Gartner zapowiada stabilny wzrost wydatków na systemy IT

Gartner donosi w swoim najnowszym raporcie, że słabszy rozwój gospodarek (zarówno amerykańskiej, jak i w pozostałych krajach na świecie) nie wpłynął znacząco na obniżenie wydatków firm na systemy IT. Gartner przewiduje jednocześnie, że w tym roku wydatki firm na systemy IT wzrosną o 3,3%.

Gartner podaje, że wydatki firm amerykańskich na systemy IT wzrosły w zeszłym roku o 2,3%, to jest trochę wolniej niż to pierwotnie przewidywano (wcześniej zakładano, że będzie to 3,1%). W tym samym czasie wartości te wyniosły krajach europejskich i w krajach regionu Azji-Pacyfiku odpowiednio 3,86% i 5,98%.

Gartner opracował raport na podstawie odpowiedzi nadesłanych przez 1011 firm. Ankietę przeprowadzono od 12 lutego do 12 marca br. Ok. 62% firm odpowiedziało, że ich wydatki na systemy IT nie zmienią się w 2008 r. Wzrost wydatków zapowiedziało 15% firm, a 23% stwierdziło, że będą one mniejsze niż w 2007 r.

Analitycy zastanawiali się także, czy planując budżet IT firmy opracowują awaryjny plan na wypadek jakiś nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w 2008 r. Tylko 32% firm odpowiedziało, że mają takie plany. Wniosek jest taki, iż firmy patrzą z optymizmem na 2008 r.