Gartner: w smartfonach Linux słabnie

Zgodnie z badaniami firmy Gartner, w ciągu ostatniego roku na rynku inteligentnych telefonów (smartfonów) Linux był jedynym systemem operacyjnym, którego popularność spadła. Procentowo największy wzrost zanotowały Mac OS X (iPhone OS) i RIM.

W drugim kwartale 2008 roku najpopularniejszym systemem operacyjnym w smartfonach był Symbian (głównie za sprawą doskonałej pozycji Nokii), który pojawił się na 57.1% wprowadzonych do obiegu urządzeń (+0,7% w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku).

Na drugim miejscu znalazł się RIM (17,4%, +126.4%!), na trzecim Windows Mobile (12.0%, +20.6%).

Linux spadł, iPhone OS się wzmocnił

Linux uplasował się na czwartej pozycji. W zeszłym roku smartfony z systemem spod znaku pingwina stosowano aż w co dziesiątym urządzeniu (10,1%), ale obecnie ich sprzedaż - jako jedynych w zestawieniu - spadła. W II kw. 2008 r. Linuksa stosowano w 7.3% urządzeń, które trafiły do końcowego odbiorcy (-16.2%).

Na piątym miejscu uplasował się Mac OS X (iPhone OS), który w II kw. bieżącego roku znajdował się na 2,8% sprzedawanych smartfonów. To największy przyrost w zestawieniu, w porównaniu do analogicznego okresu 2007 r. wyniósł on aż +230.6%

.

Należy przy tym pamiętać, że ze względu na badany okres, zestawienie nie uwzględnia premiery iPhone'a 3G (patrz też: "Komórki 3G: Stany wyprzedziły Europę Zachodnią").

Warto przeczytać: "Linux smartphone share drops" (w języku angielskim)