Gartner zachęca usługi finansowe do strategicznego outsourcingu

Firmy - dostawcy usług finansowych, działające w regionie EMEA, mają w br. wydać na usługi informatyczne 46,2 mln dolarów. Bardzo rzadko decydują się jednak na strategiczne stosowanie outsourcingu - ocenia Gartner.

Według oceny Gartnera mniej niż 30% z firm świadczących usługi finansowe na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki przekaże do 2008 roku na zewnątrz organizacji jakikolwiek projekt o znaczeniu strategicznym.

Jak oceniają analitycy Gartnera, większość usługodawców finansowych wykorzystuje outsourcing taktycznie. Na przykład wtedy, kiedy trzeba zwiększyć liczbę zatrudnionych przy danym projekcie, aby przyspieszyć pracę lub obniżyć koszty operacyjne. Rzadko jednak szukają w stosowaniu outsourcingu strategicznych wartości. Tymczasem, aby uzyskać efekt skali i korzyści w obrębie całego przedsiębiorstwa firmy powinny zdecydować się na oddanie w outsourcing bardziej strategicznych projektów - zachęcają analitycy Gartnera.

Strategiczne projekty mają inny wymiar niż taktyczne: są bardziej złożone, mają za cel połączenie outsourcingu IT i procesów biznesowych tak, aby wzmocnić i zmienić organizację. Wymagają innej struktury kontraktów, relacji czy mierników. Z drugiej strony strategiczne traktowanie outsourcingu to jeden z warunków powodzenia tych działań, musi to być część kultury korporacyjnej - podsumowuje Gartner.


Zobacz również