%). Obroty na rynku serwerów (w porównaniu z trzecim kwartałem zeszłego roku) spadły o 15,5% do poziomu 10,7 mld, ale w porównaniu z drugim kwartałem br. wzrosły o 10,2%. Świadczy to o tym, że rynek serwerów zaczyna powoli wychodzić na prostą. W trzecim kwartale br. na rynek trafiło ogółem 1,9 mln sztuk serwerów.

Wszyscy czołowi dostawcy serwerów odnotowali w trzecim kwartale wzrost przychodów (w porównaniu z poprzednim kwartałem). Wyjątkiem jest tu tylko firma Sun, której przychody ze sprzedaży serwerów spadły o 32,3%. Biorąc jednak pod uwagę liczbę sprzedanych serwerów uniksowych, firma ta pozostaje dalej dostawcą numer jeden tego rodzaju systemów obliczeniowych.

Biorąc natomiast pod uwagę wielkość przychodów uzyskanych ze sprzedaży serwerów uniksowych, kolejność przedstawia się następująco: IBM (40.9%; w poprzednim kwartale 36,4%), HP (29,3%; w poprzednim kwartale 28%), Sun (24,2%; w poprzednim kwartale 29,2%). Całe obroty na rynku serwerów uniksowych w trzecim kwartale br. zamknęły się kwotą 2,6 mld USD (spadek o 21,2% w porównaniu z trzecim kwartałem 2008 r.).

I na koniec jedno zdanie o sytuacji panującej na rynku serwerów platformy x86. Obroty na tym rynku (porównując rok do roku) spadły w trzecim kwartale br. o 11,4% (do 6,3 mld USD), a najwięksi producenci to według kolejności HP, Dell, IBM, Fujitsu i NEC.