Gartner: stare komputery są niepotrzebnie marnowane

Z badań przeprowadzonych przez firmę Gartner wynika, że zbyt duża ilość komputerów jest od razu wyrzucana na śmieci. Tylko 44 procent maszyn trafia w ręce drugiego właściciela pomimo, iż zapotrzebowanie na tego typu sprzęt znacząco przewyższa podaż.

Z danych firmy Gartner wynika, że używanych komputerów najchętniej pozbyłyby się kraje z Ameryki Północnej, Europy Zachodniej, Japonii oraz Australii. Sprzęt taki powędrować by mógł na bliski wschód, do Afryki, Azji czy też Oceanii.

Gartner: stare komputery są niepotrzebnie marnowane

Jednak zdaniem analityków istnieje wiele przeszkód, które uniemożliwiają takie działanie. Najważniejsze z nich to bardzo wysokie opłaty celne pobierane za sprowadzenie sprzętu oraz ogromne koszty transportu. Co ciekawe, wysyłanie używanych komputerów do nowych kupców skutecznie uniemożliwiają również przepisy mające (w teorii) chronić środowisko.

"Ludzie z krajów rozwijających się chętnie zakupiliby komputery używane, głównie dlatego że sprzęt taki jest dużo tańszy. Z pewnością nie jest on tak samo wydajny co nowe maszyny, jednak idealnie nadaje się do wykonywania prostszych czynności takich jak surfowanie po sieci, odbieranie wiadomości e-mail czy pisanie tekstów."

Przyczyna tak małego wykorzystania starych urządzeń tkwi również w rosnącej konkurencji na rynku tanich komputerów. Użytkownicy nie dysponujący zbyt dużą ilością pieniędzy bardzo często wybierają zakup nowego netbooka. Jest to bowiem rozwiązanie znacznie wygodniejsze niż sprowadzanie używanego PC.

Zobacz także:

Zmiany klimatu: Greenpeace oskarża firmy z branży IT

Greenpeace wykrył w Ghanie masową utylizację śmieci elektronicznych